Baráž o MS 2022 • Los • 17:00

Los baráže MS 2022

Los baráže MS 2022

Skotsko - Ukrajina
Wales - Rakousko
Rusko - Polsko
Švédsko - Česko
Itálie - Severní Makedonie
Portugalsko - Turecko

Hezké páteční odpoledne, vítejte u on-line přenosu ze slavnostního losování baráže o fotbalové mistrovství světa v Kataru 2022. Svého soupeře pozná i česká reprezentace. 

Mezinárodnímu fotbalu sice pro tento rok už odzvonilo, ale dnes se k němu přeci jen na chviličku vrátíme. Ve švýcarském Curychu totiž v sedmnáct hodin začne los baráže o mistrovství 2022, které se uskuteční v Kataru. Závěrečný turnaj světového šampionátu začne ani ne za rok, v netradičním termínu už 21. listopadu. Americké, africké a asijské kvalifikace se ještě budou dohrávat, v Evropě je však jasno. A v osudí mezi dvanácti týmy čekajícími na ortel bude dnes i Česká reprezentace. Ta sice ve své kvalifikační skupině skončila až na třetí příčce, díky úspěšnému působení v Lize národů však o play-off nepřijde. Kvalifikace se však nedá považovat za úspěšnou ani podle bývalého reprezentanta Milana Fukala.

Český tým ale bude společně s Polskem, Ukrajinou, Rakouskem, Severní Makedonií a Tureckem mezi nenasazenými celky. To znamená, že v prvním kole baráže, která se hraje jen na jediné vítězné utkání, představí na hřišti soupeře. Handicap je to značný, ale ne nepřekonatelný. Svěřenci kouče Šilhavého mohou narazit na šest celků, z nichž především budí obrovský strach. Závěr svých kvalifikačních skupin totiž nezvládli mistři Evropy z Itálie ani Portugalci s Cristianem Ronaldem. Těmto dvěma týmům by se zřejmě chtěl vyhnout každý z nenasazených celků. Dále je ve hře Rusko, ostrovní celky Wales a Skotsko, se kterými mají Češi čerstvé zkušenosti, a také Švédsko. To však bude postrádat potrestaného Zlatana Ibrahimovice.

Asistent kouče Jiří Chytrý i zastupující kapitán Vladimír Coufal se hned po utkání s Estonskem nechali slyšet, že by rádi zamířili znovu na britské ostrovy. S Walesem český výběr odehrál dva nepovedené duely, když v Cardiffu prohrál a doma jen remizoval. Se Skotskem uspěl národní tým na Euru po dvou trefách Patrika Schicka 2:0. Právě po evropském šampionátu český tým poskočil žebříčku FIFA na 31. místo, což je nejlepší umístění za posledních pět let. Jenže po nepovedené kvalifikaci další posun nepřišel a Češi jsou stále jednatřicátí. V čele zůstává Belgie, které mocně dýchá na záda Brazílie. Ta má společně už s Argentinou zajištěný postup na MS z jihoamerické kvalifikace.

Slavnostní los ve švýcarském Curychu byl zahájen. Z českého týmu se jej zúčastní asistent trenéra Jiří Chytrý. Hlavní kouč Jaroslav Šilhavý na místě není. 

V úvodu prezident FIFA Gianni Infantino i prezident UEFa Aleksander Čeferin zhodnotili kvalifikaci a zmínili, které týmy si vybojovaly účast přímo na turnaji. 

Los dnes provedou bývalý skvělí fotbalisté. Portugalec Thiago Mendes, legendární Němec Lothar Matthäus a francouzský mistr Evropy z roku 1998 Christian Karembeu. 

Po krátkém rozhovoru s třemi bývalými fotbalisty se můžeme podívat na video s brankami týmů. které už si letenku do Kataru vybojovaly. 

Kouči jsou nakonec připojeni jen online. Mohli jsme tak na obrazovce spatřit Jaroslava Šilhavého i Jiřího Chytrého. 

Nasazené týmy budou vždy první kolo začínat doma. Dvanáct týmů bude poté rozdělených do 3 čtyřtýmových pavouků, který určí, kteří vítězové na sebe narazí ve finále. 

Nasazenými týmy jsou: Portugalsko, Itálie, Rusko, Švédsko, Wales, Skotsko. 

Tři cesty jsou pojmenovány A, B a C. V cestě A jsou Skotsko a Wales, v B Rusko a Švédsko, v C Porugalsko a Itálie. Je už tak jasné, že jeden z gigantů Itálie/Portugalsko bude chybět na závěrečném turnaji. 

Šesticke nenasazených týmů je: Česká republika, Ukrajina, Rakousku, Polsko, Severní Makedonie a Turecko. 

Ukrajina bude hrát 1. kolo ve Skotsku. 

Wales přivítá doma Rakousko. 

Rusko bude hrát s Polskem. 

Český tým čeká utkání ve Švédsku. V případě postupu se utká s vítězem duelu Rusko vs Polsko. 

Severní Makedonie se představí v Itálii a Turci pojedou na hřiště Portugalska. 

Spousta týmů dnes bude zřejmě spokojená, rozhodně ne Portugalci a Italové, kteří se zřejmě utkají ve finálovém utkání baráže. Jeden z nich tak přijde o MS. 

Nyní se ještě bude losovat, kde se budou hrát finálové zápasy v červnu. Mělo by to být na neutrální půdě. 

Tak nakonec se losovalo, na hřišti které dvojice se bude hrát případné finále baráže. Český tým i v případě postupu bude hrát venku. Buďto v Rusku nebo Polsku. 

Nyní se ještě rozhodne o mezikontinentální baráži. 

Vzhledem k tomu, že americké, asijské ani africká kvalifikace nejsou dohrány, nelosují se konkrétní týmy. 

Tým z asijské části kvalifikace bude hrát baráž proti týmu z jižní Ameriky. Celek ze střední Ameriky bude hrát s týmem z Oceánie. 

Los právě skončil. Důležitá informace je, že český tým se utká se Švédskem. Pokud v semifinále baráže na 1 utkání uspěje na Severu Evropy, čeká jej pak duel na hřišti vítěze zápasu Rusko - Polsko. Na MS do Kataru se naopak nepodívá jeden z dvojice Portugalsko - Itálie. 

Děkuji vám za pozornost a přeji hezký zbytek dne. 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 12 minutami

Ústavní soud odmítl stížnost zdravotní sestry Marešové, žádala vyšší odškodnění od TV Nova

Ústavní soud odmítl stížnost zdravotní sestry Věry Marešové ve sporu o odškodnění s TV Nova. Za informování televize o jejím případu vysoudila 1,2 milionu korun, nárokovala desetkrát vyšší sumu. Dovolání Marešové loni zamítl Nejvyšší soud. Důvod k zásahu nenašli ani ústavní soudci, jak je patrné z usnesení v databázi soudu.

"Zadostiučinění přiznané stěžovatelce není očividně nepřiměřené jí způsobené újmě," stojí v usnesení.

Marešová čelila obžalobě z vražd šesti pacientů v rumburské nemocnici. Státní zástupce požadoval doživotí. Soudy ji pravomocně osvobodily. Některá média v mezičase informovala o Marešové, aniž dostatečně respektovala presumpci neviny, případně používala expresivní či bulvární jazyk. Zdravotní sestra pak některé mediální domy zažalovala.

Žaloba na TV Nova se týkala desítek reportáží z let 2014 až 2016. Obvodní soud pro Prahu 5 přiznal Marešové milion korun, Městský soud v Praze odškodnění zvýšil na 1,2 milionu. Zadostiučinění není zjevně nepřiměřeně nízké, rozhodl loni Nejvyšší soud, podle kterého justice správně zohlednila judikaturu v oblasti ochrany osobnosti, ale také odškodnění přiznané zdravotní sestře ve sporech s jinými mediálními domy.

Zdroj: ČTK
před 41 minutami

Členy Babišovy stínové vlády je pět ministrů předchozí vlády, ale i Vondráček či Pokorná Jermanová

Členy stínové vlády hnutí ANO vedené bývalým premiérem Andrejem Babišem je pět ministrů předchozí vlády ANO a ČSSD včetně Aleny Schillerové jakožto ministryně financí či Karla Havlíčka jako ministra průmyslu a obchodu. Dále jsou součástí kabinetu například bývalý předseda Sněmovny Radek Vondráček jako ministr spravedlnosti nebo bývalá středočeská hejtmanka Jaroslava Pokorná Jermanová v roli ministryně kultury. Hnutí stínovou vládu představilo na dnešní tiskové konferenci po prvním zasedání.

Dalšími členy z řad ministrů předchozího kabinetu jsou ministr obrany Lubomír Metnar, ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová a ministr životního prostředí Richard Brabec.

Zdroj: ČTK
Další zprávy