Baráž o MS 2022 • Los • 17:00

Los baráže MS 2022

Los baráže MS 2022

Skotsko - Ukrajina
Wales - Rakousko
Rusko - Polsko
Švédsko - Česko
Itálie - Severní Makedonie
Portugalsko - Turecko

Hezké páteční odpoledne, vítejte u on-line přenosu ze slavnostního losování baráže o fotbalové mistrovství světa v Kataru 2022. Svého soupeře pozná i česká reprezentace. 

Mezinárodnímu fotbalu sice pro tento rok už odzvonilo, ale dnes se k němu přeci jen na chviličku vrátíme. Ve švýcarském Curychu totiž v sedmnáct hodin začne los baráže o mistrovství 2022, které se uskuteční v Kataru. Závěrečný turnaj světového šampionátu začne ani ne za rok, v netradičním termínu už 21. listopadu. Americké, africké a asijské kvalifikace se ještě budou dohrávat, v Evropě je však jasno. A v osudí mezi dvanácti týmy čekajícími na ortel bude dnes i Česká reprezentace. Ta sice ve své kvalifikační skupině skončila až na třetí příčce, díky úspěšnému působení v Lize národů však o play-off nepřijde. Kvalifikace se však nedá považovat za úspěšnou ani podle bývalého reprezentanta Milana Fukala.

Český tým ale bude společně s Polskem, Ukrajinou, Rakouskem, Severní Makedonií a Tureckem mezi nenasazenými celky. To znamená, že v prvním kole baráže, která se hraje jen na jediné vítězné utkání, představí na hřišti soupeře. Handicap je to značný, ale ne nepřekonatelný. Svěřenci kouče Šilhavého mohou narazit na šest celků, z nichž především budí obrovský strach. Závěr svých kvalifikačních skupin totiž nezvládli mistři Evropy z Itálie ani Portugalci s Cristianem Ronaldem. Těmto dvěma týmům by se zřejmě chtěl vyhnout každý z nenasazených celků. Dále je ve hře Rusko, ostrovní celky Wales a Skotsko, se kterými mají Češi čerstvé zkušenosti, a také Švédsko. To však bude postrádat potrestaného Zlatana Ibrahimovice.

Asistent kouče Jiří Chytrý i zastupující kapitán Vladimír Coufal se hned po utkání s Estonskem nechali slyšet, že by rádi zamířili znovu na britské ostrovy. S Walesem český výběr odehrál dva nepovedené duely, když v Cardiffu prohrál a doma jen remizoval. Se Skotskem uspěl národní tým na Euru po dvou trefách Patrika Schicka 2:0. Právě po evropském šampionátu český tým poskočil žebříčku FIFA na 31. místo, což je nejlepší umístění za posledních pět let. Jenže po nepovedené kvalifikaci další posun nepřišel a Češi jsou stále jednatřicátí. V čele zůstává Belgie, které mocně dýchá na záda Brazílie. Ta má společně už s Argentinou zajištěný postup na MS z jihoamerické kvalifikace.

Slavnostní los ve švýcarském Curychu byl zahájen. Z českého týmu se jej zúčastní asistent trenéra Jiří Chytrý. Hlavní kouč Jaroslav Šilhavý na místě není. 

V úvodu prezident FIFA Gianni Infantino i prezident UEFa Aleksander Čeferin zhodnotili kvalifikaci a zmínili, které týmy si vybojovaly účast přímo na turnaji. 

Los dnes provedou bývalý skvělí fotbalisté. Portugalec Thiago Mendes, legendární Němec Lothar Matthäus a francouzský mistr Evropy z roku 1998 Christian Karembeu. 

Po krátkém rozhovoru s třemi bývalými fotbalisty se můžeme podívat na video s brankami týmů. které už si letenku do Kataru vybojovaly. 

Kouči jsou nakonec připojeni jen online. Mohli jsme tak na obrazovce spatřit Jaroslava Šilhavého i Jiřího Chytrého. 

Nasazené týmy budou vždy první kolo začínat doma. Dvanáct týmů bude poté rozdělených do 3 čtyřtýmových pavouků, který určí, kteří vítězové na sebe narazí ve finále. 

Nasazenými týmy jsou: Portugalsko, Itálie, Rusko, Švédsko, Wales, Skotsko. 

Tři cesty jsou pojmenovány A, B a C. V cestě A jsou Skotsko a Wales, v B Rusko a Švédsko, v C Porugalsko a Itálie. Je už tak jasné, že jeden z gigantů Itálie/Portugalsko bude chybět na závěrečném turnaji. 

Šesticke nenasazených týmů je: Česká republika, Ukrajina, Rakousku, Polsko, Severní Makedonie a Turecko. 

Ukrajina bude hrát 1. kolo ve Skotsku. 

Wales přivítá doma Rakousko. 

Rusko bude hrát s Polskem. 

Český tým čeká utkání ve Švédsku. V případě postupu se utká s vítězem duelu Rusko vs Polsko. 

Severní Makedonie se představí v Itálii a Turci pojedou na hřiště Portugalska. 

Spousta týmů dnes bude zřejmě spokojená, rozhodně ne Portugalci a Italové, kteří se zřejmě utkají ve finálovém utkání baráže. Jeden z nich tak přijde o MS. 

Nyní se ještě bude losovat, kde se budou hrát finálové zápasy v červnu. Mělo by to být na neutrální půdě. 

Tak nakonec se losovalo, na hřišti které dvojice se bude hrát případné finále baráže. Český tým i v případě postupu bude hrát venku. Buďto v Rusku nebo Polsku. 

Nyní se ještě rozhodne o mezikontinentální baráži. 

Vzhledem k tomu, že americké, asijské ani africká kvalifikace nejsou dohrány, nelosují se konkrétní týmy. 

Tým z asijské části kvalifikace bude hrát baráž proti týmu z jižní Ameriky. Celek ze střední Ameriky bude hrát s týmem z Oceánie. 

Los právě skončil. Důležitá informace je, že český tým se utká se Švédskem. Pokud v semifinále baráže na 1 utkání uspěje na Severu Evropy, čeká jej pak duel na hřišti vítěze zápasu Rusko - Polsko. Na MS do Kataru se naopak nepodívá jeden z dvojice Portugalsko - Itálie. 

Děkuji vám za pozornost a přeji hezký zbytek dne. 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 31 minutami

Kontrolní úřad doporučil ministerstvu průmyslu zrušit státní podnik ČPP Transgas

Nejvyšší kontrolní úřad doporučil ministerstvu průmyslu a obchodu zrušit státní podnik ČPP Transgas. Podle kontrolorů nezajišťuje Transgas žádný významný zájem státu, místo toho jen spravuje, pronajímá nebo prodává nemovitosti, případně plní dílčí úkoly, které mu ministerstvo průmyslu a obchodu ukládá. Podnik je navíc dlouhodobě ve ztrátě, v letech 2016 až 2020 dosáhla celkově 22,8 milionu korun. Vyplývá to z prověrky hospodaření ČPP Transgas v letech 2017 až 2021, uvedl dnes v tiskové zprávě Nejvyšší kontrolní úřad.

Ministerstvo průmyslu a obchodu podle Nejvyššího kontrolního úřadu uvedlo jako jediný důvod existence Transgasu nevypořádanou pohledávku 4,6 miliardy korun z takzvaných jamburgských dohod. Jde o pohledávku spojenou s Dohodou mezi vládou ČSSR a vládou SSSR o spolupráci při osvojování Jamburgského naleziště plynu z roku 1985. "Tu ale Transgas vede v účetnictví neoprávněně. Podle zákona pohledávka náleží ministerstvu financí, což stálo nejen ve vládním materiálu z roku 2015, ale i v právní analýze z roku 2014, kterou si nechal sám podnik vypracovat.

Transgas má mít v této věci pouze roli vedlejšího účastníka, asistovat a dodávat podklady věřiteli, tedy státu zastupovanému ministerstvem financí," uvedli kontroloři. Doplnili, že pohledávka tvoří 91 procent aktiv podniku, a výrazně tak zkresluje jeho účetnictví. "S ohledem na to, že Transgas nezajišťuje žádný významný zájem státu a jediným důvodem jeho existence je pohledávka, kterou ale podnik vede v účetnictví neoprávněně, Nejvyšší kontrolní doporučuje ministerstvu průmyslu a obchodu označit Transgas jako zbytný státní podnik a v souladu se 'Strategií vlastnické politiky státu' ho zrušit," napsal kontrolní úřad.

Zdroj: ČTK
Další zprávy