Srbové v problémech. Jejich vlajka urazila Kosovo, FIFA už vyšetřuje

ČTK Sport ČTK, Sport
Aktualizováno 26. 11. 2022 17:36
Mezinárodní fotbalová federace FIFA zahájila disciplinární řízení se Srbskem kvůli kontroverzní vlajce s motivem Kosova, kterou měl tým v kabině před čtvrtečním zápasem mistrovství světa proti Brazílii. Na vlajku, jíž měli také někteří srbští fanoušci na tribuně, si předtím stěžovaly olympijský výbor a fotbalová federace Kosova.
Fanynky Brazílie a Srbska na MS v Kataru.
Fanynky Brazílie a Srbska na MS v Kataru. | Foto: Reuters

Na praporu je obrys území Kosova, ale pokrytý srbskou vlajkou a s nápisem připomínajícím razítko se slovy "Nevzdáme se". Kosovo vyhlásilo v roce 2008 nezávislost na Srbsku, jež ji ale neuznává. Mezi oběma zeměmi panují napjaté vztahy.

"Srbští hráči a diváci poškodili územní celistvost Kosovské republiky, hrozili násilím a agresí vlajkami, které slovy 'nevzdáme se' vysílaly signál konfliktu a agrese směrem k Albáncům," uvedl v prohlášení Kosovský olympijský výbor.

Fotografii ze srbské šatny s kontroverzní vlajkou sdílel na Twitteru i kosovský ministr kultury, mládeže a sportu Hajrullah Ceku, jenž vyzval FIFA k reakci.

Mezinárodní federace dnes uvedla, že se Srbskem zahájila kvůli vlajce řízení na základě článků v disciplinárním řádu, jež postihují "urážlivá gesta, nápisy nebo jazyk" a "využívání sportovní akce k projevům nesportovní povahy".

Samostatnost Kosova uznává 101 ze 193 zemí Organizace spojených národů včetně USA, Francie, Británie i Česka. Země je řádným členem Mezinárodního olympijského výboru i obou hlavních fotbalových federací FIFA a UEFA.

Evropská fotbalová unie kvůli napětí mezi Kosovem a Srbskem nedovoluje, aby reprezentační týmy a kluby těchto zemí hrály v jejích soutěžích proti sobě.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 43 minutami

Čína přiznala, že balón nad Latinskou Amerikou je rovněž její

Čína přiznala, že balón, který byl pozorován nad Latinskou Amerikou a Karibikem, je její - stejně jako balón sestřelený v sobotu Spojenými státy. Peking dodal, že se do oblasti dostal nedopatřením a jeho využití je civilní, informovala britská stanice BBC. Létající objekt podobný balónu objevila ve svém vzdušném prostoru v pátek Kolumbie.

Kolumbie uvedla, že objekt nepovažuje za hrozbu pro národní bezpečnost a že jej sledovala do doby, než opustil její vzdušný prostor. Balón, který se vznášel nad Latinskou Amerikou, se podle mluvčí čínského ministerstva zahraničí Mao Ning odchýlil od své původní trasy. Důvodem podle ní byla jeho "omezená řiditelnost" a povětrnostní podmínky.

"Čína je zodpovědná země a vždy přísně dodržovala mezinárodní právo a informovala všechny zúčastněné strany a řádně s nimi jednala, aniž by představovala hrozbu pro jakoukoli zemi," dodala mluvčí.

Podle Washingtonu byl balón, který se vznášel minulý týden nad USA, vybavený špionážní technikou. USA v sobotu přistoupily k jeho sestřelení nad Atlantským oceánem.

Čína obvinění ze špionáže popírá a o obou balónech tvrdí, že se jednalo o civilní objekty používané k účelům meteorologického výzkumu. Incident vedl k diplomatické roztržce mezi Spojenými státy a Čínou a americký ministr zahraničí Antony Blinken kvůli němu odložil plánovanou návštěvu Pekingu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy