Drtivý tlak přišel pozdě, Korea prohrála s Ghanou

28. 11. 2022 16:02
Fotbalisté Ghany porazili v druhém utkání na mistrovství světa v Kataru Koreu 3:2. Africký celek se po úvodní prohře 2:3 s Portugalskem vrátil do hry o postup. Naopak Asiaté, kteří se v závěru zápasu mohutně tlačili za vyrovnáním, jsou ve skupině H s jedním bodem poslední.
Mohammed Kudus slaví branku v utkání s Jižní Koreou na MS 2022.
Mohammed Kudus slaví branku v utkání s Jižní Koreou na MS 2022. | Foto: Reuters

Ghana skórovala ve 24. a 34. minutě, kdy se prosadili Mohammedové Salisu a Kudus. Také Korejci rychle odpověděli, v 58. a 61. minutě se trefil Čo Ku-song. Nakonec se ale z výhry radovala Ghana díky Kudusově gólu v 68. minutě. Afričané triumfovali na světovém šampionátu po pěti zápasech.

Africký tým začal aktivně a z první branky se radoval po necelé půlhodině hry. Jordan Ayew nacentroval do vápna a míč se odrazil k zakončujícímu Salisuovi. Situace se ještě přezkoumávala kvůli možnému hraní rukou, gól ale platil.

Za deset minut Afričané navýšil náskok. Jordan Ayew našel povedeným centrem v šestnáctce Kuduse a ten se hlavou k tyči nemýlil.

Po změně stran mohl zvýšit Lamptey, jenže těsně minul. Místo toho Korea během tří minut vyrovnala díky hlavičkám Čo Ku-songa. Nejprve se opřel do centru střídajícího I Kang-ina a o chvíli později zužitkoval pas Kim Čin-sua.

Nakonec se ale radovali Afričané. V 68. minutě Williamsova přihrávka propadla až k nehlídanému Kudusovi a ten druhým gólem v utkání vystřelil svému mužstvu vítězství.

"Ukázali jsme to samé nasazení jako proti Portugalsku. Kluci byli úžasní," prohlásil Kudus. "Gratuluju týmu k návratu do utkání a k třetímu gólu. Potom jsme zuby nehty bránili, Korea vyvinula velký tlak. Na konci jsme měli trochu štěstí," řekl Addo.

Korea soupeře okamžitě zatlačila, ale vyrovnat přesto nedokázala. Nepomohlo jí ani jedenáctiminutové nastavení, které rozhodčí Anthony Taylor ukončil ve chvíli, kdy měli Korejci zahrávat rohový kop.

To neunesl trenér korejského výběru Paulo Bento a za spílání anglickému sudímu dostal po utkání červenou kartu. Přijde tak o závěrečný páteční duel skupiny proti rodnému Portugalsku, v němž jeho tým musí pro udržení naděje na postup zvítězit.

"Rozhodčí nám sebral šanci a Paulo na to reagoval," řekl k Bentovu vyloučení jeho asistent Sergio Costa. "Příprava na další zápas pro mě nebude snadná, ale snad to dobře dopadne," přidal Bento.

Ghana porazila Koreu ve čtvrtém z posledních pěti vzájemných zápasů. Asijský celek nevyhrál na MS deset z uplynulých jedenácti duelů.

Mistrovství světa ve fotbale v Kataru - skupina H (Dauhá, Education City):

Korea - Ghana 2:3 (0:2)

Branky: 58. a 61. Čo Ku-song - 34. a 69. Kudus, 24. Salisu. Rozhodčí: Taylor - Beswick, Nunn (všichni Angl.) - Kwiatkowski (video, Pol.). ŽK: Čong U-jong I, Kim Jong-kwon - Amartey, Lamptey. ČK: 90.+11 Bento (trenér Koreje). Diváci: 43.983.

Korea: Kim Sung-kju - Kim Mun-hwan, Kim Min-če (90.+2 Kwon Kjong-won), Kim Jong-kwon, Kim Čin-su - Hwang In-pom, Čong U-jong I (78. Hwang I-čo) - Kwon Čchang-hun (57. I Kang-in), Čong U-jong (46. Na Sang-ho), Son Hung-min - Čo Ku-song. Trenér: Bento.

Ghana: Ati-Zigi - Lamptey (78. Odoi), Amartey, Salisu, Mensah (88. Baba) - Samed, Partey, Kudus (83. Djiku) - A. Ayew (78. Kyereh), Williams, J. Ayew (78. Sulemana). Trenér: Addo.