Komentář: Nezvykle pomalí Němci a přílišná závislost na Messim. I proto se giganti trápí

Karel Häring Karel Häring
18. 6. 2018 7:57
Zaváhání velkých týmů může šampionátu prospět. Budou muset naplno bojovat až do konce skupinové fáze.
fotbal, MS 2018, Argentina - Island, Lionel Messi
fotbal, MS 2018, Argentina - Island, Lionel Messi | Foto: Reuters

Komentář - Když Španělsko, které v roce 2010 dorazilo na šampionát v roli jednoho z favoritů, podlehlo v prvním utkání Švýcarsku, snažil se Fernando Hierro coby tehdejší sportovní ředitel Španělské fotbalové asociace uklidnit vedení svazu, ať nepropadá panice a neprovádí žádné unáhlené kroky.

V polovině července pak Andrés Iniesta rozhodl v prodloužení o historicky prvním titulu mistrů světa pro svou zemi.

Je zřejmé, že ztráty, které v úvodních duelech fotbalového mistrovství světa v Rusku utrpěli favorité jako Německo, Argentina či Brazílie, ještě neznamenají katastrofu. Na druhou stranu, což platí především pro obhájce titulu, Španělé jsou jediným týmem v historii, který dokázal dojít až na vrchol přes úvodní porážku.

V předchozích letech byl k vidění spíš jiný trend. Že obhájce titulu nepostoupil ze skupiny. Tento osud potkal Francii (2002), Itálii (2010) i Španělsko (2014). Proto jsou úvodní nezdary velkou výstrahou.

Turnaj se pochopitelně nerozhoduje v prvním kole. Jenže zatímco u Brazílie šlo v kontextu uplynulých měsíců o výjimečné klopýtnutí, u Německa a Argentiny přicházely varovné signály už před šampionátem.

Od listopadu loňského roku dokázal tým Joachima Löwa zvítězit jen jednou z pěti přípravných duelů. Až těsně před odletem do Ruska. Saúdskou Arábii (ano, tu Saúdskou Arábii, která předvedla v zahajovacím utkání slaboučký výkon) porazil těsně 2:1.

Pochybnosti částečně zmírňovaly tradiční hlášky, že "jsou to Němci", a ti se vždycky proberou a zaberou, když o něco opravdu jde. Zatím to ale nepředvedli.

Narazili na neobyčejně odhodlané a nebojácné Mexičany, kteří jim dělali velké problémy, především z rychlých protiútoků. Jenže řadu z nich jim naservíroval favorit sám. Výkon záložní řady byl statický, bez pohybu, ve středu pole vznikaly velké díry, stejně jako na krajích obrany. A směrem dopředu si bez větší invence dokázali vytvořit minimum šancí.

Po změně stran se Německo zvedlo, zvýšilo tlak, ale už to nestačilo. Jen zbrklost Mexičanů, kteří nedokázali zakončit některý ze slibných brejků, jim nechávala naději alespoň na bod. Rozdíl ve skóre mohl - a měl být - mnohem vyšší.

Trenér Löw se nyní ocitne pod tlakem, bude se mu připomínat, že nevzal do nominace Leroye Saného, rychlíka z Manchesteru City. Právě přímočarý pohyb ve sprintu Němcům scházel. Stejně jako někdo, kdo by ospalý mančaft na hřišti vyburcoval.

V kádru jsou pamětníci čtyři roky starého triumfu z Brazílie, jenže s reprezentační kariérou už se mezitím rozloučily osobnosti jako Miroslav Klose, Bastian Schweinstegier a Philipp Lahm. A podobní lídři v současném mužstvu, zdá se, scházejí.

Němce čeká Švédsko a Korejská republika. Není to neřešitelná situace, ale už není prostor pro ztráty. Podobně to platí pro Argentinu. Příčiny jejího rozpačitého startu se přece jen liší. I z její strany to byl statický výkon, často spíš pěší fotbal, ale z jiných příčin.

Jihoamerický tým se protrápil kvalifikací, inkasoval hodně branek. A ačkoliv trenér Jorge Sampaoli věřil, že v přípravě došlo ke zlepšení, tak proti Islandu to nebylo vidět. Počínaje nejistým brankářem Willym Caballerem, jemuž schází zápasové vytížení, přes obranu. Prakticky každá akce Islanďanů končila zmatkem v pokutovém území Argentiny.

A směrem dopředu bylo všechno sázka na Lionela Messiho. Snažil se to strhnout sám, ještě víc tlačil na pilu poté, co neproměnil pokutový kop. Pořád se snažil procpat zaplněným středem.

Nešlo to.

Z ostatních na hřišti bylo příliš cítit, jak nezdravě jsou závislí na své největší hvězdě. Zatímco ve svých klubech patří mnoho z nich k tahounům, v národním týmu to nepřevedli. Hráli alibisticky, schovávali se.

Messi je schopen rozhodnout zápasy sám, ale je to jiný typ hráče než Cristiano Ronaldo. Ještě víc vyniká, pokud se mu dostane pomoci od spoluhráčů. To se v sobotu nekonalo. Takže víc než kapitán Argentiny musí proti Chorvatsku zabrat jeho parťáci. Jinak to může skončit podobných výbuchem jako na šampionátu v roce 2002, kdy dvojnásobný mistr světa vypadl ve skupině.

Vlastně i Brazílie řeší podobný problém jako Argentina, tedy vše na Neymara. Proti Švýcarsku to bylo zřetelné. Nicméně u "kanárků" došlo k výpadku po delší době a ze zmíněné trojice podali nejlepší výkon.

Každopádně nezdary favoritů turnaji pomůžou. Nenastane situace, že si po dvou utkáních zajistí postup a ve třetím budou šetřit opory. Teď už nemají kam ustoupit. Však to znáte, za nimi je jen Moskva…

 

Právě se děje

Další zprávy