Zvraty v každé skupině, není to báječné? I pro Česko je tohle motivace, říká Fukal

Milan Fukal Stanislav Hrabě Milan Fukal, Stanislav Hrabě
28. 11. 2022 12:36
Mistrovství světa ve fotbale má svá převážně mimofotbalová negativa, ale Milana Fukala po sportovní stránce nezklamalo. "Šampionát v Kataru se mi líbí moc. O překvapení není nouze, každý může porazit každého,“ tvrdí v komentáři pro Aktuálně.cz bývalý český reprezentant.
Kevin De Bruyne.
Kevin De Bruyne. | Foto: Reuters

Mistrovství světa v Kataru se mi po sportovní stránce moc líbí. Jsem spokojený. Máme možnost sledovat i mimoevropské týmy, což se jinak příliš nenabízí, a některé předvádějí skvělý fotbal. A rodí se hodně překvapivé výsledky, které v dalším utkání dostanou úplně jinou hodnotu.

Japonsko porazí nečekaně Německo, vzápětí však podlehne Kostarice, která dostala od Španělů sedm gólů. A Němci nakonec zachrání proti Španělsku remízu, která je ještě ponechává ve hře o postup. Nebo Argentina šokuje svět, když prohraje se Saúdskou Arábií, která následně nestačí na Polsko. A takové zvraty probíhají snad v každé skupině. Není to báječné?

Není slabých soupeřů, není plonkových zápasů, skupiny se zamotávají každým duelem. Sledujeme různé styly, fanoušci jsou nadšení. A pro český tým je to velká motivace, že by přece u takového svátku neměl chybět. Stále sledujeme a pozorujeme, kam se fotbal vyvíjí. Je to hodně poučné.

Uvědomuju si, že pro mnohé je zklamáním domácí Katar, právem se vyskytují názory, že se dostal do této společnosti jen proto, že turnaj pořádá. Odpovídající kvalitu, aby uspěl, skutečně nemá. Ale to je výjimka, jinak jsou souboje napínavé a dramatické.

Zatím se mi moc nelíbí Nizozemci, rovněž Belgičané nenaplňují ambice, s nimiž na šampionát vyrazili, hovoří se o nich jako o přestárlém mužstvu. Já spíš vidím, že se spousta nadprůměrných hráčů nedokáže sladit do mužstva, které by jelo. Ale může se to zlomit a dojdou daleko. Naopak u Chorvatů je srdíčko jasně patrné a je to znát.

O Němcích už byla řeč, zatím oddálili krach, ale ještě vyhráno zdaleka nemají. Naopak skvěle si vedou obhájci titulu Francouzi, o nichž se vzhledem ke zkušenostem, kdy v historii nedokázali navázat na úspěch z předchozího šampionátu, dost pochybovalo. Mistr hraje výborně, má nepřeberné množství vynikajících fotbalistů, obejdou se i bez zraněných hvězd Benzemy, Kantého či Pogby.

Až začnou vyřazovací boje, všechno může být jinak. Evropa a Jižní Amerika může potvrdit dosavadní dominanci. Netroufám si tvrdit, že některý z týmů ze slabších kontinentů dojde až do semifinále a bude usilovat o medaili, jako v případě Jižní Koreje v roce 2002, kdy však její postupy přes Itálii a Španělsko byly hodně zvláštní. A do čtvrtfinále by někdo neočekávaný proniknout měl. Nechám se překvapit, těším se na to.

Já si vzpomínám na Saúdy, Austrálii či Emiráty na Poháru FIFA v roce 1997, jehož jsem se také zúčastnil, a vidím, jak šly tyto týmy kupředu. Jak se kvalitativně zvedly. Pořád to ještě není špička, což je logické, nemají takový výběr jako tradiční silné země, ale udělaly ohromný progres.

Co se týče konkrétních hráčů, musím se poklonit Messimu. Po porážce se Saúdskou Arábií byl na něj takový tlak, že bylo až nemožné ho unést, to si nikdo nedokáže představit. On byl pod tlakem od začátku, ale po nezdaru v prvním střetnutí se ještě zvýšil. A Messi to zvládl neuvěřitelným způsobem. A prosazují se i další vyhlášené osobnosti, což je jedině dobře.

Z těch, co takový věhlas nemají, mě zaujal ekvádorský útočník Enner Valencia. Jak pracuje pro mužstvo, jaký má vliv na ostatní, jak je umí strhnout, jakou přebírá odpovědnost. To je fantastické. Přitom hraje tureckou ligu a není považován za světovou hvězdu. I proto je mistrovství krásné, že se objevují osobnosti, které nebyly na výsluní.

Rozhodčí a VAR zůstává věčné téma, český fanoušek vidí, že jsou špatná rozhodnutí i na nejvyšší světové úrovni. Přestože pomáhá nejvyspělejší technika. Nikdy to nebude ovšem ideální, jsme jenom lidé, chybujeme, nikdo není neomylný. Ale neberu tu věčnou českou podezřívavost, že je něco předem připravené, zinscenované, podvod.

Odmítám se dívat na probíhající šampionát negativistickým pohledem, protože se mi po sportovní stránce moc líbí.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

Americká prokuratura viní zakladatele burzy FTX z uplácení čínských úředníků

Americká prokuratura dnes vznesla nové obvinění vůči zakladateli zkrachovalé kryptoměnové burzy FTX. Sam Bankman-Fried podle ní uplácením čínských úředníků porušil americký zákon proti korupčním praktikám v zahraničí (FCPA). Informovala o tom agentura Reuters.

Prokurátoři tvrdí, že Bankman-Fried nařídil poskytnutí kryptoměn v hodnotě nejméně 40 milionů dolarů (zhruba 874 milionů Kč) ve prospěch úředníků čínské vlády. Pomocí tohoto úplatku chtěl podle prokurátorů dosáhnout uvolnění účtů patřících jeho investičnímu fondu Alameda Research, které čínské úřady zmrazily. Na těchto účtech byly kryptoměny v hodnotě přes miliardu dolarů.

Převod první části úplatku se podle prokurátorů uskutečnil kolem listopadu 2021 z hlavního obchodního účtu fondu Alameda do soukromé kryptoměnové peněženky a zmrazené účty byly následně uvolněny. Poté podle prokuratury Bankman-Fried schválil převod zbývající části úplatku v hodnotě desítek milionů dolarů.

Jedenatřicetiletý Bankman-Fried již čelí řadě obvinění v souvislosti s kolapsem kryptoměnové burzy FTX. Podle prokurátorů ukradl miliardy dolarů z účtů klientů FTX, aby jimi pokryl ztráty fondu Alameda. Prokurátoři rovněž tvrdí, že Bankman-Fried organizoval poskytování nezákonných politických darů, aby si zajistil vliv ve Washingtonu.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 1 hodinou

Žalobce zastavil trestní stíhání, kvůli kterému odešel šéf Vojenské policie

Státní zástupce zrušil trestní stíhání bývalého šéfa inspekce Vojenské policie Tomáše Voráče, kterého Generální inspekce bezpečnostních sborů obvinila z nelegálního nákupu přístroje proti odposlechům. Uvedla to v úterý Česká televize. Kvůli případu skončil ve funkci Voráčův tehdejší nadřízený, náčelník Vojenské policie Otakar Foltýn. Podle ministerstva obrany Vrchní státní zastupitelství kauzu vrátilo k novému rozhodnutí.

Úterním rozhodnutím Vrchního státního zastupitelství se podle mluvčí ministerstva obrany Simona Cigánkové v kauze Voráče nic zásadního nezměnilo. Foltýn podle ní loni v prosinci ponechal Voráče v pozici šéfa inspekce Vojenské policie, přestože věděl, že je Voráč obviněn. Poznamenala, že měl nejpozději do osmi pracovních dnů učinit příslušné kroky. "To je v zásadním rozporu s povinnostmi náčelníka Vojenské policie, přičemž plukovník Foltýn o obvinění podplukovníka Voráče neinformoval ani ministryni obrany," uvedla.

Foltýn v únoru požádal o uvolnění poté, co mu ministryně obrany Jana Černochová (ODS) vytkla, že ji o obvinění neinformoval a záležitost se dozvěděla z médií. Navíc podle ní Fotýn měl Voráče na základě dřívějšího rozkazu ministra obrany postavit mimo službu. Foltýn řekl, že podle jeho právního názoru bylo "50 na 50", zda Voráče služby zprostit. Podotkl, že ve chvíli, kdy se jeho nadřízený domnívá, že nesplnil rozkaz, nezbývá mu nic jiného než rezignovat.

Zdroj: ČTK
Další zprávy