Komentář: Centr na gól plus Kúdela jako "trofej". Čechy na kolena nakonec srazil Bale

Jiří Škuba Jiří Škuba
31. 3. 2021 7:36
Po exhibiční jízdě proti Estonsku a impozantním představení proti Belgii přišlo vystřízlivění: Smolná porážka národního týmu ve Walesu.
Hráči před utkáním kvalifikace MS 2022 Wales - Česko
Hráči před utkáním kvalifikace MS 2022 Wales - Česko | Foto: Reuters

V Cardiffu čekal fotbalisty emotivní, vyostřený zápas, který do určité míry navazoval na poslední vystoupení fotbalového týmu z Česka na britských ostrovech, tedy na duel Glasgow Rangers se Slavií.

Což se dalo čekat.

Stejně jako to, že domácí Velšané se budou snažit rezonující téma rasismu přiživovat tak, aby na favorizované Čechy vytvořili co největší tlak. A je jen dobře, že národní tým mu nepodlehl. Kúdela, který je momentálně asi nejlepším českým stoperem, nejenže do Walesu odcestoval, ale dokonce se objevil v základní sestavě.

A dál: zatímco domácí fotbalisté včetně rozhodčích před výkopem svorně padli na koleno jako výraz podpory hnutí BLM, Darida a spol. zůstali stát. Jejich gesto s důrazem ke slovu "respekt" vyšitém na rukávu bylo velmi dobrým nápadem: vhodným a racionálním vymezením se vůči rasismu. 

Mimochodem - jen málo respektu k trenéru národního týmu následně předvedla velšská produkce televizního přenosu, která k záběru Jaroslava Šilhavého přilepila jmenovku Franco Šilhavý. Vzhledem k tomu, že je běžnou praxí u podobných titulků kontrolovat každé písmenko, takový "překlep" lehce zavání.

A pokud skutečně šlo o zlomyslnou poťouchlost, nezbývá než doufat, že režie odkazovala na italského herce Franka Nera a ne na španělského diktátora, který má na svědomí stovky tisíc lidských životů.

Přešlap velšské televize se dá glosovat s nadhledem a nadsázkou, to ovšem už neplatí o zákroku na Garetha Balea na Ondřeje Kúdelu z 85. minuty, který už - bez legrace - podezřelý byl. Jednatřicetiletý křídelník za sebe sekl loktem, přestože věděl, že je slávistický stoper hned za ním.

Je zvláštní náhodou, že zápas skončil krvavým zraněním ze všech hráčů právě Kúdela.  A naprosto nepochopitelným je pak výrok komentátora televize Sky, který po zákroku suše konstatoval, že "moc lidí z fotbalového prostředí se nebude zlobit, že Kúdela dostal do obličeje." Je to bohužel pravda, není sám, kdo Baleův surový zákrok, za který hráč nedostal ani žlutou, oslavuje…

Bale v zápase neskolil pouze Kúdelu, ale celý český tým. To, že byl svého času nejdražším kupem planety, připomněl v 81. minutě. Ze stoje udělal kličku Coufalovi a posadil balon na hlavu Jamese, který se trefil za bezmocného Vaclíka.

V konečném důsledku se ovšem český tým připravil o body sám. Nehledě na hostilní atmosféru na ostrovech, nehledě na přísné vyloučení Schicka krátce po přestávce. Byl to právě útočník Leverkusenu, jenž hloupě strkal do Robertse. Byl to Provod nebo Čelůstka, kteří nedokázali proměnit své velké šance, byl to Bořil, který před gólem nechal hlavičkovat 170 centimetrů vysokého Jamese.

Je to škoda. Další fotbalové vítězství na britské půdě by bylo tou nejlepší reakcí.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 4 hodinami

Parahokejisté narazí ve čtvrtfinále na Rusy

Čeští parahokejisté prohráli i poslední zápas v základní skupině A na domácím mistrovství světa v Ostravě. Kanadě podlehli 0:10, ve skupině obsadili čtvrté místo a ve čtvrtfinále se utkají s vítězem "béčka" Rusy.

Sborná je přitom mužstvo, kterému se Češi před turnajem chtěli pro čtvrtfinále vyhnout. Rusové sice před dvěma lety hráli v nižší divizi, ale po návratu jejich síla budí strach. Po drtivých výhrách nad Slováky, Italy a Nory skončili ve skupině B první bez ztráty bodu a se skóre 34:1.

Český tým zkusí zastavit rozjetou ruskou mašinu ve středu od 20:45 a navázat na postup do semifinále z předchozího ostravského šampionátu v roce 2019.

Druhou čtvrtfinálovou dvojici tvoří Korea, třetí tým ze skupiny A, a Norsko, druhý celek ze skupiny B. Kanaďané a Američané si zajistili přímý postup do semifinále, Slováci a Italové si zahrají o sedmé místo.

MS v parahokeji v Ostravě - skupina A:

Kanada - ČR 10:0 (4:0, 5:0, 1:0)

Branky: 2., 12. a 25. McGregor, 14., 17. a 25. Lavin, 6. a 16. Crane, 23. Jacobs-Webb, 44. Smith.

před 6 hodinami

V Dlouhé Lhotě na Příbramsku hoří výrobní hala. Hasiči vyhlásili 3. stupeň poplachu, na místě je 17 jednotek. Požár je zatím bez zranění

Další zprávy