Komentář: Centr na gól plus Kúdela jako "trofej". Čechy na kolena nakonec srazil Bale

Jiří Škuba Jiří Škuba
31. 3. 2021 7:36
Po exhibiční jízdě proti Estonsku a impozantním představení proti Belgii přišlo vystřízlivění: Smolná porážka národního týmu ve Walesu.
Hráči před utkáním kvalifikace MS 2022 Wales - Česko
Hráči před utkáním kvalifikace MS 2022 Wales - Česko | Foto: Reuters

V Cardiffu čekal fotbalisty emotivní, vyostřený zápas, který do určité míry navazoval na poslední vystoupení fotbalového týmu z Česka na britských ostrovech, tedy na duel Glasgow Rangers se Slavií.

Což se dalo čekat.

Stejně jako to, že domácí Velšané se budou snažit rezonující téma rasismu přiživovat tak, aby na favorizované Čechy vytvořili co největší tlak. A je jen dobře, že národní tým mu nepodlehl. Kúdela, který je momentálně asi nejlepším českým stoperem, nejenže do Walesu odcestoval, ale dokonce se objevil v základní sestavě.

A dál: zatímco domácí fotbalisté včetně rozhodčích před výkopem svorně padli na koleno jako výraz podpory hnutí BLM, Darida a spol. zůstali stát. Jejich gesto s důrazem ke slovu "respekt" vyšitém na rukávu bylo velmi dobrým nápadem: vhodným a racionálním vymezením se vůči rasismu. 

Mimochodem - jen málo respektu k trenéru národního týmu následně předvedla velšská produkce televizního přenosu, která k záběru Jaroslava Šilhavého přilepila jmenovku Franco Šilhavý. Vzhledem k tomu, že je běžnou praxí u podobných titulků kontrolovat každé písmenko, takový "překlep" lehce zavání.

A pokud skutečně šlo o zlomyslnou poťouchlost, nezbývá než doufat, že režie odkazovala na italského herce Franka Nera a ne na španělského diktátora, který má na svědomí stovky tisíc lidských životů.

Přešlap velšské televize se dá glosovat s nadhledem a nadsázkou, to ovšem už neplatí o zákroku na Garetha Balea na Ondřeje Kúdelu z 85. minuty, který už - bez legrace - podezřelý byl. Jednatřicetiletý křídelník za sebe sekl loktem, přestože věděl, že je slávistický stoper hned za ním.

Je zvláštní náhodou, že zápas skončil krvavým zraněním ze všech hráčů právě Kúdela.  A naprosto nepochopitelným je pak výrok komentátora televize Sky, který po zákroku suše konstatoval, že "moc lidí z fotbalového prostředí se nebude zlobit, že Kúdela dostal do obličeje." Je to bohužel pravda, není sám, kdo Baleův surový zákrok, za který hráč nedostal ani žlutou, oslavuje…

Bale v zápase neskolil pouze Kúdelu, ale celý český tým. To, že byl svého času nejdražším kupem planety, připomněl v 81. minutě. Ze stoje udělal kličku Coufalovi a posadil balon na hlavu Jamese, který se trefil za bezmocného Vaclíka.

V konečném důsledku se ovšem český tým připravil o body sám. Nehledě na hostilní atmosféru na ostrovech, nehledě na přísné vyloučení Schicka krátce po přestávce. Byl to právě útočník Leverkusenu, jenž hloupě strkal do Robertse. Byl to Provod nebo Čelůstka, kteří nedokázali proměnit své velké šance, byl to Bořil, který před gólem nechal hlavičkovat 170 centimetrů vysokého Jamese.

Je to škoda. Další fotbalové vítězství na britské půdě by bylo tou nejlepší reakcí.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 14 minutami

Nesrovnalosti i "atmosféra strachu", kritizuje volby v Rusku Evropská unie

Evropská unie v pondělí odsoudila "atmosféru zastrašování" v souvislosti s parlamentními volbami v Rusku a poukázala na četné nesrovnalosti při hlasování, na které upozorňovali nezávislí pozorovatelé. Polsko zase označilo za protiprávní skutečnost, že do ruské Státní dumy mohli volit i lidé z východní Ukrajiny, což zkritizovala také EU. Podle Británie průběh voleb, po nichž si dvoutřetinovou ústavní většinu v dolní komoře ruského parlamentu udrží vládní strana Jednotné Rusko, svědčí o vážném omezování demokratických svobod v Rusku.

"To, co jsme viděli před volbami, byla atmosféra zastrašování všech nezávislých kritických hlasů," řekl na tiskovém brífinku mluvčí šéfa unijní diplomacie Josepa Borrella. "Nebyli u toho žádní nezávislí mezinárodní pozorovatelé, takže je velmi obtížné zjistit, jak volby skutečně dopadly," dodal mluvčí Peter Stano. Od místních nezávislých pozorovatelů však má EU podle Stana indicie svědčící o "četných nesrovnalostech" při hlasování. Borrell se má podle něj tento týden sejít s ruským ministrem zahraničí Sergejem Lavrovem na okraj zasedání Valného shromáždění OSN v New Yorku.

Zdroj: ČTK
před 43 minutami

Řecké úřady začaly přemisťovat stovky migrantů do nového tábora na ostrově Samos. Má kapacitu 3000 lidí

Řecké úřady začaly přemisťovat stovky migrantů do nového uprchlického táboru na ostrově Samos. Informovala o tom agentura AFP. Řecký ministr pro migraci Notis Mitarakis prohlásil, že do tábora bude zpočátku umístěno zhruba 500 lidí z provizorního tábora u vesnice Vathy. Nový tábor, který byl financován z prostředků z Evropské unie, má kapacitu až 3000 lidí.

Tábor má rozlohu 12.000 metrů čtverečních a obklopuje ho vysoký plot s ostnatým drátem. Nachází se na relativně odlehlé části ostrova Samos. U vstupů jsou umístěny detektory a skenery. "Někteří si myslí, že se jedná o vězení, ale já nejsem toho názoru," řekl agentuře AFP jeden z migrantů. Od nového tábora si slibuje zvýšení kvality života, ve starém táboře totiž podle něj panovaly špatné hygienické podmínky.

V novém táboře panuje režim "omezeného pohybu". Migranti mohou pobývat mimo tábor denně od 8 do 20 hodin. Někteří z nich však nemohou tábor opustit vůbec. Jedná se například o osoby, které čekají na vyhoštění. Tento režim kritizují organizace na ochranu práv migrantů.

Starý uprchlický tábor ve vesnici Vathy měl kapacitu zhruba 700 lidí, v minulých letech tam v jeden moment pobývalo ale i desetkrát více lidí. Řecko za to čelilo kritice ze strany mezinárodních organizací. Za finanční pomoci Evropské unie se řecká vláda rozhodla vybudovat na pěti ostrovech, na které směřuje největší počet uprchlíků z tureckých břehů, nová zařízení. Náklady na vybudování nového tábora na ostrově Samos dosáhly 43 milionů eur (přes jednu miliardu korun).

Zdroj: ČTK
Další zprávy