Klasická Anglie, z euforie do nicoty. Vypusť to zvíře, tlačí na trenéra národ

Aleš Vávra Aleš Vávra
29. 11. 2022 17:50
Jestliže se po vysoké šestigólové výhře nad Íránem v Anglii topili v euforii, následná nudná bezbranková remíza s USA převrátila náladu naruby. Kouč Gareth Southgate před posledním duelem základní skupiny na MS v Kataru proti Walesu čelí bezprecedentnímu tlaku, ačkoli má postup téměř jistý. Celá Anglie trenéra tlačí ke konkrétním změnám v sestavě.
Phil Foden a Jack Grealish.
Phil Foden a Jack Grealish. | Foto: Reuters

Přesně tohle je klasická Anglie. Jeden den jste nahoře, druhý den vás odepisují. Pro Garetha Southgatea, trenéra národního týmu, jde v posledních měsících takřka o denní chléb.

Na mistrovství světa konzervativní kouč podle mnohých osobností ostrovního fotbalu znovu lpí na zpátečnické taktice a protežuje své oblíbené hráče.

Celý národ teď Southgatea vyzývá: Už dost, stačilo, musí přijít změny.

Tlak se stupňuje navzdory pohodlnému postavení v tabulce, kde Anglii výrazně přibližuje k postupu luxusní skóre vytvořené výhrou 6:2 proti Íránu. S Walesem by musela prohrát o čtyři góly. Motivací je ale první místo ve skupině. Kdyby Angličané skončili druzí, čekalo by je v osmifinále pravděpodobně Nizozemsko.

Věcí, které fanouškům, ale i punditům pijí v anglické sestavě krev, je povícero. Bez formy je duo z Chelsea Mason Mount - Raheem Sterling, nelíbí se ani dosavadní výkony pravého beka Kierana Trippiera. Největší "sodu" ale Southgate dostává za minimální využití nevšedního talentu Phila Fodena.

Dvaadvacetiletá hvězda Manchesteru City se při bezkrevném a sterilním výkonu Anglie proti USA vůbec nedostala na hřiště. 

Southgate za to sklidil ostrou kritiku, přesto si stál za svým. "Fanoušci na nás pískali, to ale neovlivní mé pocity směrem k týmu. Je kolem nás hodně humbuku, ale jsme na správné koleji. Musíme zůstat v klidu," prohlásil dvaapadesátiletý kouč.

Anglická média okamžitě zaplavily nářky odborníků. Foden je podle nich generační talent a je nepochopitelné, aby v národním týmu seděl na lavičce. Vypusť to zvíře, žádají fanoušci.

Michael Owen: "Udivilo mě, že náš nejtalentovanější hráč proseděl zápas na lavičce."

Gary Neville: "Velké zklamání. Garetha respektuji, ale Fodena a Trenta Alexandera-Arnolda by měly Francie, Španělsko i Brazílie v základní sestavě."

Alan Shearer: "Anglická hra byla tragická. Foden musí hrát, prostě musí."

Micah Richards: "Je čas vypustit nebojácného Phila Fodena. Je v životní formě, potřebujeme ho."

Spoluhráč Declan Rice Fodena označil za nejnadanějšího anglického fotbalistu, Gary Neville ho přirovnal k ikonickému Paulu Gascoigneovi.

"Anglie neměla v historii moc podobných hráčů, kteří dokážou sebrat míč a svou individuální dovedností vytvořit přečíslení v malých prostorech ve středu zálohy," uvedl.

Právě tady je možné spatřit další potenciální nesoulad mezi myšlením Southgatea a názorem většiny. Ta by Fodena ráda viděla v záložní trojce, v roli vysunutějšího playmakera, kterou doposud v Kataru zastával velmi nevýrazný Mason Mount.

U Southgatea ale spíše hrozí, že Fodena postaví na křídlo. Pokud to navíc bude namísto další mladičké superstar Bukaya Saky, Mount se Sterlingem zůstanou v sestavě a Anglie znovu nepřesvědčí, kouč proti sobě poštve celou zemi.

"Necítíme, že by bylo správné postavit Phila do zálohy, protože tam nehraje v klubu," přiblížil Southgate svůj pohled, který více ostrovních médií popsalo jako "bizarní".

Aspoň ale kouč připustil změny, byť zároveň jasně deklaroval, že s nimi bude šetřit.

"Chceme vyhrávat zápasy, proto musíme najít správný poměr mezi čerstvostí a stabilitou. Vybereme tým, kterému budeme věřit. To je naše priorita," uvedl neurčitě. 

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy