Klasická Anglie, z euforie do nicoty. Vypusť to zvíře, tlačí na trenéra národ

Aleš Vávra Aleš Vávra
29. 11. 2022 17:50
Jestliže se po vysoké šestigólové výhře nad Íránem v Anglii topili v euforii, následná nudná bezbranková remíza s USA převrátila náladu naruby. Kouč Gareth Southgate před posledním duelem základní skupiny na MS v Kataru proti Walesu čelí bezprecedentnímu tlaku, ačkoli má postup téměř jistý. Celá Anglie trenéra tlačí ke konkrétním změnám v sestavě.
Phil Foden a Jack Grealish.
Phil Foden a Jack Grealish. | Foto: Reuters

Přesně tohle je klasická Anglie. Jeden den jste nahoře, druhý den vás odepisují. Pro Garetha Southgatea, trenéra národního týmu, jde v posledních měsících takřka o denní chléb.

Na mistrovství světa konzervativní kouč podle mnohých osobností ostrovního fotbalu znovu lpí na zpátečnické taktice a protežuje své oblíbené hráče.

Celý národ teď Southgatea vyzývá: Už dost, stačilo, musí přijít změny.

Tlak se stupňuje navzdory pohodlnému postavení v tabulce, kde Anglii výrazně přibližuje k postupu luxusní skóre vytvořené výhrou 6:2 proti Íránu. S Walesem by musela prohrát o čtyři góly. Motivací je ale první místo ve skupině. Kdyby Angličané skončili druzí, čekalo by je v osmifinále pravděpodobně Nizozemsko.

Věcí, které fanouškům, ale i punditům pijí v anglické sestavě krev, je povícero. Bez formy je duo z Chelsea Mason Mount - Raheem Sterling, nelíbí se ani dosavadní výkony pravého beka Kierana Trippiera. Největší "sodu" ale Southgate dostává za minimální využití nevšedního talentu Phila Fodena.

Dvaadvacetiletá hvězda Manchesteru City se při bezkrevném a sterilním výkonu Anglie proti USA vůbec nedostala na hřiště. 

Southgate za to sklidil ostrou kritiku, přesto si stál za svým. "Fanoušci na nás pískali, to ale neovlivní mé pocity směrem k týmu. Je kolem nás hodně humbuku, ale jsme na správné koleji. Musíme zůstat v klidu," prohlásil dvaapadesátiletý kouč.

Anglická média okamžitě zaplavily nářky odborníků. Foden je podle nich generační talent a je nepochopitelné, aby v národním týmu seděl na lavičce. Vypusť to zvíře, žádají fanoušci.

Michael Owen: "Udivilo mě, že náš nejtalentovanější hráč proseděl zápas na lavičce."

Gary Neville: "Velké zklamání. Garetha respektuji, ale Fodena a Trenta Alexandera-Arnolda by měly Francie, Španělsko i Brazílie v základní sestavě."

Alan Shearer: "Anglická hra byla tragická. Foden musí hrát, prostě musí."

Micah Richards: "Je čas vypustit nebojácného Phila Fodena. Je v životní formě, potřebujeme ho."

Spoluhráč Declan Rice Fodena označil za nejnadanějšího anglického fotbalistu, Gary Neville ho přirovnal k ikonickému Paulu Gascoigneovi.

"Anglie neměla v historii moc podobných hráčů, kteří dokážou sebrat míč a svou individuální dovedností vytvořit přečíslení v malých prostorech ve středu zálohy," uvedl.

Právě tady je možné spatřit další potenciální nesoulad mezi myšlením Southgatea a názorem většiny. Ta by Fodena ráda viděla v záložní trojce, v roli vysunutějšího playmakera, kterou doposud v Kataru zastával velmi nevýrazný Mason Mount.

U Southgatea ale spíše hrozí, že Fodena postaví na křídlo. Pokud to navíc bude namísto další mladičké superstar Bukaya Saky, Mount se Sterlingem zůstanou v sestavě a Anglie znovu nepřesvědčí, kouč proti sobě poštve celou zemi.

"Necítíme, že by bylo správné postavit Phila do zálohy, protože tam nehraje v klubu," přiblížil Southgate svůj pohled, který více ostrovních médií popsalo jako "bizarní".

Aspoň ale kouč připustil změny, byť zároveň jasně deklaroval, že s nimi bude šetřit.

"Chceme vyhrávat zápasy, proto musíme najít správný poměr mezi čerstvostí a stabilitou. Vybereme tým, kterému budeme věřit. To je naše priorita," uvedl neurčitě. 

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 38 minutami

Ruským bankám loni kvůli sankcím a odlivu vkladů klesl zisk o 90 procent

Ruským bankám loni klesl zisk v úhrnu asi o 90 procent na 203 miliard rublů (64 miliard Kč). Na hospodaření finančních ústavů dopadly západní sankce zavedené za válku na Ukrajině a také odliv vkladů. Oznámila to dnes ruská centrální banka.

Západní státy zablokovaly několika klíčovým ruským bankám přístup k mezinárodnímu platebnímu systému SWIFT krátce poté, co Moskva na konci loňského února vyslala na Ukrajinu desítky tisíc vojáků. Největší banky Sberbank a VTB byly nuceny ukončit činnost ve velké části Evropy.

Spolu s dalšími oblastmi ruské ekonomiky ale prokázal tento sektor určitou odolnost, uvedla agentura Reuters. Centrální banka také sdělila, že se komerčním bankám podařilo vyrovnat ztrátu 1,5 bilionu rublů za první pololetí a do konce roku vykázaly zisk.

"Nicméně ne všechny banky byly schopny zcela vyrovnat ztráty ze začátku roku, přičemž někteří hráči zakončili rok s výraznými ztrátami," uvedla centrální banka. Ke konci roku bylo ztrátových 104 bank, v polovině roku jich ještě bylo 130.

Zdroj: ČTK
před 41 minutami

Totalita a nenávist není minulost. Putinův režim hýří antisemitismem, řekl Vystrčil

Důvodem, proč si připomínat oběti holokaustu, je, že totalita, autoritářství a nenávist nejsou minulostí. Na dnešním setkání u příležitosti Dne památky obětí holokaustu a předcházení zločinům proti lidskosti to v Senátu řekl předseda horní parlamentní komory Miloš Vystrčil (ODS). Uvedl, že na Ukrajině jsou dnes vražděni nevinní civilisté a jen kousek od Česka Putinův režim nadále hýří antisemitskými výroky i vůči nejvyšším politickým představitelům, jako je například Volodymyr Zelenskyj.

Výročí osvobození koncentračního tábora v Osvětimi se zúčastnili také někteří z těch, kdo holokaust přežili ,a připomněly se i romské oběti holokaustu. Kromě bývalé vězeňkyně nacistického tábora Osvětim-Březinka Dity Krausové dnes pořadatelé přivítali také Vladimira Dvorkina a Vitalije Talalajevského, obyvatele Ukrajiny, kteří uprchli před ruskou agresí a našli útočiště v Česko.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

V Česku loni ubylo 1300 živnostníků, v předchozích letech jich naopak přibývalo

V loňském roce ubylo v ČR 1300 živnostníků, v předchozích letech se přitom jejich počet zvyšoval. V Česku začalo v roce 2022 podnikat na živnostenský list 7 000 lidí, o 10 600 více než o rok dříve. Zároveň podnikání ukončilo asi 78 300 podnikatelů, o 36.000 více než v roce 2021. Vyplývá to z analýzy dat společnosti CRIF - Czech Credit Bureau.

"Paradoxem této situace je, že celkový počet živnostníků se sice snížil, ale zároveň začalo v loňském roce podnikat 77 000 živnostníků, což je nejvíce od roku 2011. Úbytek je tak dán počtem podnikatelů, kteří se rozhodli s podnikáním skončit," uvedla analytička CRIF Věra Kameníčková. Právě živnostníci, kteří na rozdíl od firem ručí za podnikání celým svým majetkem, podnikání podle ní v případě problémů raději ukončí, než by riskovali bankrot.

Měsícem, který nejvíce zahýbal počty živnostníků, byl prosinec. Během něj začalo podnikat 4700 lidí. To je ve srovnání se stejným obdobím v předchozích letech spíše nadprůměr. Zároveň se ale 16.700 podnikatelů rozhodlo podnikání ukončit, což je zhruba čtyřikrát více než v prosinci 2021, vyplývá z dat.

Zdroj: ČTK
Další zprávy