MS ve fotbale • Skupina E • 20:00

Japonsko - Španělsko

Japonsko
2:1
0:1, 2:0
Konec zápasu
Španělsko
48. Doan
51. Tanaka
11. Morata

Hezký večer, vítejte u on-line přenosu z utkání základní skupiny E na mistrovství světa ve fotbale v Kataru mezi Japonskem a Španělskem. Zápas začíná ve čtvrtek 1. prosince ve 20 hodin.

Španělsko má aktuálně nejlepší pozici pro postup do osmifinále. Úplnou jistotu proniknutí do osmifinále sice nemá, ovšem i remíza by měla stačit k uzmutí prvního místa, pokud Kostarika nešokuje výhrou nad Německem. Svěřenci kouče Enriqueho odstartovali šampionát drtivou výhrou 7:0 právě nad Kostarikou, načež remizovali 1:1 s Německem. V obou utkáních se prosadil Álvaro Morata, přitom zatím pokaždé naskakoval do hry z lavičky. Dvougólový je rovněž Ferran Torres.

Fotbalisté Japonska jsou blízko překvapivému postupu ze skupiny, v níž byli před startem turnaje jasnými favority evropské celky. Morijasuova družina ovšem hned na úvod předvedla skvělý výkon a Německo porazila 2:1. Jistotu osmifinále mohla definitivně stvrdit proti Kostarice, jenže zcela odlišný zápas, kdy musela tvořit a být aktivnější jí vůbec nevyšel, soupeř skóroval z jediné střely na bránu a zvítězil 1:0. Mužstvu z asijského kontinentu by teoreticky mohla stačit i remíza, ale to jedině v případě, že Kostarika v souběžně hraném utkání neporazí Německo, případně že Německo nezvítězí o více jak dva góly.

Španělsko

Na hrotu Španělska začne poprvé od začátku Álvaro Morata.

Japonsko

Japonsko potřebuje zvítězit, kouč Morijasu zvolil rozestavení 3-4-3.

1.

Zápas začal.

2.

Fotbalisté Španělska nastoupili do utkání v tradičních červených dresech. Hráči Japonska se pokusí o druhou senzaci na turnaji v dresech modré barvy.

3.

Gavi zabojoval a píchl míč k pravé lajně na Iñakiho Williamse, jenž spoluhráči okamžitě narazil, následný centr letěl příliš vysoko nad hlavou adresáta Moraty.

4.

Jak se očekávalo, tak budeme sledovat hlavně trpělivou kombinaci Španělů a vytrvalé bránění Japonců, kteří budou spoléhat na rychlé protiútoky.

5.

Stoper Pau Torres vyzkoušel pas za obranu, před Moratou zakročil Hidemasa Morita. Následně Torres skvěle zapracoval dozadu, když udržel na zádech Kuba a pomohl si malou domů.

6.

Výměna balónu probíhá mezi obrannou čtveřicí. Obehrávání probíhá hodně pomalu, hráči z asijského kontinentu velmi dobře stíhají dostupovat.

7.

Střílený centr zprava byl zblokován za velké vápno, kde se do balónu levačkou opřel Sergio Busquets. Potvrdil, že zakončování nepatří mezi jeho nejsilnější stránky, vysoko přestřelil.

8.

Vzápětí Sergo Busquets chyboval při zpracování těsně za vlastní šestnáctkou. Japonsko se zadarmo dostalo do příležitosti, Junja Ito střílel z pravé strany pouze do boční sítě.

9.

Narážečka mezi Gavim a Moratou, následně akce pokračovala přes Pedriho na Baldeho. Levý bek se odpoutal od protihráče, načež při snaze o centr trefil prvního bránícího hráče.

10.

Rohový kop byl rozehrán na krátkou vzdálenost. Dani Olmo obdržel zpětný pas a centroval do vápna, Álvaro Morata střílel hlavou slabě přímo do středu brány, kde byl připravený gólman.

11.

Svěřenci kouče Morijasua zatím ucpávají prostory velmi dobře. K levé lajny sběhl Dajči Kamada a ukázkovým způsobem obral Iñakiho Williamse.

11.

První gól střílí Evropané! Gaviho střílený centr ještě japonská defenziva ubránila. Posléze Williams nahrál za sebe Azpilicuetovi, na jehož skvělý centr si naskočil ÁLVARO MORATA a z bezprostřední blízkosti vyzrál na bezmocného Gondu.

14.

Svěřenci kouče Enriqueho samozřejmě nikam spěchat nebudou, kombinaci lze očekávat ještě opatrnější. Naopak Japonci potřebují více otevřít hru.

15.

Fotbalisté v modrých dresech se ubránili jenom za cenu dlouhého odkopu do zámezí, Hidemasa Morita neměl žádnou šanci míč stihnout na hrací ploše.

16.

Uspávací kombinace nebere konce. Na nedostatek práce si rozhodně nemůžou stěžovat Rodri s Torresem, ti mají zatím nejvíce doteků s míčem.

17.

Levý bek Alejandro Balde si prostor k centru nenašel. Vracel dozadu na Gaviho, jehož střílená nahrávka až do pokutového území neprošla.

18.

Na polovině hřiště fauloval Dani Olmo. Sice získal míč do svého držení, jenže potom se ohnal pravou rukou a trefil do obličeje Ita.

19.

Dlouho si Španělé míče neužili. Rodri na jedničku vystoupil proti Takefusu Kubovi, tomu nevyšlo zpracování a balón mu podjel pod nohou.

20.

Středopolař Sergio Busquets mohl zrychlit hru, nicméně rozhodl se nepospíchat, pasem směrem dozadu znovu zapojil do zápasu Rodriho.

21.

Talentovaný Gavi reagoval na přihrávku do středu příliš pozdě. V rychlostním souboji proti zkušenému Yutu Nagatomovi neuspěl.

22.

Poměrně dost času zabralo Alejandrovi Baldemu zpracování. Levý bek si neměl moc času rozmyslet konstruktivní nahrávku, proto volil pas na Torrese.

23.

Třetí španělské zakončení na bránu a znovu v podání Álvary Moraty. Střílel pravačkou po rychlém zpracování Gaviho pasu, prudkou ránu po zemi Gonda schoval v rukavicích.

24.

Po pravé lajně nabral velkou rychlost César Azpilicueta. Nahrávka na Álvara Moratu přišla příliš pozdě, zpětná přihrávku na Olma přišla z ofsajdu.

25.

Už to vypadalo, že do úniku bude postupovat Dajzen Maeda, jenže pomezní mu správně odpískal ofsajd, který byl těsný, ale byl.

26.

Pod tlakem si Pau Torres nepřidělával komplikace. Natočil se čelem k vlastní bráně a přihrával na gólmana Simóna.

27.

Ofenzivní složku mužstva podpořil Alejandro Balde. Musel volit řešení v plném sprintu, pas do druhé vlny skončil na kopačkách Kamady.

28.

Nedovolený zákrok na sebe získal Sergio Busquets. Po převzetí míče si před něj výborně dal tělo, Hidemasa Morita vzal balón i s nohama soka.

29.

Chybný odkop Itakury mohl potrestat Daniho Olma, jenž měl oči pouze pro Álvara Moratu. Obsazený útočník míč nezískal, na pravé straně se na spoluhráče zlostně podíval úplně volný Williams.

30.

Mimo pokutové území si pro míč vyběhl brankář Unai Simón. Měl moře volného času a prostoru, hrál k levé lajně na Alejandra Baldeho.

31.

Dlouhý nákop k levé lajně na Nagatoma neměl moc šancí na úspěch. Proti soupeři vystoupil César Azpilicueta, míč navíc šikovně sklepl pro Busquetse.

32.

Japonci získali míč jenom na pár vteřin. Junja Ito musel rychle jednat, oblouček za obranu bez komplikací získal Pau Torres.

33.

V bolestech zůstal na trávníku ležet Sergio Busquets. Nepříjemně konkurenta dohrál Dajzen Maeda, když se natáhl a záložníkovi stoupl na levou nohu.

34.

Další nedovolený japonský zákrok vyprodukoval Šogo Taniguči. Dohrál Gaviho, jemuž bolestivě přejel levou achillovku.

35.

Obránce Pau Torres chyboval a do protiútoku mířil Dajči Kamada, nahrávku však směřoval do prostoru, který měl pod palcem Rodri.

36.

Pořádně si zahrával s ohněm Unai Simón. Udělal jednu kličku Maedovi, následně i druhou. Míč potom sotva udržel na hrací ploše, načež ovšem skvěle rozehrál na Azpilicuetu.

37.

Yuto Nagatomo od levé lajny propasíroval míč až do šestnáctky na Takefusu Kuba, jemuž nevyšla klička do středu proti Busquetsovi.

38.

Japonci zaútočili i zprava. Dajči Kamada se rovněž proháčkoval až do pokutového území, pro změnu ztroskotal na Rodrim.

39.

První žlutou kartu střetnutí obdržel Ko Itakura. Vytáhl se společně s Pedrim, jemuž zezadu bolestivě zajel do pravého kotníku.

40.

Pau Torres zatím není úplně jistý v rozehrávce. Vyzkoušel nákop za obranu na Álvara Moratu, hrací předmět ale poslal o několik metrů vedle útočníka.

41.

Nejprve levý obránce Alejandro Bale špatně odhadl trajektorii míče, ovšem zůstal aktivní a na jedničku dostoupil Ao Tanaku, ten centroval nepřesně.

42.

Dani Olmo vytancoval Ita, leč na centr si netroufl. Přihrál za sebe Baldemu, ten volil přenesení hry doprava na Césara Azpilicuetu.

43.

V akci opět Dani Olmo, který v plném běhu převzal nahrávku od Busquetse a střílel z hranice velkého vápna, obětavým blokem se prezentoval Šogo Taniguči.

44.

Byl zřejmé, že César Azpilicueta hlavně nechtěl míč ztratit. Na polovině hřiště se proto otočil a sáhl k dlouhému pasu na Simóna.

44.

Žlutému trestu neunikl Šogo Taniguči. Špatně odhadl, kam protihráč udělá kličku, zastavil jej potom jenom za cenu nedovoleného zákroku.

45.

Také třetí žlutá karta utkání míří do japonský řad. Pěkně zblízka si kartónek prohlédl Maja Jošida za faul na Moratu.

45.

Hlavní rozhodčí nastavuje nad rámec prvního poločasu jednu minutu.

45.+1

Španělé v poklidu dohrávají úvodní dějství na útočné polovině. Nakonec si fotbalisté v červených dresech vyzkoušeli rohový kop, s nímž si japonská defenziva poradila.

45.+2

Konec prvního poločasu.

Španělsko míří za postupem z prvního místa, po prvním poločase vedou na Japonskem nejtěsnějším možným vedením 1:0. Skóre zatím udává situace z 11. minuty, kdy si na centr Azpilicuety zprava naskočil Álvaro Morata, proti jehož hlavičce z bezprostřední blízkosti byl gólman bezmocný. Jak se očekávalo, tak svěřenci kouče Enriqueho po většinu času drží míče, soupeře ještě k ničemu nebezpečnějšímu nepustili.

STATISTIKY PO 1. POLOČASE

Držení míče: 17 % - 83 %

Střely celkem: 2 - 5

Střely na bránu: 0 - 3

Střely mimo bránu: 2 - 1

Zblokované střely: 0 - 1

Rohové kopy: 0 - 2

Ofsajdy: 2 - 1

Fauly: 7 - 2

Žluté karty: 3 - 0

Druhý poločas začne přibližně ve 21:02.

46.

Začal druhý poločas.

46.

Po poločasové přestávce vběhli na trávník hned tři čerství fotbalisté. Z Japonska se do hry zapojují Ricu Doan s Kaoru Mitomou, zápas skončil pro Takefusu Kuba a Yutu Nagatoma. Jednou vystřídalo i Španělsko, na pozici pravého beka se místo Césara Azpilicuety postavil Dani Carvajal.

47.

Nahrávka středem nevyšla. Výborně ovšem zapracoval Segio Busquets, který ukázkově čistým způsobem získal balón pro sebe.

48.

Zničehonic přichází vyrovnání! Balde pod tlakem míč neudržel, balón vybojoval Junja Ito. Vzápětí přišla předávka na RICU DOANA, jehož rána zpoza velkého území nebyla ideálně umístěná, ale byla dostatečně prudká, Simón ji mimo tři tyče vytěsnit nezvládl.

50.

S rychlou odpovědí chtěl přispěchat Dani Olmo. Věřil si individuálně, sám proti třem protihráčům však neměl moc šancí na úspěch.

51.

Japonští fotbalisté už se radovali z dokonání obratu, jenže přihrávka před bránu přišla v momentě, kdy byl míč celým objemem za čárou, trefa Tanaky tudíž neplatí!

52.

Rozhodčí ještě celou situaci konzultuje s videorozhodčím.

53.

Konzultace už trvá déle jak minutu. Že by přeci jen gól platil?

53.

Ano, je to gól, Japonsko dokonává obrat a za současné situace by postupovalo z prvního místa! Kaoru Mitoma přeci jen ještě stihl míč ve hře a nasměroval ho před bránu, odkud jej do sítě dopravil AO TANAKA.

55.

Španělé aktuálně také postupují, ale z druhého místa. Taková skutečnost by znamenala, že by se v osmifinále utkali s Marokem.

56.

Středem pokusil štěstí Álvaro Morata. Jednoho protihráče se zbavil, leč na druhého již nevyzrál. Hrají Japonci.

57.

Trenér Enrique volí dvojité střídání. Trávní opustil zatím jediný španělský střelec Álvaro Morata a Nico Williams, čerstvou krví jsou Marco Asensio s Ferránem Torresem.

58.

Španělé kombinují, ale v tomto případě nemohou zdržovat. Potřebují vstřelit alespoň vyrovnávací gól, aby postupovali z první pozice.

59.

Na obrázku hry se ovšem zatím moc nemění. Rodri si několikrát vyměnil balón s Pauem Torresem, zahrál si pak i Alejandro Balde.

60.

Se zpětným pasem si bez větších problémů poradil Pau Torres. Dlouhým nákopem za obranu však Ferrána Torrese nenašel.

62.

Utkání skončilo pro Dajzena Maedu. Za postranní čárou už je připraven naskočit do hry Takuma Asano, střelec gólu proti Německu.

62.

Mitoma podržel balón pro Ita. Následoval centr z pravé strany do vápna, míč skončil u bránícího Sergia Busquetse.

63.

Adresátem průnikového pasu byl čerstvý Takuma Asano. Cestu mu zatarasil Alejandro Balde, kulatý nesmysl získal do vlastního držení.

64.

Pro faul si zkušeně došel Maja Jošida. Ukázal parádní krytí míče tělem, zezadu ho nedovoleným způsobem atakoval Ferrán Torres.

65.

Stoper Pau Torres odvedl obranné povinnosti na jedničku. Udržel na zádech Takuma Asana a získal pro Španělsko odkop od brány.

66.

Japonci zůstávají směrem dopředu aktivní. S chutí hrající Ao Tanaka si poradil s Torresem, leč na Rodriho už kličkou nevyzrál.

67.

Se zpracováním u levé lajny si Dani Olmo vůbec neporadil. Kulatý nesmysl mu podjel pod pravou nohou do zámezí.

68.

Španělský trenér Luis Enrique zkouší oživit hru dvěma novými tvářemi. Na závěrečných zhruba pětadvacet minut nastupují do hry Ansu Fati a Jordi Alba, střetnutí skončilo pro Alejandra Baldeho a Gaviho.

69.

Jedno střídání i na japonské straně. Odpočinek dostává Dajči Kamada, do zápasu míří defenzivně laděnější Takehiro Tomijasu.

70.

To se dějí věci! Kostarika dokonala obrat s Německem, pokud by oba zápasy skončily výsledkem 2:1, postoupily by do osmifinále právě Japonsko s Kostarikou!

71.

Slibný japonský protiútok úspěchem neskončil. Takuma Asano mohl zpracovávat, místo toho pálil ve skluzu mimo tři tyče.

72.

Centrovaný míč do pokutového území mířil na Ferrána Torrese. Ještě před ním vysoko vyskočil Ko Itakura a balón nasměroval mimo pokutové území.

73.

Španělsko už zase postupuje. Německo ve ztrátě dlouho nezůstalo, na 2:2 srovnal v utkání proti Kostarice Kai Havertz.

74.

Pokutový kop chtěl vybojovat Ferrán Torres. Arbitr Gomes nechal ve hře pokračovat, zákrok Tanigučiho byl dle jeho názoru čistý.

75.

Do pokutového území Japonska přiletěl míč pro změnu z pravé strany. Opět nejvýše vyskočil bránící fotbalista, jímž byl Maja Jošida.

76.

Na zemi skončil Jordi Alba a byl hodně překvapen, že ani v tomto případě se neodpískal faul, Takehiro Tomijasu si počínal čistě.

77.

Ansu Fati v těžké pozici zakončovat nemohl, proto volil posunutí za sebe na Jordiho Albu, jehož tvrdou ránu schytal Mitoma.

78.

Ve správném prostoru byl Itakura. Vyskočil vysoko do vzduchu a kulatý nesmysl odvrátil mimo pokutové území Japonska.

79.

Rodi hledal dlouhou přihrávkou Daniho Carvajala. Skvěle proti míč vystartoval Tomijasu a píchl ho alespoň do zámezí.

80.

Zhruba z třiceti metrů vyzkoušel střelu Dani Olmo. Vyslal příliš pomalou a nízkou ránu, zblokoval ji hned první bránící fotbalista.

81.

Rozběhla se závěrečná desetiminutovka základní hrací doby. Japonci mají namířeno ke skalpu dalšího evropského giganta a postupu z prvního místa.

82.

Narážečka mezi Ansu Fatim a Marcem Asensiem sice vyšla, nicméně první jmenovaný posléze špatně centroval, navíc se míč odrazil mimo hrací plochu od jeho nohy.

83.

Kaoru Mitoma nafilmoval pád po neexistujícím střetu s Busquetsem. Arbitr Gomes se nechal obelstít a daroval Japonsku standardku.

84.

Na centr si nejvýše naskočil útočící Ko Itakura. Hlavičkoval ve výskoku slabě doprostřed, Unai Simón přesvědčivě zasáhl.

85.

Střílený centr Jordiho Alby šikovně přizvedl stope Jošida mimo dosah Ferrána Torrese. Japonci se opět ubránili.

86.

Španělská smyčka se utahuje. Hráči v červených dresech dominují v hře na míči, avšak cesta do vápna soupeře zůstává uzavřena.

87.

Odchází střelec aktuálně vítězného gólu Ao Tanaka. Těsný náskok se do závěrečných minut vydává pomoci spoluhráčům bránit Wataru Endo.

88.

Rodri ukázal, že navzdory pokročilé fázi zápasu má sil dostatek. V rychlostním souboji za sebou udržel konkurenta a nahrával na jistotu Simónovi.

89.

Na hranici velkého pokutového území skvěle zafungoval Maja Jošida. Vyskočil v pravý čas a hrací předmět odehrál hlavou do zámezí.

90.

Nepříjemnou ránu Marca Asensia vyrazil Gonda pouze před sebe. Bleskově zareagoval Maja Jošida, který odkopem levou nohou odvrátil hrozící nebezpečí.

90.

Stačily dva rychlé doteky a v příležitosti byl rázem Marco Asensio. Z pravé strany velkého vápna mu ale střela nevyšla, Gonda podržel míč v rukavicích.

90.

Hlavní rozhodčí nastavuje nad rámec základní hrací doby sedm minut.

90.+1

Německo vede nad Kostarikou 4:2. Španělsko má tedy prakticky jistý postup i v případě, že prohraje.

90.+2

Svěřenci kouče Enriqueho by ale určitě neradi postupovali až z druhé pozice. Na soupeře nadále vyvíjejí velký tlak, ten ale už dlouhou porci minut kýžený efekt nepřináší.

90.+3

Útočný faul, za nějž Mitoma zcela jistě vynadáno nedostane. S rozehrávkou spěchá z brány daleko vyběhnuvší Simón.

90.+4

Takuma Asano vyvinul velký tlak na Rodriho, jenž znovu v rychlostním souboji uspěl a zase přihrával dozadu na Simóna.

90.+5

Přetažený centr Ferrána Torrese zamířil až k Jordimu Albovi. Levý bek posléze centroval do vápna, v tomto prostoru kraloval Maja Jošida.

90.+6

Útok levou stranou španělským fotbalistům nevyšel. Ansu Fati si vyměnil míč s Jordim Albou, posléze napálil stříleným centrem clonícího Itakuru.

90.+7

Ránu ze zoufalství vyslal z dobrých pětadvaceti metrů. Gólman Šujči Gonda měl situaci pod kontrolou, balón nechal proletět o několik metrů vedle pravé tyče. Probíhají závěrečné vteřiny nastaveného času!

90.+8

Konec zápasu.

Japonská fotbalová pohádka nekončí. Mužstvo z asijského kontinentu po Německu porazilo výsledkem 2:1 i Španělsko a ze skupiny E postoupili senzačně z prvního místa. Z druhé příčky postupuje do osmifinále právě Španělsko.

První poločas překvapení nenasvědčoval. Evropané se dostali do vedení zásluhou gólu Álvara Moraty. Kouč Morijasu ovšem v poločase ukázal zlaté ruce, když nejprve ve 48. minutě Ricu Doan vyrovnal a o tři minutě později po skvělé práci dalšího žolíka Mitomy dokonal obrat Ao Tanaka. Zbytek střetnutí Japonsko poctivě ubránilo a těsný náskok udrželo až do závěrečného hvizdu.

Japonsko postoupilo do osmifinále z prvního místa se šesti body. Druhým postupujícím týmem je Španělsko, to za sebou o skóre nechalo smutné Německo. Čtvrtou pozici obsadila Kostarika.

STATISTIKY UTKÁNÍ

Držení míče: 17 % - 83 %

Střely celkem: 6 - 13

Střely na bránu: 3 - 5

Střely mimo bránu: 3 - 2

Zblokované střely: 0 - 6

Rohové kopy: 0 - 2

Ofsajdy: 2 - 2

Fauly: 9 - 6

Žluté karty: 3 - 0

To je ode mě vše. Děkuji za pozornost a u dalších přenosů se budu těšit zase někdy na počtenou.

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 3 hodinami

FBI prohledá v kauze utajovaných dokumentů soukromý dům bývalého viceprezidenta Pence

Americký Federální úřad pro vyšetřování (FBI) v rámci šetření kauzy utajovaných dokumentů v příštích dnech prohledá soukromý dům bývalého viceprezidenta Mikea Pence v Indianě, napsal ve čtvrtek list The Wall Street Journal. U Pence, stejně jako u prezidenta Joea Bidena, našli jeho spolupracovníci dokumenty označené jako tajné. Kauza utajovaných dokumentů začala loni v srpnu, když agenti FBI našli v soukromém sídle exprezidenta Donalda Trumpa na Floridě několik krabic materiálů, které měl Trump odevzdat po odchodu z Bílého domu.

Jak bývalí prezidenti a viceprezidenti zacházeli s utajovanými dokumenty nyní vyšetřuje ministerstvo spravedlnosti. Biden a Pence oba uznali, že malé množství citlivých materiálů neměli uchovávat ve svých soukromých nemovitostech a prohlásili, že s úřady budou "plně spolupracovat". V Bidenově washingtonské kanceláři a jeho dvou domech našli vyšetřovatelé "malé množství dokumentů" a k dalšímu přezkumu si odnesli materiály datované až desítky let do minulosti, kdy byl Biden americkým senátorem.

"Když ve funkci končí jeden prezident a nastupuje nový, v Bílém domě nejsou žádné dokumenty, žádné složky a počítače jsou naprosto prázdné," řekl WSJ David Marchik, autor knihy The Peaceful Transfer of Power (Nenásilné předání moci), která mapuje předávání moci mezi americkými prezidenty.

Zdroj: ČTK
Další zprávy