Japonsko výhru nad Německem nepotvrdilo. Kostarice podlehlo, postoupit mohou oba týmy

27. 11. 2022 13:03
Fotbalisté Kostariky porazili na mistrovství světa v Kataru Japonsko 1:0 a po nepovedeném startu oživili naději na postup do osmifinále. Zápas ve skupině E v Rajjánu rozhodl devět minut před koncem Keysher Fuller a byla to vůbec první střela na branku, kterou středoamerický tým na šampionátu vypálil.
Japonsko - Kostarika, MS ve fotbale, Katar 2022
Japonsko - Kostarika, MS ve fotbale, Katar 2022 | Foto: Reuters

Japonci měli výraznou převahu, ale nic z ní nevytěžili. Účinkování ve skupině zakončí ve čtvrtek proti Španělsku, Kostariku čeká Německo a šanci na postup mají ještě všechny čtyři týmy.

Trenér Kostariky Luis Fernando Suárez byl rád, že jeho tým zůstává ve hře. "Stále žijeme a to je nejdůležitější. Vždycky jsem říkal, že ještě nejsme mrtví. Čtvrteční zápas bude stejně těžký jako ten dnešní. Ale můžeme dál snít," řekl kouč, který v roce 2006 dovedl do osmifinále tým Ekvádoru.

V postup ale dál věří i jeho protějšek Hadžime Morijasu. "Na našem plánu hrát tady víc než tři zápasy se nic nemění. I proti Španělsku máme šanci vyhrát. Dnes jsme zkusili všechno, ale výsledek se nedostavil," řekl Morijasu.

Trenér Suárez udělal i přes debakl od Španělska jen dvě změny, zato japonská sestava se změnila na pěti místech. Důvěru dostal i Doan, který proti Německu vyrovnávacím gólem nastartoval senzační obrat. Pro další čtyři hráče to byla premiéra na tomto šampionátu.

Kostaričané v prvním utkání ani jednou nevystřelili a ani tentokrát dopředu nijak nespěchali. Většinou kombinovali na vlastní polovině nebo ve středu hřiště. Ale i Japonci se proti pětičlenné obraně těžko prosazovali, nedokázali soupeře ničím překvapit. A tak v prvním poločase diváci neviděli ani jednu střelu na branku.

S tím nebyl spokojen ani japonský trenér Morijasu a po přestávce poslal na trávník dva čerstvé hráče. Druhý z hrdinů zápasu s Německem Asano útok okamžitě oživil a po jeho přihrávce Morita hned v první minutě poprvé prověřil brankáře Navase.

Ale byl to jen záblesk, asijský tým se pak znovu vrátil ke zdlouhavému rozehrávání. Naopak v 81. minutě při ojedinělé akci překvapil Fuller brankáře Gondu, který si na jeho umístěnou střelu sice sáhl, ale nedokázal ji vytěsnit.

Blízko k vyrovnání byl při závaru před kostarickou brankou Kamada, ale trefil jen nohy padajícího brankáře Navase. Kostarický gólman, startující na třetím šampionátu, udržel čisté konto a s ním i šanci svého týmu na postup.

Mistrovství světa ve fotbale v Kataru - skupina E (Rajján):

Japonsko - Kostarika 0:1 (0:0)

Branka: 81. Fuller. Rozhodčí: Oliver - Burt, Bennett (všichni Angl.) - Brisard (video, Fr.). ŽK. Jamane, Itakura, Endo - Contreras, Borges, Calvo. Diváci: 41.479.

Japonsko: Gonda - Jamane (62. Mitoma), Itakura, Jošida, Nagatomo (46. H. Ito) - Endo, Morita - Doan (67. D. Ito), Kamada, Soma (82. Minamino) - Ueda (46. Asano). Trenér: Morijasu.

Kostarika: Navas - Fuller, Duarte, Waston, Calvo, Oviedo - Torres (65. Aguilera), Borges (89. Salas), Tejeda, Campbell (90.+5 Chacón) - Contreras (65. Bennette). Trenér: Suárez.