Já a nejlepší hráč? Asi jsem cenu dostal jen kvůli jménu, uznal De Bruyne

Sport Sport
24. 11. 2022 9:12
Kevin de Bruyne má být jednou z největších hvězd probíhajícího fotbalového mistrovství světa, v prvním utkání Belgie na katarském šampionátu se ale příliš nepředvedl. Přesto získal ocenění pro nejlepšího hráče zápasu s Kanadou.
Kevin De Bruyne.
Kevin De Bruyne. | Foto: Reuters

Pro Belgii to byl šťastný vstup do šampionátu. Ve středečním duelu s Kanadou sice nebyla lepším týmem, nakonec si ale díky trefě Michyho Batshuayie připsala vítězství 1:0. 

Mužem zápasu však překvapivě nebyl zvolen střelec branky, ani Thibaut Courtois, jenž v úvodu lapil penaltu Alphonsa Daviese. Místo toho fanoušci v hlasování vybrali Kevina de Bruynea, jenž na své poměry předvedl spíše nevýrazný výkon.

Z jeho 33 přihrávek deset nenašlo adresáta, jen jednou vystřelil na branku a v prvním poločase "zazdil" dobře rozehraný brejk Belgičanů, když nepřihrál do samostatného úniku vedle běžícímu spoluhráči.

"Neodehrál jsem dobrý zápas, takže nevím, proč jsem tu cenu dostal," divil se jednatřicetiletý záložník. "Asi to bylo kvůli mému jménu." 

V takových situacích De Bruyne obvykle spoluhráče nepřehlédne:

Možná byl ale na sebe De Bruyne jen příliš přísný. Statistiky totiž také ukázaly, že poslal spoluhráče do čtyř gólových příležitostí, což bylo o tři více, než dokázali jeho parťáci.

A především, Belgie vyhrála, což se na šampionátu plném překvapení vyvažuje zlatem. 

"Kanada byla jednoznačně lepší než my a zasloužila si z tohoto utkání více. Měla jasnou strategii, hrála rychle a s emocemi. My jsme se nemohli dostat k tomu, co jsme chtěli hrát. Zvítězili jsme díky naší rutině," řekl v televizním rozhovoru španělský trenér Belgičanů Roberto Martínez.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 4 hodinami

Zemřel fotograf František Dostál, proslul souborem Letní lidé z říční plovárny

Ve věku 84 let zemřel toto pondělí fotograf František Dostál, dokumentarista a reportér, který zachycoval absurditu všedního dne i neobyčejných setkání. Informovala o tom jeho partnerka Alena Vykulilová. Dostálovým nejslavnějším souborem je kolekce Letní lidé, který vytvořil mezi roky 1968 až 1990 ve Zlenicích na řece Sázavě. Dokumentoval v něm přes dvě desítky let rekreace obyčejných lidí na říční plovárně.

František Dostál se narodil roku 1938 v pražských Vršovicích, které se také staly jeho prvotní inspirací. Fotit začal v 60. letech, publikoval v řadě periodik. Námětem jeho tvorby byli především lidé pražských ulic a posázavští trampové, k nimž sám patřil. Pro jeho dílo byl typický jemný humor, často těžící z absurdních setkání nesourodých prvků na jednom obrazu.

Přestože se Dostál fotografii věnoval výhradně jako amatér, patří se svými více než 20 knižními tituly, bezpočtem novinových a magazínových ilustrací i bezmála 70 výstavami k nejpublikovanějším českým fotografům.

Studoval na průmyslové škole strojnické v letech 1953 až 1957, kde se poprvé seznámil s fotografií. V mládí byl aktivním sportovcem. Jako dorostenec se stal držitelem československého rekordu ve sprinterské štafetě a skákal do výšky. Téměř do důchodu pracoval jako konstruktér obráběcích strojů ve firmě Škoda Plzeň se sídlem v Praze.

Za výstavní aktivitu se stal členem mnoha fotoklubů - v Argentině, Brazílii, Jugoslávii, Německu, Polsku, Velké Británii, získal řadu čestných titulů a více než stovku ocenění. Roku 2008 obdržel cenu ministerstva kultury za celoživotní přínos amatérské fotografii.

Zdroj: ČTK
Další zprávy