Uchvátili Evropu, teď chtějí Islanďané po vzoru Vikingů dobýt svět. Taktiku naordinuje zubař

Ondřej Zoubek Ondřej Zoubek
16. 6. 2018 7:48
Islanďané dnes rozehrají své první mistrovství světa duelem proti favorizované Argentině. Pokusí se navázat na senzační tažení z Eura a zvýraznit renomé udatného fotbalového národa. V Rusku se představí takřka nezměněný tým s koučem stomatologem.
Islandští fotbalisté reprezentují zemi s nejmenším počtem obyvatel v historii mistrovství světa.
Islandští fotbalisté reprezentují zemi s nejmenším počtem obyvatel v historii mistrovství světa. | Foto: Reuters

Moskva/Praha - Před dvěma lety se islandský fotbal poprvé prezentoval na velké akci. Na Euru ve Francii od vikingských potomků nikdo zářné výsledky nečekal a parta zarostlých chasníků došla až do čtvrtfinále.

Na světovém šampionátu už Islanďany jen tak někdo nepodcení, jejich herní styl a výsledky budí respekt. Jejich senzační francouzské tažení nebylo rozhodně dílem náhody. Ve skupině tehdy obrali Portugalce a přetlačili Rakousko, v osmifinále způsobili bolestnou porážku Anglii.

Že na Euru hrálo 24 mužstev? Nevadí, Island by se tam dostal i bez tohoto rozšíření, vždyť v kvalifikační skupině s Českem, Nizozemskem a Tureckem vyhrál. A kdybychom šli ještě o dva roky nazpátek, postup na MS 2014 v Brazílii unikl Seveřanům až v baráži proti Chorvatsku.

Kdepak, Island už dávno není trpaslíkem z posledního evropského koše. Svou kvalitu potvrdil i po odchodu úspěšného švédského trenéra Larse Lagerbäcka a v kvalifikaci, kde narazil znovu na Chorvaty a Turky, byl opět nejlepší. Co předvede na největší fotbalové scéně?

Zodpovědnost za hru mužstva ponese trenér Heimir Hallgrímsson, který dělal Lagerbäckovi asistenta a své poznatky dokázal mistrně zužitkovat. "A to jsem si myslel, že mým vrcholem bude trénování rodného města," říká jednapadesátiletý kouč ze souostroví Vestmannaeyjar.

Zubař, který chodí za fanoušky do baru

Chlapík, který mimoto, že povede fotbalový tým na mistrovství světa, vrtá nebo plombuje zuby. "Věnuju se tomu ve volném čase. Někteří trenéři si třeba zajdou zahrát golf, já mám svou kliniku," usmívá se Hallgrímsson.

"Pozice fotbalového trenéra je nestálá, a proto je fajn mít i jinou profesi," pokračuje islandský kouč. A stomatologie u něj není jediným zajímavým faktem. Před domácími zápasy reprezentace se setkává s fanoušky v baru a probírá s nimi všechno možné, týmovou taktiku nevyjímaje.

Světové unikum, na kterém mohou být Islanďané pyšní. "Nebylo by to možné, pokud bychom si navzájem nedůvěřovali. Zástupci médii tam chodit nesmí, nikdo si nic nehrává ani nefotí. Poprvé přišlo možná sedm fanoušků, teď jich bývá klidně pět nebo šest set," tvrdí Hallgrímsson.

"Je skvělé být s fanoušky v tak bezprostředním kontaktu. Mnohem více se s týmem ztotožní, je to součást našeho úspěchu. Za sedm let, co se s fanoušky scházím, nikdy žádná informace neunikla na sociální sítě. Je vidět, jak si lidé na Islandu fotbalu váží," podotýká trenér.

Nesmírnou náklonnost národnímu týmu ukázali islandští příznivci už během Eura. Zdálo se, že do Francie přiletěl celý Island a na ostrově zůstala snad jen domácí zvířata.

Modrá invaze na tribunách a chorál, který se vzápětí rozšířil do celého světa. "Hu!" To je poznávací znamení islandských příznivců. Zahřmění v podobě hlasitého tlesknutí nad hlavou a poté chvíle ticha. "Hu!" A znovu. Rytmus se stupňuje a nakonec přejde do jednotného potlesku.

"Naši fanoušci od přebrali od Skotů a udělali z toho tradici," prozrazuje kapitán Aron Gunnarsson. Hučet by to mělo také v ochozech ruských stadionů, jelikož podle původních zpráv se o vstupenky na mistrovství zajímalo 66 tisíc Islanďanů, přibližně pětina celkové populace.

Poslední odhady hovoří už trochu střízlivěji, ale nic nemění na faktu, že úvodní utkání Islanďanů proti Argentině se stalo hned po finále druhým vyprodaným zápasem. Island je přitom zemí s nejmenším počtem obyvatel (330 tisíc), která se kdy světového šampionátu zúčastnila.

Stejně zarputilé mužstvo jako na Euru

Fotbalová základna na druhém největší ostrově Evropy není bůhvíjaká, a tak je pochopitelné, že se úspěšný tým z Eura příliš nezměnil. 15 hráčů z dnešní třiadvacetičlenné soupisky bylo tehdy jeho součástí.

Chybět bude zraněný Kolbeinn Sigthórsson nebo nejznámější islandský fotbalista všech dob Eidur Gudjohnsen, který už ukončil bohatou kariéru. Bezesporu největší hvězdou je záložník Gylfi Sigurdsson z Evertonu, nad jehož formou však kvůli nedávnému zranění kolena visí menší otazník.

Sedm hráčů působí na Britských ostrovech, zbytek je rozeset různě po Evropě. Jediný zástupcem domácí soutěže je obránce Birkir Sävarsson z Valuru Reykjavík. S věkovým průměrem 29 let jsou Islanďané spolu s Kostarikou druhým nejstarším mužstvem šampionátu.

Zároveň patří mezi nejvyšší týmy na turnaji (průměrně 185 centimetrů) a mezi jejich přednosti by měli spolu s pevnou defenzivou patřit standardní situace či dlouhá autová vhazování do vápna. "Příliš jsme se nezměnili, máme pořád stejnou filozofii," potvrzuje Hallgrímsson.

V Rusku čeká na debutanta dost možná skupina smrti. Argentina, (zase) Chorvatsko a Nigérie. "Je to vyrovnaná skupina, která by nám mohla vyhovovat," přemítá trenér. Island soupeře respektuje, ale strach nemá.

"Na Euru jsme bránili Cristiana Ronalda a příliš toho nepředvedl. Proč by měl dostat prostor Messi?" ptá se Gunnarsson, jehož záda zdobí obří tetování s vylepšeným vyobrazením islandského státního znaku.

Modifikace státního znaku Islandu na zádech Arona Gunnarssona:

Záložník Cardiffu má v tetování velkou zálibu. "Po mistrovství Evropy jsem si chtěl dát udělat něco speciálního a unikátně islandského. Je to hluboce osobní a nosím to s velkou hrdostí," hlásí Gunnarsson, jehož patriotismus dokládá vyladění islandské reprezentace.

Islandští fotbalisté chtějí dobývat svět jako Vikingové. "Chceme být jako oni. Ale s tím rozdílem, že oni obsazovali země barbarským způsobem a my to na hřišti zvládneme férově," přirovnává kapitán.

Jeho mužstvo rozehraje turnaj dnes od 15:00 soubojem proti Messiho Argentině. Utkání sledujte prostřednictvím online přenosu Aktuálně.cz.

 

Právě se děje

Další zprávy