Španělé a Italové nezaváhali. Ramsey zahrál penaltu jako Panenka, navíc do stejné branky

Aktualizováno 11. 6. 2017 23:23
V kvalifikaci o mistrovství světa ve fotbale remizovalo Irsko doma s Rakouskem. Ukrajina dokázala zvítězit na hřišti Finska.
Italové slaví jednu z pěti branek do sítě Lichtenštejnska.
Italové slaví jednu z pěti branek do sítě Lichtenštejnska. | Foto: Reuters

Praha - Fotbalisté Itálie ani Španělska v dnešních zápasech kvalifikace o postup na mistrovství světa nezaváhali, proti outsiderům si připsali "povinné" výhry a dál se stejným bodovým ziskem společně vévodí tabulce skupiny G.

Ve skupině D dal Velšan Aaron Ramsey gól z penalty dloubákem do stejné branky, do níž v Bělehradě podobným způsobem zahrál rozhodující pokutový kop finále ME 1976 Antonín Panenka.

Španělsko rozhodlo o výhře 2:1 v Makedonii v první půlhodině. Nejprve se v patnácté minutě z otočky prosadil David Silva a ve čtvrtém zápase za reprezentaci po sobě vstřelil úvodní gól. Pojistku přidal ve 27. minutě Diego Costa a domácí už po pauze dokázali jen snížit po brejku Stefana Ristovského.

Itálie měla s Lichtenštejnskem mnohem méně práce a zvítězila 5:0. Premiérovou branku za národní tým si připsal Federico Bernardeschi. Itálie dala aspoň pět gólů v jednom utkání světové kvalifikace poprvé od roku 1993, v čele skupiny je i tak o skóre Španělsko.

Ve skupině D si udrželo vedení Srbsko po remíze 1:1 s Walesem. Hosté bodovali přesto, že jim kvůli kartám chyběl lídr Bale.

Skóre otevřel v 35. minutě Ramsey z penalty, kterou kopal do stejné branky jako Panenka při finále ME 1976 a stylově ji podobně jako česká legenda proměnil dloubákem, byť více k tyči.

Srbové v druhé půli měli trvalý tlak a nakonec jim v 73. minutě vystřelil remízu Aleksandar Mitrovič. Balkánský celek vede skupinu D s dvanácti body o skóre před Irskem, které remizovalo 1:1 s Rakouskem. Wales je s osmi body třetí a stejně jako první dva celky ještě neprohrál.

Irové s Rakouskem prohrávali od 31. minuty, kdy se po signálu z rohu trefil Martin Hinteregger. Domácí dokázali odpovědět až v 85. minutě, kdy vlétl do nedůrazné obrany Jonathan Walters a srovnal. Irové vzápětí dostali míč do sítě podruhé, ale gól zřejmě kvůli útočnému faulu neplatil.

Zamotala se situace ve skupině I, kde Island doma udolal vedoucí Chorvaty 1:0 a v tabulce je bodově dotáhl. Vítězný gól dal v Reykjavíku po silné zbrani domácích, rohu, v poslední minutě ramenem Hördur Magnússon.

Dva body ztrácí třetí Turecko a čtvrtá Ukrajina. Ta po úterní domácí blamáži a prohře 0:1 s Maltou zabrala a zvítězila 2:1 ve Finsku. První gól hostů vstřelil v Tampere po dorážce do prázdné branky v 51. minutě Evgen Konopljanka, o jehož příchod z Schalke usiluje český mistr Slavia Praha.

Turecko zvítězilo 4:1 na hřišti Kosova a byl u toho i český rozhodčí Miroslav Zelinka, který v 84. minutě vyloučil domácího Bernarda Berishu.

Kvalifikace MS 2018 ve fotbale:

Skupina D:

Dublin: Irsko - Rakousko 1:1 (0:1)

Branky: 85. Walters - 31. Hinteregger. Rozhodčí: Borbalán (Šp.).

Kišiněv: Moldavsko - Gruzie 2:2 (2:0)

Branky: 15. Ginsari, 36. Dědov - 65. Merebašvili, 70. Kazaišvili. Rozhodčí: Ekberg (Švéd.).

Bělehrad: Srbsko - Wales 1:1 (0:1)

Branky: 74. Mitrovič - 35. Ramsey z pen. Rozhodčí: De Sousa (Portug.).

Skupina G:

Skopje: Makedonie - Španělsko 1:2 (0:2)

Branky: 66. Ristovski - 15. Silva, 27. Costa. Rozhodčí: Gil (Pol.).

Udine: Itálie - Lichtenštejnsko 5:0 (1:0)

Branky: 35. Insigne, 52. Belotti, 74. Éder, 83. Bernardeschi, 90.+1 Gabbiadini. Rozhodčí: Clancy (Skot.).

Haifa: Izrael - Albánie 0:3 (0:2)

Branky: 22. a 44. Sadiku, 71. Memushaj. Rozhodčí: Kulbakov (Běl.).

Skupina I:

Tampere: Finsko - Ukrajina 1:2 (0:0)

Branky: 72. Pohjanpalo - 51. Konopljanka, 75. Besedin. Rozhodčí:

Reykjavík: Island - Chorvatsko 1:0 (0:0)

Branka: 90. Magnússon. Rozhodčí: Undiano Mallenco (Šp.).

Skadar: Kosovo - Turecko 1:4 (1:2)

Branky: 22. Rrahmani - 7. Sen, 31. Ünder, 61. Yilmaz, 82. Tufan. Rozhodčí: Zelinka (ČR). ČK: 84. Berisha (Kos.).

před 59 minutami

Nehoda devíti aut na náledí uzavřela dálnici D4 ve směru na Strakonice

Při nehodě na dálnici D4 poblíž Kytína v sobotu ráno havarovalo celkem devět aut, sedm ve směru na Strakonice a dvě v opačném směru. Dálnice je uzavřená. Nikdo se vážně nezranil, uvedli policejní mluvčí Pavel Truxa a mluvčí středočeské záchranky Petra Effenbergerová.

Auta havarovala v úseku mezi Kytínem a Voznicí na pomezí okresů Praha-západ a Příbram. Podle informačního webu Ředitelství silnic a dálnic bylo na vozovce náledí. Záchranná služba ošetřila tři zraněné. "Měli zranění lehčího charakteru, po nezbytné péči na místě byli převezeni do příbramské nemocnice," uvedla Effenbergerová.

Ve směru na Prahu se vytvořily na dálnici kolony, podle předběžných informací potrvá uzavírka dálnice minimálně do 9:00.

Australská znakařka McKeownová překonala světový rekord

Devatenáctiletá australská plavkyně Kaylee McKeownová překonala na národním šampionátu v krátkém bazénu světový rekord. Znakařskou dvoustovku zvládla za 1:58,94 a předchozí maximum maďarské hvězdy Katinky Hosszúové z roku 2014 vylepšila o 29 setin sekundy.

Australští plavci přitom kvůli koronavirové pandemii soutěží o tituly na dálku. Simultánně se závodí v Brisbane, Sydney, Melbourne, Perthu a Hobartu.

"V krátkém bazénu moc často neplaveme, takže mě rekord hodně překvapil," citovala agentura Reuters McKeownovou, čtyřnásobnou medailistku z předloňské olympiády mládeže. Mezi dospělými už na MS vybojovala tři stříbra, nyní se zařadila i mezi favoritky odložených olympijských her v Tokiu.