Invaze latinskoamerických fanoušků. Kvůli MS prodávali auta nebo si brali půjčku s úrokem 50 procent

Karel Häring Karel Häring
19. 6. 2018 15:14
Šampionát v Rusku zaplavili fanoušci z Jižní Ameriky. Kvůli cestě za svými oblíbenci neváhali utratit celoživotní úspory a zadlužit se na roky dopředu.
Mexické fanynky při utkání s Německem.
Mexické fanynky při utkání s Německem. | Foto: Reuters

Moskva - Latinskoamerickým týmům se na šampionátu zatím příliš nedaří, už teď ale vládnou počtem fanoušků, kteří se starají o skvělou atmosféru na stadionech a uvolněnou zábavu v ulicích. Někteří z nich se zadlužili i na sedm let, aby mohli do Ruska vůbec vyrazit.

Ulice Nikolskaja bývá už v podvečerních hodinách plná. Stejně jako ty okolní, na nichž jsou zahrádky a bary. Jednak proto, že se od 18. hodiny místního času hrávají zápasy, nicméně přelidněné by byly i bez fotbalového duelu. Jsou hlavním místem, kam chodí návštěvníci z různých zemí za zábavou.

Světový šampionát ve fotbale změnil ruské ulice na karneval písní, tanců a divných kostýmů. | Video: Rádio Svobodná Evropa

Jazykově převládá španělština a portugalština. A kdyby člověk nevěděl, že malý kousek odsud se nachází Rudé náměstí, Kreml či chrám Vasila Blaženého, poměrně snadno by na základě složení davu podlehl dojmu, že se vrátil o čtyři roky zpět do Brazílie, která hostila předchozí šampionát.

Stejně jako tehdy, i letos vládnou početně i vytvářením atmosféry příznivci jihoamerických a středoamerických národních týmů. K nepřehlédnutí jsou fanoušci Mexika, kteří v zelených dresech křižovali ulicemi a zaplňovali bary ještě před zahajovacím zápasem. Nemohou chybět Argentinci, Kolumbijci ani Brazilci. Ale největší ohlas zatím vyvolal nájezd Peruánců s jejich typickými bílými dresy s červeným pruhem napříč. Jsou všude.

Evropané se do Ruska nehrnou

Mezinárodní fotbalová federace (FIFA) prodala přes 2,5 milionu vstupenek na šampionát. A s výjimkou domácích Rusů se z evropských zemí dostali do první desítky v počtu zakoupených lístků pouze Němci. Například Anglie je až jedenáctá s téměř třiatřiceti tisíci prodaných lístků. Nezájem souvisí se zhoršenými vztahy západní Evropy k Rusku i s obavami z možného násilí či rasistického chování, o kterých se před turnajem hodně mluvilo.

Málokdo zapomněl na nechutné scény z Marseille z evropského šampionátu v roce 2016, kde se tlupy ruských chuligánů rvaly s fanoušky z jiných zemí, především Anglie. Doma za to dokonce výtržníci sklidili uznání. Nicméně během šampionátu se zatím nic podobného neopakovalo. Zřejmě si nechtějí rozhněvat Vladimira Putina, který hodně touží po jediném: aby se Rusko prezentovalo jako schopný pořadatel.

Napjaté vztahy Ruska s Evropou Jihoameričané ze své vzdálenosti nevnímají tak intenzivně, ale především proto, že zbožňují fotbal, který je pro ně důležitější než politika, zavalili cestovní kanceláře a agentury. Přes oceán nakonec vyrazily hordy hinchas, tedy fanoušků z Jižní a Střední Ameriky. Nejvíce lístků skoupili Brazilci, přes 73 tisíc, následují Kolumbijci (65), Mexičané (60) a Argentinci (54).

"Soy Argentino, cada día te quiero más," zpívali příznivci odění do modrobílých dresů v metru i cestou na stadion Spartaku, kde se jejich tým v sobotu poprvé představil. "Každým dnem tě miluji víc a víc." Tahle část populárního popěvku asi nejlépe vystihuje jejich vřelý vztah k národnímu týmu. A neplatí to jen o Argentincích.

Za výpravu do Ruska utratili spoustu peněz. Brazilec Gabriel Leita přiznal, že jej fotbalové dobrodružství vyjde v přepočtu na 200 tisíc korun. Zdroje hledali fanoušci různě. Někteří prý prodávali auta, jiní se snažili uspořádat sbírku. List New York Times citoval Peruánku Divu Riverovou, majitelku obchodu s oblečením z města Iquitos, která rozjela kampaň "Darujte jeden sol (zhruba sedm korun - pozn. aut.), abych mohla na mistrovství". A žádala o příspěvek každého, koho potkala.

Ne všichni mohli uspět s podobnou strategií, některým nezbývalo nic jiného než půjčka. Například banka BBVA v Argentině vymyslela akci, během níž nabízela zájemcům o cestu do Ruska půjčku až do výše jednoho milionu pesos, což je zhruba 800 tisíc korun, se sedmiletou dobou splatnosti a s úrokem 49,85 procenta!

Zní to až jako upsání duše ďáblu, ale vzhledem k prudce stoupající inflaci v zemi, která přesáhla 25 procent, to není až tak drastické, protože při dlouhé době splatnosti bude hodnota peněz klesat.

Jako by se přesunula celá země

Někteří fanoušci posunuli svou přípravu na turnaj během letošního jara dál za hranice rezervace letenek, hotelů a shánění lístků, například zápisem do kurzů ruštiny. To platí i o některých Peruáncích. Ti zatím zanechali největší dojem během pobytu v Moskvě a při následném přesunu do Saransku.

Na rozdíl od ostatních zástupců jejich kontinentu je pro ně start na šampionátu mimořádnou událostí. Mezi elitou se představují poprvé od roku 1982. Proto ta invaze, euforie a vášeň v hledišti i ulicích. Podle odhadů převýšili početně Peruánci na tribunách stadionu v Saransku až čtyřnásobně své protivníky z Dánska.

Oficiálně bylo fanouškům ze západní části jihoamerického kontinentu celkem prodáno 44 tisíc vstupenek, nicméně reálné číslo je vyšší. A tak není divu, že se na ulicích a tribunách často potkávají i ti, kteří se jinak znají z Limy a dalších měst.

A z Moskvy se tak na pár týdnů stalo hlavní město "Južnoj Ameriki".

 

Právě se děje

Další zprávy