Infarktové drama pro Chorvaty. Schmeichel chytil tři penalty, Dánové přesto padli

1. 7. 2018 22:54
S domácím Ruskem se o semifinále mistrovství světa utkají fotbalisté Chorvatska.
Chorvatská radost po poslední penaltě, kterou proměnil barcelonský Ivan Rakitič. | Foto: Reuters

Nižnij Novgorod - Fotbalisté Chorvatska v osmifinále mistrovství světa v Rusku porazili 3:2 na penalty Dánsko a poprvé od roku 1998, kdy získali bronz, si zahrají čtvrtfinále.

Jejich soupeřem bude po senzačním vítězství nad Španělskem domácí reprezentace. V normální hrací době i po prodloužení skončil zápas v Nižním Novgorodu 1:1.

Dánové se ujali vedení už po 57 sekundách, kdy se po skrumáži po dlouhém autu prosadil Mathias Jörgensen. Už ve čtvrté minutě však bylo vyrovnáno zásluhou rovněž šťastného gólu Maria Mandžukiče. Ve zbytku normální hrací doby gól nepadl a stejně dopadlo i prodloužení, v jehož závěru neproměnil Luka Modrič pokutový kop. Penaltový rozstřel pak rozhodl v páté sérii Ivan Rakitič.

Obránce Mathias Jörgensen otevřel bleskově skóre svou první trefou v reprezentaci. Jednalo se o nejrychlejší gól dosavadního průběhu šampionátu. V historii mistrovství světa dal nejrychlejší branku v roce 2002 už po jedenácti sekundách Hakan Sükür.

Rychlá byla i odpověď Chorvatska, které ve čtvrté minutě potrestalo zmatky v dánské obraně. Rebič našel ve vápně Vrsaljka a jeho přihrávka se po nepovedeném odkopu Kjaera a následném odrazu od Christensena dostala k Mandžukičovi, který poslal míč do sítě.

Po půlhodině hry zahrozil Braithwaite, ale blíž vedení byli Chorvaté. Brankář Schmeichel nejprve vyrazil tvrdou Rakitičovu střelu, poradil si i s dorážkou, ale míč se dostal k Rakitičovi, který v dobré pozici trestuhodně neuspěl. V 38. minutě hlavičkoval těsně vedle Lovren a na druhé straně skončila Eriksenova nenápadná střela na břevně.

Po přestávce přebralo aktivitu Dánsko, ale dlouho se hrálo bez vyložených šancí. Až v 72. minutě neuspěl střídající Nicolai Jörgensen. Chorvaté poté zahrozili po povedené individuální akci Rebiče, Pivaričovův pokus z hranice vápna srazil jeden z obránců na roh. V nastavení normální hrací doby z dálky těsně minul Rakitič.

V prodloužení se hrálo ještě víc opatrně. Až šest minut před koncem šel na Schmeichela zcela sám Rebič, udělal dánskému brankáři kličku, ale pak ho fauloval Mathias Jörgensen a rozhodčí nařídil penaltu. K pokutovému kopu se postavil kapitán Modrič, ale Schmeichel jeho nevýraznou střelu chytil.

"Strašně moc mě mrzí, že z penalty v prodloužení jsem nedal gól. Mimo jiné i proto, že dneska jsem celé dopoledne studoval, jak Schmeichela z pokutového kopu překonat," uvedl Modrič. "Že nedáte penaltu, to se stane. Ale velmi příjemně mě překvapilo, jak moc byl Luka odhodlaný jít na penaltu i v rozstřelu. Ukazuje to, jak velký hráč je," prohlásil chorvatský trenér Dalič.

Zápas dospěl do penaltového rozstřelu a hned v první sérii si brankáři poradili s pokusy Eriksena i Badelje. Poté se za Dány prosadili Kjaer s Krohn-Dehli a za Chorvaty Kramarič s Modričem. Ve čtvrté sérii neuspěli Pivarič a Schöne, a když v páté kryl Subašič střelu Nicolaie Jörgensena, Rakitič šanci rozhodnout nepromarnil.

"Je to zvláštní pocit. Na jedné straně obrovské zklamání a na druhé straně obrovská pýcha z našeho výkonu. Myslím, že ve druhém poločase jsme byli lepší a měli jsme šanci postoupit. Je těžké popsat všechny pocity," uvedl Schmeichel.

"Kasper pro vítězství udělal úplně všechno. Při penaltě v prodloužení i potom v rozstřelu," přidal kouč Dánska Hareide. "Bohužel všichni tři naši nejlepší penaltoví střelci se v rozstřelu neprosadili. Nedávno jeden průzkum přišel na to, že při penaltě vám puls a adrenalin vyskočí tak, jako kdybyste byli ve válečné zóně," dodal.

Chorvatský brankář Subašič se díky třem zlikvidovaným penaltám vyrovnal rekord mistrovství světa. Tři pokutové kopy totiž v rozstřelu dokázal chytit už jen bývalý portugalský gólman Ricardo ve čtvrtfinále s Anglií na šampionátu v roce 2006.

Mistrovství světa ve fotbale - osmifinále:

Chorvatsko - Dánsko 1:1 po prodl. (1:1, 1:1), pen. 3:2

Branky: 4. Mandžukič - 1. M. Jörgensen. Penalty proměnili: Kramarič, Modrič, Rakitič - Kjaer, Krohn-Dehli. Neproměnili: Badelj, Pivarič - Eriksen, Schöne, N. Jörgensen. Rozhodčí: Pitana - Maidana, Belatti - Vigliano (video, všichni Arg.). ŽK: M. Jörgensen (Dán.). Diváci: 40.851.

Chorvatsko: Subašič - Vrsaljko, Lovren, Vida, Strinič (81. Pivarič) - Rebič, Rakitič, Modrič, Brozovič (71. Kovačič), Perišič (97. Kramarič) - Mandžukič (108. Badelj). Trenér: Dalič.

Dánsko: Schmeichel - Knudsen, Kjaer, M. Jörgensen, Dalsgaard - Christensen (46. Schöne), Delaney (98. Krohn-Dehli), Eriksen - Poulsen, Cornelius (66. N. Jörgensen), Braithwaite (106. Sisto). Trenér: Hareide.