Houževnatí Kostaričané přišli v nastavení o remízu s Brazílií. Švýcaři proti Srbům otočili

Aktualizováno 22. 6. 2018 21:54
Celý zápas fotbalisté Kostariky odolávali brazilskému tlaku, ale o bezbrankovou remízu přišli v první minutě nastaveného času a prohráli dokonce 0:2.
Philippe Coutinho slaví gól do sítě Kostariky
Philippe Coutinho slaví gól do sítě Kostariky | Foto: Reuters

Petrohrad - Fotbalisté Brazílie ve svém druhém utkání na mistrovství světa v Rusku udolali Kostariku 2:0 a napravili úvodní remízu 1:1 se Švýcarskem. Největší favorit na zlato rozhodl v zápase skupiny E v Petrohradu o vítězství až v nastavení, v jehož první minutě se trefil Philippe Coutinho a v sedmé hvězdný Neymar. "Kanárci" se přiblížili k očekávanému postupu.

Situaci ve skupině zdramatizoval večerní triumf Švýcarska, které se Srbskem otočilo průběh zápasu a vyhrálo 2:1. Kromě Kostariky tak mohou do vyřazovacích bojů proniknout ještě tři týmy. Brazilcům bez ohledu na další výsledky stačí k postupu do osmifinále v závěrečném duelu skupiny se Srbskem neprohrát.

Dění ve skupině D notně zamotala porážka Islandu s hráči Nigérie v poměru 0:2. Islanďané neproměnili penaltu, oba góly vítězů dal Ahmed Musa. Páteční vítězové  se posunuli na druhé místo, Island je třetí o skóre před Argentinou. Vedoucí Chorvatsko už má jistotu postupu.

Brazílie výhrou ukončila sérii bez vítězství na MS, která v součtu s nepovedeným závěrem minulého mistrovství světa na domácí půdě před čtyřmi lety trvala tři zápasy.

Od páté minuty Švýcaři sice v Kaliningradu prohrávali po gólu Aleksandara Mitroviče, po přestávce ale nejprve vyrovnal Granit Xhaka a po úniku v 90. minutě rozhodl Xherdan Shaqiri.

Nigerijci během prvního poločasu ani jednou nevystřelili, což se naposledy na MS stalo Jihokorejcům před čtyřmi roky proti Alžírsku. Po změně stran ale přidali v ofenzivě a dvěma zásahy zápas rozhodl útočník Ahmed Musa, jenž se se čtyřmi góly stal historicky nejlepším střelcem "Superorlů" na MS.

V posledním zápase se Nigérie v úterý utká s Argentinou, jež bude potřebovat zvítězit, aby měla šanci postoupit do vyřazovacích bojů. Island čeká duel o všechno s Chorvatskem.

Mistrovství světa ve fotbale v Rusku - skupina E:

Brazílie - Kostarika 2:0 (0:0)

Branky: 90.+1 Coutinho, 90.+7 Neymar. Rozhodčí: Kuipers - Van Roekel, Zeinstra - Makkelie (video, všichni Niz.). ŽK: Neymar, Coutinho - Acosta. Diváci: 64.468.

Brazílie: Alisson - Fagner, Silva, Miranda, Marcelo - Casemiro, Paulinho (68. Firmino) - Willian (46. Costa), Coutinho, Neymar - Gabriel Jesus (90.+3 Fernandinho). Trenér: Tite.

Kostarika: Navas - Gamboa (75. Calvo), González, Acosta, Duarte, Oviedo - Venegas, Guzmán (83. Tejeda), Borges, Ruiz - Ureňa (54. Bolaňos). Trenér: Ramírez.

Srbsko - Švýcarsko 1:2 (1:0)

Branky: 5. Mitrovič - 52. Xhaka, 90. Shaqiri. Rozhodčí: Brych - Borsch, Lupp - Zwayer (video, všichni Něm.). ŽK: Milinkovič-Savič, Milivojevič, Matič, Mitrovič - Shaqiri. Diváci: 33.167.

Srbsko: Stojkovič - Ivanovič, Milenkovič, Tošič, Kolarov - Tadič, Matič, Milinkovič-Savič, Milivojevič (82. Radonjič), Kostič (64. Ljajič) - Mitrovič. Trenér: Krstajič.

Švýcarsko: Sommer - Lichtsteiner, Schär, Akanji, Rodriguez - Shaqiri, Behrami, Dzemaili (73. Embolo), Xhaka, Zuber (90.+3 Drmic) - Seferovic (46. Gavranovic). Trenér: Petkovic

Skupina D:

Nigérie - Island 2:0 (0:0)

Branky: 49. a 75. Musa. Rozhodčí: Conger - Lount (oba N. Zél.), Makasini (Tonga) - Irrati (video, It.). ŽK: Idowu (Nig.). Diváci: 40.904.

Nigérie: Uzoho - Omeruo, Troost-Ekong, Balogun - Moses, Etebo (90. Iwobi), Mikel, Ndidi, Idowu (46. Ebuehi) - Musa, Iheanacho (85. Ighalo). Trenér: Rohr.

Island: Halldórsson - Sävarsson, Árnason, R. Sigurdsson (65. Ingason), Magnússon - Gíslason, Gunnarsson (87. A. Skúlason), G. Sigurdsson, Bjarnason - Bödvarsson (71. Sigurdarson), Finnbogason. Trenér: Hallgrímsson.