Houževnatí Kostaričané přišli v nastavení o remízu s Brazílií. Švýcaři proti Srbům otočili

Aktualizováno 22. 6. 2018 21:54
Celý zápas fotbalisté Kostariky odolávali brazilskému tlaku, ale o bezbrankovou remízu přišli v první minutě nastaveného času a prohráli dokonce 0:2.
Philippe Coutinho slaví gól do sítě Kostariky
Philippe Coutinho slaví gól do sítě Kostariky | Foto: Reuters

Petrohrad - Fotbalisté Brazílie ve svém druhém utkání na mistrovství světa v Rusku udolali Kostariku 2:0 a napravili úvodní remízu 1:1 se Švýcarskem. Největší favorit na zlato rozhodl v zápase skupiny E v Petrohradu o vítězství až v nastavení, v jehož první minutě se trefil Philippe Coutinho a v sedmé hvězdný Neymar. "Kanárci" se přiblížili k očekávanému postupu.

Situaci ve skupině zdramatizoval večerní triumf Švýcarska, které se Srbskem otočilo průběh zápasu a vyhrálo 2:1. Kromě Kostariky tak mohou do vyřazovacích bojů proniknout ještě tři týmy. Brazilcům bez ohledu na další výsledky stačí k postupu do osmifinále v závěrečném duelu skupiny se Srbskem neprohrát.

Dění ve skupině D notně zamotala porážka Islandu s hráči Nigérie v poměru 0:2. Islanďané neproměnili penaltu, oba góly vítězů dal Ahmed Musa. Páteční vítězové  se posunuli na druhé místo, Island je třetí o skóre před Argentinou. Vedoucí Chorvatsko už má jistotu postupu.

Brazílie výhrou ukončila sérii bez vítězství na MS, která v součtu s nepovedeným závěrem minulého mistrovství světa na domácí půdě před čtyřmi lety trvala tři zápasy.

Od páté minuty Švýcaři sice v Kaliningradu prohrávali po gólu Aleksandara Mitroviče, po přestávce ale nejprve vyrovnal Granit Xhaka a po úniku v 90. minutě rozhodl Xherdan Shaqiri.

Nigerijci během prvního poločasu ani jednou nevystřelili, což se naposledy na MS stalo Jihokorejcům před čtyřmi roky proti Alžírsku. Po změně stran ale přidali v ofenzivě a dvěma zásahy zápas rozhodl útočník Ahmed Musa, jenž se se čtyřmi góly stal historicky nejlepším střelcem "Superorlů" na MS.

V posledním zápase se Nigérie v úterý utká s Argentinou, jež bude potřebovat zvítězit, aby měla šanci postoupit do vyřazovacích bojů. Island čeká duel o všechno s Chorvatskem.

Mistrovství světa ve fotbale v Rusku - skupina E:

Brazílie - Kostarika 2:0 (0:0)

Branky: 90.+1 Coutinho, 90.+7 Neymar. Rozhodčí: Kuipers - Van Roekel, Zeinstra - Makkelie (video, všichni Niz.). ŽK: Neymar, Coutinho - Acosta. Diváci: 64.468.

Brazílie: Alisson - Fagner, Silva, Miranda, Marcelo - Casemiro, Paulinho (68. Firmino) - Willian (46. Costa), Coutinho, Neymar - Gabriel Jesus (90.+3 Fernandinho). Trenér: Tite.

Kostarika: Navas - Gamboa (75. Calvo), González, Acosta, Duarte, Oviedo - Venegas, Guzmán (83. Tejeda), Borges, Ruiz - Ureňa (54. Bolaňos). Trenér: Ramírez.

Srbsko - Švýcarsko 1:2 (1:0)

Branky: 5. Mitrovič - 52. Xhaka, 90. Shaqiri. Rozhodčí: Brych - Borsch, Lupp - Zwayer (video, všichni Něm.). ŽK: Milinkovič-Savič, Milivojevič, Matič, Mitrovič - Shaqiri. Diváci: 33.167.

Srbsko: Stojkovič - Ivanovič, Milenkovič, Tošič, Kolarov - Tadič, Matič, Milinkovič-Savič, Milivojevič (82. Radonjič), Kostič (64. Ljajič) - Mitrovič. Trenér: Krstajič.

Švýcarsko: Sommer - Lichtsteiner, Schär, Akanji, Rodriguez - Shaqiri, Behrami, Dzemaili (73. Embolo), Xhaka, Zuber (90.+3 Drmic) - Seferovic (46. Gavranovic). Trenér: Petkovic

Skupina D:

Nigérie - Island 2:0 (0:0)

Branky: 49. a 75. Musa. Rozhodčí: Conger - Lount (oba N. Zél.), Makasini (Tonga) - Irrati (video, It.). ŽK: Idowu (Nig.). Diváci: 40.904.

Nigérie: Uzoho - Omeruo, Troost-Ekong, Balogun - Moses, Etebo (90. Iwobi), Mikel, Ndidi, Idowu (46. Ebuehi) - Musa, Iheanacho (85. Ighalo). Trenér: Rohr.

Island: Halldórsson - Sävarsson, Árnason, R. Sigurdsson (65. Ingason), Magnússon - Gíslason, Gunnarsson (87. A. Skúlason), G. Sigurdsson, Bjarnason - Bödvarsson (71. Sigurdarson), Finnbogason. Trenér: Hallgrímsson.

Při požáru panelového domu v Kladně zemřela žena, 14 zraněných

Při požáru panelového domu v Kladně v noci na dnešek zemřela žena. Zraněno bylo 14 lidí a hasiči evakuovali 115 lidí. Příčinu vzniku ohně bude zjišťovat vyšetřovatel, řekl ČTK mluvčí středočeských hasičů Petr Svoboda.

Hasiči na místo vyjížděli před 03:30. "V době příjezdu hasičů byl byt v 11. patře požárem kompletně zasažen a požár se rozšířil i do bytu nad ním do 12. patra," uvedl Svoboda. Na místě zasahovaly desítky hasičů, zhruba po hodině byl oheň pod kontrolou.

"V bytě zasaženém výbuchem a následným požárem nalezena žena ročník 1958 bez známek života. Další osoba z tohoto bytu, muž ročník 1958 z bytu vyběhl ven, nyní je s popáleninami hospitalizován," informovali policisté na twitteru.

Podle mluvčí středočeské záchranné služby Petry Effenbergerové bylo na místě 13 posádek záchranářů. Ošetřili 13 lidí, kteří se nadýchali kouře, po nezbytné péči na místě pak většinu převezli do kladenské nemocnice. "Jedna osoba byla vážně popálená. Po intenzivní péči včetně připojení na umělou plicní ventilaci byla převezena do pražské nemocnice Vinohrady," dodala mluvčí.