Katastrofa, hlesl Müller po konci Němců na MS. Španělé jim nepomohli, padli s Japonci

Aktualizováno 1. 12. 2022 22:49
Fotbalisté Německa senzačně končí na mistrovství světa v Kataru už po základní skupině. Sice porazili 4:2 Kostariku, ale protože v souběžně hraném utkání podlehlo Španělsko 1:2 Japonsku, skončili Němci třetí. Z první pozice jde dál Japonsko, do osmifinále proklouzli i Španělé, kteří při bodové rovnosti mají podstatně lepší skóre než Němci.
Zklamaný Thomas Müller po zápase MS 2022 Kostarika - Německo
Zklamaný Thomas Müller po zápase MS 2022 Kostarika - Německo | Foto: Reuters

Přitom kdyby se Španělům povedlo vyrovnat, postupovali by s nimi Němci, kteří by zase měli skóre lepší než Japonci. Jenže svěřenci Hansiho Flicka se pomoci od týmu z Pyrenejského poloostrova nedočkali.

V osmifinále se Japonci utkají v pondělí s Chorvatskem, Španělé v úterý narazí na Maroko.

Němce poslal proti Kostarice v 10. minutě do vedení Serge Gnabry. Po změně stran Yeltsin Tejeda a Juan Pablo Vargas zápas otočili a v tu chvíli postupovala s Japonskem Kostarika.

Němečtí náhradníci sice strhli skóre znovu na německou stranu, dva góly dal Kai Havertz a čtvrtý přidal Niclas Füllkrug, vítězům to ale už nebylo nic platné a podruhé za sebou skončili na MS už v základní skupině.

"Pro mě je to absolutní katastrofa," soukal ze sebe záložník Thomas Müller bezprostředně po utkání v rozhovoru pro stanici ARD.

Španělům zajistil náskok proti Japonsku v 11. minutě útočník Álvaro Morata, jenž se prosadil i ve třetím utkání na šampionátu a se třemi góly se dotáhl do čela tabulky střelců. Ve 48. a 51. minutě však skóre otočili střídající Ricu Doan a další záložník Ao Tanaka.

Výsledek stačil oběma celkům k setrvání na turnaji. Japonci postupem do vyřazovací části navázali na osmifinálovou účast z minulého šampionátu. Španělé prohráli po čtyřech zápasech, v play off ale nebudou chybět popáté z posledních šesti MS.

Mistrovství světa ve fotbale - skupina E:

Kostarika - Německo 2:4 (0:1)

Branky: 59. Tejeda, 70. Vargas - 73. a 84. Havertz, 10. Gnabry, 90.+1 Füllkrug. Rozhodčí: Frappartová (Fr.) - Backová (Braz.), Díazová-Medinaová (Mex.) - Fischer (video, Kan.). ŽK. Duarte (Kostarika). Diváci: 67.054.

Kostarika: Navas - Fuller (74. Bennette), Duarte, Waston, Vargas, Oviedo (90.+3 Contreras) - Aguilera (46. Salas), Borges, Tejeda (90.+3 Wilson), Campbell - Venegas (74. Matarrita). Trenér: Suárez.

Německo: Neuer - Kimmich, Süle (90.+4 Ginter), Rüdiger, Raum (67. Havertz) - Goretzka (46. Klostermann), Gündogan (55. Füllkrug) - Gnabry, Musiala, Sané - Müller (67. Götze). Trenér: Flick.

Japonsko - Španělsko 2:1 (0:1)

Branky: 48. Doan, 51. Tanaka - 11. Morata. Rozhodčí: Gomes - Siwela (oba JAR), Phatsoane (Lesotho) - Guerrero (video, Mex.). ŽK: Itakura, Taniguči, Jošida (všichni Japonsko). Diváci: 44.851.

Japonsko: Gonda - Itakura, Jošida, Taniguči - D. Ito, Morita, Tanaka (87. Endo), Nagatomo (46. Mitoma) - Kubo (46. Doan), Maeda (61. Asano), Kamada (69. Tomijasu). Trenér: Morijasu.

Španělsko: Simón - Azpilicueta (46. Carvajal), Rodri, P. Torres, Balde (68. Alba) - Busquets - Gavi (68. Fati), Pedri - Williams (57. F. Torres), Morata (57. Asensio), Olmo. Trenér: Enrique.