Historická blamáž se nekoná. Messi zajistil Argentině hattrickem postup na MS

Aktualizováno 11. 10. 2017 7:32
Lionel Messi v posledním kole jihoamerické kvalifikace rozhodl hattrickem o postupu Argentiny. Ta po výhře 3:1 v Ekvádoru nakonec obsadila třetí místo za Brazílií. Přímý postup si spolu s Argentinou zajistila také Uruguay a Kolumbie. Naopak ze severoamerické kvalifikační skupiny se ani do baráže senzačně nedostaly USA, které prohrály 1:2 na Trinidadu.
Lionel Messi
Lionel Messi | Foto: Reuters

Quito - Fotbalisté Argentiny vyhráli v posledním utkání jihoamerické kvalifikace o mistrovství světa v Ekvádoru 3:1 a odvrátili hrozbu toho, že poprvé od roku 1970 budou chybět na finálovém turnaji. V severoamerické kvalifikaci naopak hrozící neúspěch nedokázali odvrátit fotbalisté USA, kteří prohráli na Trinidadu 1:2 a nepostoupili ani do baráže.

Argentina musela obracet

O postupu Argentiny na šampionát do Ruska v příštím roce rozhodl hattrickem kapitán Lionel Messi, který v Quitu otočil skóre po úvodním gólu domácího týmu v první minutě.

Argentina obsadila v tabulce jihoamerické zóny CONMEBOL třetí místo. Spolu s ní v posledním kole kvalifikace postoupily na šampionát také Kolumbie a Uruguay, už dříve měl účast na závěrečném turnaji jistou pořadatel předchozího MS a suverénní vítěz desetičlenné skupiny Brazílie.

Naopak na nepostupovém, šestém místě skončilo Chile. Úřadující dvojnásobní jihoameričtí šampioni prohráli v Brazílii 0:3 a klesli o skóre za Peru. Tomu stačila k páté příčce a účasti v interkontinentální baráži proti oceánskému šampionovi Novému Zélandu remíza 1:1 s Kolumbií.

Argentina nastoupila v Ekvádoru s vědomím, že jedině vítězstvím odvrátí hrozbu toho, že po 48 letech nebude hrát MS. V Quitu přitom dvojnásobní světoví šampioni a úřadující finalisté do dnešního dne naposledy vyhráli před 16 lety a navíc je čekal boj ve vysoké nadmořské výšce 2850 metrů.

Ekvádor už nemohl postoupit, přesto začal ve velkém stylu a už po 38 sekundách otevřel skóre Romario Ibarra. Svěřenci trenéra Jorgeho Sampaoliho se ale z nejrychlejšího inkasovaného gólu v kvalifikaci oklepali a ve dvanácté minutě srovnal zblízka Messi.

Ve dvacáté minutě útočník Barcelony ranou pod břevno otočil skóre a v 62. minutě svůj famózní výkon korunoval ukázkovým lobem. Pětinásobný nejlepší hráč světa skóroval v reprezentaci poprvé od března a v národních barvách dal první hattrick od loňského června.

"Naštěstí jsme rychle zareagovali na vedoucí gól Ekvádoru. Bylo by šílené, kdyby Argentina nehrála na mistrovství světa. Tým se mění, bude hodně růst a po tomhle bude silnější," uvedl Messi.

Už před závěrečným kolem měla téměř jistou účast na šampionátu v Rusku Uruguay, která postup stvrdila výhrou 4:2 nad Bolívií a skončila druhá. Domácí favorit těsně před pauzou dvěma góly otočil skóre na 2:1 a po změně stran se dvakrát trefil barcelonský útočník Luis Suárez.

Kolumbie minulý týden neproměnila postupový mečbol v domácím duelu s Paraguayí, dnes ale díky brance Jamese Rodrígueze z Bayernu Mnichov remizovala 1:1 v Peru a to jí stačilo ke čtvrtému místu, které jako poslední zaručovalo přímou účast na turnaji v Rusku.

Peru 14 minut před koncem srovnalo, díky lepšímu skóre skončilo páté a odsunulo mimo postupové pozice Chilany. Finalisté letošního Poháru FIFA inkasovali na půdě jistého vítěze kvalifikace Brazílie tři góly po změně stran a neudrželi průběžnou třetí příčku. Šanci na postup promarnila Paraguay, která doma podlehla poslední Venezuele 0:1 a skončila sedmá.

Panama slaví po sporné brance

Poprvé v historii postoupili na mistrovství světa fotbalisté Panamy. Na šampionát do Ruska se podívají díky výhře 2:1 v závěrečném utkání kvalifikace Severní a Střední Ameriky nad Kostarikou, která už měla spolu s Mexikem postup jistý. Panamě k tomu ale pomohl i chybně uznaný vyrovnávací gól.

Čtvrté místo po výhře 3:2 nad Mexikem obsadil Honduras, který tak bude bojovat o účast na šampionátu v interkontinentálním play-off proti Austrálii.

Finálový turnaj v Rusku se překvapivě nebude týkat výběru USA, který na MS startoval pokaždé od roku 1990. Američané v závěrečném duelu kvalifikace prohráli na půdě posledního Trinidadu a Tobaga 1:2, k postupu jim přitom stačila remíza.

Pro Panamu jde o obrovský úspěch, o čemž svědčí i to, že prezident Rommel Fernández vyhlásil na oslavu postupu státní svátek. Dosud největším úspěchem byl triumf na středoamerickém šampionátu v roce 2009 a dvě druhá místa na Zlatém poháru, mistrovství Severní a Střední Ameriky.

Přitom po sobotní prohře 0:4 s USA se zdálo, že Panama na postup nedosáhne, ale v závěrečném kole dokázala zaváhání Američanů využít. O vítězný gól proti Kostarice se dvě minuty před koncem postaral obránce Román Torres po brejku po chybě soupeře v rozehrávce.

Předtím však guatemalský sudí Lopéz chybně uznal Panamě vyrovnávací gól poté, co po rohu tečoval míč Gabriel Torres a následně i Blas Pérez, ale míč díky jednomu z obránců zůstal u tyče na brankové čáře a podle opakovaných záběrů nepřešel celým objemem do branky. Sudí však přesto nepřehlednou situaci posoudil jako gólovou a trefu připsal Gabrielu Torresovi.

Američanům se na Trinidadu rozpadl plán na postup už v úvodu, když si dal v 17. minutě vlastní gól Omar Gonzalez. "Byl to jeden z nejnešťastnějších okamžiků mého života a bude mě to navždy strašit," prohlásil Gonzalez.

Domácí následně ještě zvýšili skóre po trefě Alvina Jonese a hosté už stihli pouze snížit brankou Christiana Pulisice. V posledních 20 minutách měl dvě velké šance veterán Clint Dempsey, ale Ameriku na šampionát nedostal stejně jako Benny Feilhaber, který trefil tyč.

Kvalifikace MS 2018 ve fotbale - jihoamerická zóna CONMEBOL:

Sao Paulo: Brazílie - Chile 3:0 (0:0)

Branky: 57. a 90.+3 Gabriel Jesus, 55. Paulinho.

Quito: Ekvádor - Argentina 1:3 (1:2)

Branky: 1. Ibarra - 12., 20. a 62. Messi.

Asunción: Paraguay - Venezuela 0:1 (0:0)

Branka: 84. Herrera.

Lima: Peru - Kolumbie 1:1 (0:0)

Branky: 76. Guerrero - 56. Rodríguez.

Montevideo: Uruguay - Bolívie 4:2 (2:1)

Branky: 60. a 76. Suárez, 39. Cáceres, 42. Cavani - 24. vlastní Silva, 79. vlastní Godín.

Kvalifikace MS 2018 ve fotbale - severoamerická zóna CONCACAF:

Panama - Kostarika 2:1 (54. G. Torres, 88. R. Torres - 36. Venegas), Honduras - Mexiko 3:2 (34. Elis, 54. vlastní Ochoa, 61. Quioto - 17. Peralta, 39. Vela), Trinidad a Tobago - USA 2:1 (17. vlastní Gonzalez, 37. Jones - 47. Pulisic).

1. Mexiko 10 6 3 1 16:7 21
2. Kostarika 10 4 4 2 14:8 16
3. Panama 10 3 4 3 9:10 13
4. Honduras 10 3 4 3 13:19 13
5. USA 10 3 3 4 17:13 12
6. Trinidad a Tobago 10 2 0 8 7:19 6