Zažil chudobu, pak Interu vydělal miliardy. Hakimi vyměnil španělskou repre za Maroko

mar mar
9. 12. 2022 20:34
V úterý na mistrovství světa vyřadil Španělsko, zemi, ve které se narodil. Teď se "milionové dítě" Ašraf Hakimi chystá na čtvrtfinále s Portugalskem. Pro Maroko jde o historicky první účast mezi osmi nejlepšími týmy světového šampionátu.
Ašraf Hakimí dává rozhodující penaltu v osmifinále MS 2022 Maroko - Španělsko
Ašraf Hakimí dává rozhodující penaltu v osmifinále MS 2022 Maroko - Španělsko | Foto: Reuters

Když v úterý třetí proměněnou penaltou rozhodl o prohře Španělska, vyřadil z turnaje tak trochu i svou zemi. Těžko říct, co se Ašrafu Hakimimu honilo hlavou, když jeho panenkovský dloubáček mířil za bezmocného Unaie Simona. Domů poslal řadu bývalých spoluhráčů z Realu Madrid, a do velké míry také své krajany.

Narodil se totiž v Madridu a kromě marockého občanství tak má i španělské.

Hakimiho si skauti Realu vyhlédli už v jeho osmi letech, ale cestičku potomek marockých rodičů umetenou neměl. S rodiči žil na špinavém předměstí průmyslového Getafe. Jeho mládí tak bylo plné kontrastů mezi skromným domovem a moderní akademií Realu Castilla. 

"Moje dětství ale bylo šťastné, i když se v něm objevily některé horší momenty," vzpomínal před šampionátem Hakimi. Jeho matka pracovala jako uklízečka, otec jako pouliční prodavač. "Obětovali se pro mě. Vím, že jsem měl hodně věcí na úkor mých sourozenců, abych uspěl. Hraju i za ně," vzkázal v rozhovoru pro španělskou televizi El Chiringuito.

Skauti Realu se ovšem nemýlili. V dresu bílého baletu Hakimi vydržel ve všech mládežnických kategoriích a v zápasech mládežnické Ligy mistrů už byl jeho talent nepopiratelný.

Upoutal pozornost fotbalové veřejnosti, do které patřili i zástupci Marockého královského fotbalového svazu. 

V Maroku žije asi 38 milionů obyvatel, dalších 5 milionů je ovšem rozprostřených po světě v rámci marocké diaspory. Skauti reprezentace se tak zaměřují nejen na hráče doma, ale také na emigranty. Ve Španělsku jich žije asi 800 tisíc, což z nich dělá druhou největší komunitu hned po Francii.

Hakimiho si vybrali, když nastupoval za madridský tým do 17 let. "Byli jsme s ním neustále v kontaktu. Ptal se nás, kdy bude zase další zápas reprezentace, kdy bude další tréninkový kemp. Osobně jsem mu dal slib, že jestli bude pokračovat v tom jak hrál, tak ho brzy vezmeme do áčkové reprezentace," popsal pro FourFourTwo Násir Larguet, technický ředitel marockého svazu.

Za tu nakonec nastoupil v 18 letech po několika zápasech za mládežnické kategorie. Předtím si připsal několik startů v dresu Španělska, údajně ale se ale v jeho dresu necítil.

"Jsem Maročan, je to moje kultura. Doma jsme jedli marocké jídlo, mluvili maročtinou a jsem praktikující muslim. Nemusel jsem o ničem moc přemýšlet," vysvětlil později, proč reprezentuje Maroko.

Roli v tom sehrál i jeho otec, který sledoval zápasy marocké reprezentace a dospívajícímu Ašrafovi vyprávěl o jejích nejslavnějších hráčích.

Přechod do dospělého fotbalu pro něj ovšem byl náročný. Real Madrid zrovna prožíval pod Zinedinem Zidanem povedenou éru, post pravého obránce patřil bezpečně Danimu Carvajalovi. Hakimi tak putoval do Dortmundu, za který se trefil například do sítě pražské Slavie v zápase Ligy mistrů.

Real ovšem jeho vyvedené působení v Německu nezaujalo, a tak putoval do Interu Milán. Loni pak přestoupil za asi 80 milionů eur (1,9 miliardy korun) do Paris Saint-Germain, kde si vydobyl pevnou pozici.

Teď je ve 24 letech jedním z vůdců ve své generaci společně s Hakimem Zijechem nebo Noussairem Mazraouím a společně budou chtít ještě jednou přepsat historii. Potřebují k tomu v sobotu porazit Portugalsko.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 49 minutami

ČOV nepodporuje účast Rusů a Bělorusů na olympijských hrách 2024 v Paříži

Český olympijský výbor (ČOV) nepodporuje účast Rusů a Bělorusů na hrách 2024 v Paříži. Je pro zachování platných sankcí, které by sportovce z těchto zemí o olympiádu připravily.

Zdůraznil to na svém webu v dalším vyjádření k aktuální snaze Mezinárodního olympijského výboru (MOV), který hledá cesty, jak by se někteří jednotlivci z těchto zemí mohli jako neutrální olympijských soutěží zúčastnit. I kdyby se tak stalo, ČOV o bojkotu neuvažuje a rozhodnutí o účasti na hrách chce nechat na jednotlivých sportovcích.

Úvahy MOV vyvolaly ostré reakce z okupované Ukrajiny i dalších zemí, které hovoří o možném bojkotu, pokud by sportovci z Ruska a Běloruska v Paříži startovali. Ani ČOV není těmto plánům nakloněn.

"Český olympijský výbor i nadále podporuje sankce vůči Rusku a Bělorusku, které Mezinárodní olympijský výbor přijal v loňském roce a jež jsou stále platné. Nevidíme důvod je měnit. Ruští a běloruští sportovci na olympijských hrách startovat nemohou," uvedl.

Bojkot ČOV odmítá. Olympijská charta ho zavazuje zajistit účast českých sportovců pod pěti kruhy a navíc nechce opakovat neblahou zkušenost z roku 1984, kdy tehdejší komunističtí politici rozhodli o tom, že se českoslovenští sportovci nezúčastní OH 1984 v Los Angeles.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Čína přiznala, že balón nad Latinskou Amerikou je rovněž její

Čína přiznala, že balón, který byl pozorován nad Latinskou Amerikou a Karibikem, je její - stejně jako balón sestřelený v sobotu Spojenými státy. Peking dodal, že se do oblasti dostal nedopatřením a jeho využití je civilní, informovala britská stanice BBC. Létající objekt podobný balónu objevila ve svém vzdušném prostoru v pátek Kolumbie.

Kolumbie uvedla, že objekt nepovažuje za hrozbu pro národní bezpečnost a že jej sledovala do doby, než opustil její vzdušný prostor. Balón, který se vznášel nad Latinskou Amerikou, se podle mluvčí čínského ministerstva zahraničí Mao Ning odchýlil od své původní trasy. Důvodem podle ní byla jeho "omezená řiditelnost" a povětrnostní podmínky.

"Čína je zodpovědná země a vždy přísně dodržovala mezinárodní právo a informovala všechny zúčastněné strany a řádně s nimi jednala, aniž by představovala hrozbu pro jakoukoli zemi," dodala mluvčí.

Podle Washingtonu byl balón, který se vznášel minulý týden nad USA, vybavený špionážní technikou. USA v sobotu přistoupily k jeho sestřelení nad Atlantským oceánem.

Čína obvinění ze špionáže popírá a o obou balónech tvrdí, že se jednalo o civilní objekty používané k účelům meteorologického výzkumu. Incident vedl k diplomatické roztržce mezi Spojenými státy a Čínou a americký ministr zahraničí Antony Blinken kvůli němu odložil plánovanou návštěvu Pekingu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy