Francie přetlačila Peru 1:0 a postupuje ze skupiny, rozhodl gól Mbappého

Aktualizováno 21. 6. 2018 20:18
Jedinou branku zápasu vstřelil ve 34. minutě Kylian Mbappé. Francie díky vítězství 1:0 nad Peru postupuje do play off. Naopak Jihoameričané končí.
Kylian Mbappé slaví gól v zápase Francie - Peru na MS 2018
Kylian Mbappé slaví gól v zápase Francie - Peru na MS 2018 | Foto: Reuters

Jekatěrinburg - Fotbalisté Francie porazili ve svém druhém utkání na světovém šampionátu Peru 1:0 gólem devatenáctiletého Kyliana Mbappého z 34. minuty a po druhém vítězství ve skupině C si jako třetí celek na turnaji s předstihem zajistili účast ve vyřazovacích bojích. Už ve středu postoupily do osmifinále Uruguay a domácí Rusko.

Francie navázala na úvodní vítězství 2:1 nad Austrálií a ze skupiny postoupila potřetí z posledních čtyř světových šampionátů. Peru naopak při svém návratu na MS po 36 letech neuspělo po porážce 0:1 s Dánskem ani v druhém utkání a ztratilo šanci na vyřazovací boje.

"Dosáhli jsme toho, co jsme potřebovali - vyhrát druhý zápas. I když v druhém poločase jsme docela trpěli. Ale postoupili jsme, takže jsme velmi spokojeni. Teď chceme celou skupinu vyhrát," řekl na tiskové konferenci francouzský trenér Didier Deschamps.

Peru s favoritem drželo krok a za první poločas dokonce mělo více přihrávek, v koncovce ale byla nebezpečnější Francie. Jako první zahrozil Varane, který po čtvrthodině hlavou o kousek minul.

V 31. minutě mohlo udeřit na opačné straně. Kapitán Guerrero, kterému byl před mistrovstvím pozastaven trest za doping a v úvodním duelu jen střídal, se dobře obtočil kolem obránce, ale pak ve vyložené šanci mířil přízemní střelou do gólmana Llorise. Francouzský brankář chytal jubilejní 100. zápas v reprezentačním dresu.

Guerrero byl smolařem první půle. Ve 34. minutě ztratil na své polovině míč, Pogba vysunul Girouda a po jeho střele zblokované obráncem dorážel do prázdné branky Mbappé. Útočník Paris St. Germain se stal v 19 letech a 183 dnech nejmladším francouzským střelcem na velké akci.

"Jsem nadšený, že jsem mohl přispět gólem. Vždy jsem říkal, že mistrovství světa je pro každého hráče snem, stejně tak pro mě. To, že jsem dal gól, je splněný sen. A věřím, že další góly přijdou," prohlásil Mbappé.

Peru inkasovaná branka srazila a mistři světa z roku 1998 mohli ještě do přestávky zvýšit. Několik přečíslení do otevřené obrany však k dalšímu gólu nedotáhli a Hernandezovu ránu z úhlu vyrazil Gallese.

"Trochu mě mrzí, že jsme v první půli nebyli schopni přidat ještě další gól, který by nám umožnil zvládnout ten poločas lépe. První poločas byl z naší strany určitě lepší," uvedl Deschamps.

Peru po přestávce dvakrát vystřídalo a v 50. minutě nebylo daleko od vyrovnání. Z velké dálky napřáhl Aquino a střela se otřela o spojnici břevna a tyče.

Jihoamerický celek se snažil stupňovat tlak, ale ve finální fázi se mu nedařilo. Francie už jednobrankové vítězství ubránila a protáhla sérii neporazitelnosti v soubojích s jihoamerickými soupeři na MS už na osm duelů. Navíc s nimi posedmé za sebou neinkasovala. Naopak Peru na světových šampionátech poosmé za sebou nevyhrálo.

"Nechali jsme na hřišti všechno, stejně jako v prvním zápase. Nemám hráčům co vytknout. Francie skvěle bránila, my jsme mohli být trochu pohyblivější," uvedl trenér Peru Ricardo Gareca.

"Samozřejmě jsme očekávali jiný výsledek, to je jasné. Ale zanechali jsme dobrý dojem. I když jsme vyřazeni, věřím, že nás to posílí do budoucna. Poslední zápas chceme hlavně kvůli fanouškům vyhrát," dodal.

Mistrovství světa ve fotbale - skupina C:

Francie - Peru 1:0 (1:0)

Branka: 34. Mbappé. Rozhodčí: Muhamad - Hammádí, Mahrí (všichni SAE) - Orsato (video, It.). ŽK: Matuidi, Pogba - Guerrero, Aquino. Diváci: 32.789.

Francie: Lloris - Pavard, Varane, Umtiti, Hernandez - Pogba (89. N'Zonzi, Kanté - Mbappé (75. Dembélé), Griezmann (80. Fekir), Matuidi - Giroud. Trenér: Deschamps.

Peru: Gallese - Advíncula, Ramos, Rodríguez (46. Santamaría), Trauco - Aquino, Yotún (46. Farfán) - Carrillo, Cueva (82. Ruidíaz), Flores - Guerrero. Trenér: Gareca.