Rozhodla vidina miliard a stadiony. Fotbalové MS 2026 uspořádají USA, Kanada a Mexiko

ČTK ČTK
13. 6. 2018 13:12
Severoamerická kandidatura dostala 134 hlasů, její jediný soupeř Maroko 65. Závěrečného turnaje se poprvé zúčastní 48 týmů.
Prezentace společné kandidatury USA, Kanady a Mexika
Prezentace společné kandidatury USA, Kanady a Mexika | Foto: Reuters

Moskva - Fotbalové mistrovství světa v roce 2026 uspořádají společně USA, Kanada a Mexiko. Na dnešním zasedání v Moskvě o tom rozhodl kongres mezinárodní fotbalové federace FIFA. Severoamerická kandidatura dostala 134 hlasů, její jediný soupeř Maroko 65. Závěrečného turnaje se poprvé zúčastní 48 týmů.

Ve prospěch severoamerické trojice rozhodl dostatek moderních stadionů, dostupnost a výborná infrastruktura. Navíc podle odhadů organizátorů by mělo mistrovství v Kanadě, USA a Mexiku vynést FIFA 11 miliard dolarů, zatímco v případě Maroka jen polovinu. Africký stát by navíc musel postavit devět úplně nových stadionů a pět zrenovovat.

"Dnes zvítězil především fotbal," prohlásil šéf americké fotbalové federace Carlos Codeiro. "Máme obrovskou radost, ale současně cítíme velkou čest a pokoru, že nás členové FIFA vybrali za pořadatele světového šampionátu," přidala v prohlášení severoamerická fotbalová konfederace CONCACAF.

Hlasování v Moskvě bylo veřejné, což bylo v ostrém kontrastu s předchozími volbami, kdy pořadatelství šampionátů v letech 2018 a 2022 získaly Rusko a Katar. Posléze bylo zatčeno přes 40 činovníků, kteří byli obviněni a odsouzeni za korupci, především při prodeji marketingových a vysílacích práv.

Vyšetřování rozsáhlého skandálu měla na starost americká prokuratura, která sídlí nedaleko stadionu MetLife v New Yorku pro 87 tisíc diváků. Právě tam by se podle organizátorů mělo za osm let hrát finálové utkání. Spojené státy by měly hostit 60 z 80 zápasů rozšířeného turnaje, Mexiko s Kanadou po deseti.

Mexiko jako první stát uspořádá šampionát potřetí, hostilo ho už v letech 1970 a 1986. V USA se po roce 1994 uskuteční mistrovství světa podruhé, v Kanadě bude poprvé. Maroko naopak neuspělo s kandidaturou ani na pátý pokus.

Pro severoamerickou kandidaturu hlasovali v Moskvě i zástupci Fotbalové asociace ČR, zatímco Maroko podpořily například Slovensko s Nizozemskem a Francií. Voleb se nemohly zúčastnit svazy Americké Samoy, Guamu, Portorika a Amerických Panenských ostrovů, protože jsou nezačleněným americkým územím. Írán se zdržel hlasování.

"Myslím, že zvolení společné kandidatury Kanady, USA a Mexika, nebylo pro většinu zástupců světových federací překvapením. Nevýhodou může být možná jen časový posun, jednoznačným plusem ale bude ekonomický přínos pro FIFA, UEFA i členské národní asociace," řekl předseda FAČR Martin Malík.

Zástupce marocké kandidatury mrzelo, že neměla plnou podporu afrického kontinentu, protože 11 afrických zemí hlasovalo pro konkurenci. Stejně tak jako země z Blízkého Východu.

"Doufali jsme, ale ztratili jsme hodně hlasů na vlastním kontinentu a od našich arabských bratrů. Pak jsme neměli šanci," řekl ambasador marocké kandidatury a bývalý nigerijský fotbalista Daniel Amokachi. "Počítali jsme s našimi přáteli, ale byli jsme zrazeni," dodal fenomenální marocký běžec Hicham El Guerrouj, který pomáhal s kandidaturou.

 

Právě se děje

Další zprávy