Žádné remízy, penalty už před zápasem. Světový fotbal řeší formát příštího MS

jzp jzp
3. 12. 2022 11:00
Formát příštího mistrovství světa ve fotbale může přinést zásadní změny. Diskutuje se například o zrušení remíz.
Robert Lewandowski neproměňuje pokutový kop v utkání mistrovství světa 2022 proti Mexiku.
Robert Lewandowski neproměňuje pokutový kop v utkání mistrovství světa 2022 proti Mexiku. | Foto: Reuters

Na světovém šampionátu 2026, který pořádají Spojené státy, Kanada a Mexiko, se objeví 48 reprezentací, tedy hned o 16 víc než letos v Kataru.

Základních skupin by mělo být dokonce dvakrát víc, konkrétně 16. Každá má místo současných čtyř týmů čítat jen tři s tím, že do play off postoupí nejlepší dva. Vyřazovací část by se tak oproti dosavadnímu modelu rozšířila o jedno kolo.

Hrát by se mělo na jedenácti amerických stadionech, třech mexických a dvou kanadských.

Možnou novinkou, o níž podle webu The Athletic fotbalová federace FIFA diskutuje, je zrušení remíz. Pokud by zápas přinesl po 90 minutách nerozhodný výsledek, kopaly by se penalty, jejichž vítěz by získal bonusový bod.

Nejde o zcela novou myšlenku, už v roce 2017 ji zmínil legendární Nizozemec Marco van Basten, který řídí technický rozvoj světového fotbalu.

"Na turnajích se tříčlennými skupinami, kde soupeříte jen proti dvěma týmům, by penalty mohly být dobrou možností," vykládal německému časopisu Sport Bild. "Takové skupiny můžou být dost těsné. Když například jeden tým uhraje v prvním zápase remízu 0:0 a pak vyhraje 1:0, hrozí, že všechna mužstva nakonec budou mít stejně bodů i gólů."

Na stole je i varianta pokutových kopů na začátku každého zápasu. Penalty na konci remízového duelu by totiž zvýšily riziko, že v posledním utkání skupiny si dva týmy rozdělí body tak, aby vyřadily ten třetí.

Celkově jde o nevýhodu tříčlenné skupiny, neboť v jejím posledním hracím dni je na programu jediný duel, ne dva souběžné jako teď v Kataru.

Přestože FIFA už skupiny se třemi mančafty schválila, v zákulisí diskutuje o změně na dvanáct skupin po čtyřech. Tento formát by snížil riziko podezřelých výsledků v závěrečném hracím dni dané skupiny. Při 48 účastnících by však čtyřčlenné skupiny mohly být příliš předvídatelné. Jak debaty o podobě příštího šampionátu dopadnou, bude známo nejdříve příští rok.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 11 minutami

Vědci identifikovali vrak potopený u pobřeží Anglie, jde o válečnou loď ze 17. století

Vědcům se podařilo vyřešit záhadu obestírající původ lodi, která se v 17. století potopila u břehů Anglie s nákladem vybraného italského mramoru. Jak informoval zpravodajský server Daily Mail, vrak památkově chráněného plavidla u pobřeží Sussexu patří holandské válečné lodi Klein Hollandia.

Loď byla postavena v roce 1656 a vlastnila ji rotterdamská admiralita. Klein Hollandia se zapojila do všech velkých bitev druhé anglo-nizozemské války (1665-1667). V roce 1672 byla součástí loďstva admirála de Haese, které bylo posláno jako doprovod flotily ze Smyrny plující ze Středozemí přes Lamanšský průliv do Nizozemska.

U ostrova Wight lodě napadla anglická flotila pod velením admirála Holmese. Vypukla zuřivá bitva, při níž byla loď Klein Hollandia těžce poškozena a kapitán lodi Jan Van Nes byl zabit. Angličané loď dobyli, nalodili se na ni, ale krátce po té se Klein Hollandia potopila s anglickými i holandskými námořníky na palubě. Tato překvapivá akce, kterou provedla relativně malá anglická námořní jednotka, přispěla k začátku třetí anglo-nizozemské války.

Potopené plavidlo bylo objeveno v roce 2019. Ačkoli nebylo známo, o jakou loď se jedná, dostal vrak nejvyšší stupeň památkové ochrany. Výzkum prováděli během uplynulého roku odborníci z Británie i Nizozemska. Použili přitom důkazy, které z vraku vylovili profesionální i dobrovolní potápěči, stejně jako analýzu letokruhů z vzorků dřeva.

Zdroj: ČTK
Další zprávy