Naděje na druhé místo ve skupině žije. Čeští fotbalisté vyhráli nad Běloruskem

Tři body z prázdné Kazaně, tak Češi přehráli fotbalisty Běloruska
Čeští fotbalisté vyhráli v předposledním z osmi utkání kvalifikace mistrovství světa 2:0.
Ve 22. minutě otevřel skóre Patrik Schick...
...a v 65. minutě po jeho přihrávce přidal pojistku Adam Hložek.
Národní tým navázal na zářijové domácí vítězství nad Běloruskem 1:0 a ovládl i sedmý vzájemný duel.
11. 10. 2021 22:40
Čeští fotbalisté vyhráli v předposledním z osmi utkání kvalifikace mistrovství světa nad Běloruskem 2:0 a udrželi reálnou naději na druhé místo ve skupině.

Ve 22. minutě otevřel skóre pondělního duelu Patrik Schick a v 65. minutě po jeho přihrávce přidal pojistku Adam Hložek. Národní tým navázal na zářijové domácí vítězství nad Běloruskem 1:0 a ovládl i sedmý vzájemný duel. Zápas se vzhledem k zákazu letů do Běloruska po sankcích od Evropské unie hrál na neutrální ruské půdě v Kazani, navíc bez diváků.

Svěřenci trenéra Jaroslava Šilhavého mají na druhém místě tabulky nadále stejně bodů jako třetí Wales, který odehrál o utkání méně. Přímo na šampionát postoupí pouze vítěz skupiny, jímž s největší pravděpodobností bude Belgie.

Týmy na druhých pozicích čeká play off, kde se představí ještě dva nejlepší vítězové skupin Ligy národů, kteří v kvalifikaci neuspějí. Češi mají skoro jisté, že by případně obsadili jedno z těchto dvou míst. Kvalifikační skupinu zakončí v listopadu doma proti Estonsku.

"Věříme, že poslední domácí zápas zvládneme, Wales asi taky vyhraje. Pak se asi bude rozhodovat v zápase mezi Walesem a Belgií. Uvidíme, budeme fandit Belgii. Už to nemáme ve svých rukách, ale pořád věříme, že to dopadne," řekl na tiskové konferenci Šilhavý.

Trenér Šilhavý udělal oproti zápasu s Walesem čtyři změny. Poprvé v základní sestavě národního týmu nastoupili obránci Wiesner se Zimou, v záloze pak naskočili Vydra se Sadílkem. Jen na lavičce začali Novák, Kalas a Král, středopolař Barák scházel kvůli trestu za žluté karty.

Český celek měl od začátku územní převahu, ale do šancí se nedostával lehce. Hned z první větší možnosti hosté udeřili. Sadílek našel ve 22. minutě centrem Schicka, který z voleje prostřelil Pavljučenka a připsal si 17. gól v reprezentačním "áčku".

Ve 26. minutě se dostal do úniku útočník Vydra, snažil se obejít běloruského brankáře, ale v tísni zamířil mimo tyče. Krátce nato vystřelil Schick a domácí gólman jeho pokus s problémy nadvakrát zastavil.

"V prvním poločase jsme hráli komplikovaně, ze začátku jsme ztráceli jednoduché míče. Soupeř čekal na naši chybu a chodil do nebezpečných brejků. Nicméně jsme v první půli vstřelili gól," poznamenal Šilhavý.

Hned po pauze vysunul kapitán Souček Peška, ale ten křížnou střelou z pravé strany těsně minul a nenavázal na trefu proti Walesu. V 53. minutě si po Sadílkově pasu zaběhl za obranu Schick, přes brankáře Pavljučenka však dloubl míč vedle.

O deset minut později z úhlu vypálil mimo Hložek, chvíli nato už se ale devatenáctiletý sparťanský talent dočkal. Po Schickově přihrávce s drobnou tečí propálil Pavljučenka a ve 12. reprezentačním utkání poprvé skóroval. Bělorusové, poslední tým tabulky, prakticky nezahrozili a za celý zápas nevystřelili mezi tyče. Český celek zvítězil poprvé po třech duelech.

"První gól v reprezentaci, jsem nadšený. Dostal jsem krásný balon od Páti Schicka a možná i se štěstím to tam propadlo. Ale i tohle se počítá," řekl v České televizi Hložek, který skóroval poprvé od konce srpna. "Doufám, že mi to pomůže a protrhnul jsem to. Víc než 10 zápasů jsem nedal gól, to je hodně. Doufám, že to začne padat," doplnil.

Bělorusové, poslední tým tabulky, prakticky nezahrozili a za celý zápas nevystřelili mezi tyče. Český celek zvítězil poprvé po třech duelech. "Do druhého poločasu jsme přeskupili sestavu a myslím, že se to zlepšilo. Už jsme dominovali. Mohli jsme přidat více gólů, ale vítězství 2:0 bereme," uvedl Šilhavý

Utkání skupiny E kvalifikace mistrovství světa 2022 ve fotbale v Kazani:

Bělorusko - ČR 0:2 (0:1)

Branky: 22. Schick, 65. Hložek. Rozhodčí: Letexier - Mugnier, Rahmouni - Willy (video, všichni Fr.). ŽK: Bykov, Pečenin, Judenkov - Hložek, Zima. Bez diváků.

Bělorusko: Pavljučenko - Běgunov, Seljava (46. Sadovničij), Judenkov, Pečenin - Seďko, Bykov, Klimovič (78. Solovej), Antilevskij (68. R. Lisakovič) - Ebong, V. Lisakovič. Trenér: Kondratěv.

ČR: Vaclík - Wiesner, Čelůstka, Zima, Matějů - Sadílek (88. Zmrhal), Souček - Pešek (81. Kopic), Hložek (88. Kuchta), Vydra (46. Pavelka) - Schick (90.+2 Král). Trenér: Šilhavý.