Naděje na druhé místo ve skupině žije. Čeští fotbalisté vyhráli nad Běloruskem

Tři body z prázdné Kazaně, tak Češi přehráli fotbalisty Běloruska
Čeští fotbalisté vyhráli v předposledním z osmi utkání kvalifikace mistrovství světa 2:0.
Ve 22. minutě otevřel skóre Patrik Schick...
...a v 65. minutě po jeho přihrávce přidal pojistku Adam Hložek.
Národní tým navázal na zářijové domácí vítězství nad Běloruskem 1:0 a ovládl i sedmý vzájemný duel.
11. 10. 2021 22:40
Čeští fotbalisté vyhráli v předposledním z osmi utkání kvalifikace mistrovství světa nad Běloruskem 2:0 a udrželi reálnou naději na druhé místo ve skupině.

Ve 22. minutě otevřel skóre pondělního duelu Patrik Schick a v 65. minutě po jeho přihrávce přidal pojistku Adam Hložek. Národní tým navázal na zářijové domácí vítězství nad Běloruskem 1:0 a ovládl i sedmý vzájemný duel. Zápas se vzhledem k zákazu letů do Běloruska po sankcích od Evropské unie hrál na neutrální ruské půdě v Kazani, navíc bez diváků.

Svěřenci trenéra Jaroslava Šilhavého mají na druhém místě tabulky nadále stejně bodů jako třetí Wales, který odehrál o utkání méně. Přímo na šampionát postoupí pouze vítěz skupiny, jímž s největší pravděpodobností bude Belgie.

Týmy na druhých pozicích čeká play off, kde se představí ještě dva nejlepší vítězové skupin Ligy národů, kteří v kvalifikaci neuspějí. Češi mají skoro jisté, že by případně obsadili jedno z těchto dvou míst. Kvalifikační skupinu zakončí v listopadu doma proti Estonsku.

"Věříme, že poslední domácí zápas zvládneme, Wales asi taky vyhraje. Pak se asi bude rozhodovat v zápase mezi Walesem a Belgií. Uvidíme, budeme fandit Belgii. Už to nemáme ve svých rukách, ale pořád věříme, že to dopadne," řekl na tiskové konferenci Šilhavý.

Trenér Šilhavý udělal oproti zápasu s Walesem čtyři změny. Poprvé v základní sestavě národního týmu nastoupili obránci Wiesner se Zimou, v záloze pak naskočili Vydra se Sadílkem. Jen na lavičce začali Novák, Kalas a Král, středopolař Barák scházel kvůli trestu za žluté karty.

Český celek měl od začátku územní převahu, ale do šancí se nedostával lehce. Hned z první větší možnosti hosté udeřili. Sadílek našel ve 22. minutě centrem Schicka, který z voleje prostřelil Pavljučenka a připsal si 17. gól v reprezentačním "áčku".

Ve 26. minutě se dostal do úniku útočník Vydra, snažil se obejít běloruského brankáře, ale v tísni zamířil mimo tyče. Krátce nato vystřelil Schick a domácí gólman jeho pokus s problémy nadvakrát zastavil.

"V prvním poločase jsme hráli komplikovaně, ze začátku jsme ztráceli jednoduché míče. Soupeř čekal na naši chybu a chodil do nebezpečných brejků. Nicméně jsme v první půli vstřelili gól," poznamenal Šilhavý.

Hned po pauze vysunul kapitán Souček Peška, ale ten křížnou střelou z pravé strany těsně minul a nenavázal na trefu proti Walesu. V 53. minutě si po Sadílkově pasu zaběhl za obranu Schick, přes brankáře Pavljučenka však dloubl míč vedle.

O deset minut později z úhlu vypálil mimo Hložek, chvíli nato už se ale devatenáctiletý sparťanský talent dočkal. Po Schickově přihrávce s drobnou tečí propálil Pavljučenka a ve 12. reprezentačním utkání poprvé skóroval. Bělorusové, poslední tým tabulky, prakticky nezahrozili a za celý zápas nevystřelili mezi tyče. Český celek zvítězil poprvé po třech duelech.

"První gól v reprezentaci, jsem nadšený. Dostal jsem krásný balon od Páti Schicka a možná i se štěstím to tam propadlo. Ale i tohle se počítá," řekl v České televizi Hložek, který skóroval poprvé od konce srpna. "Doufám, že mi to pomůže a protrhnul jsem to. Víc než 10 zápasů jsem nedal gól, to je hodně. Doufám, že to začne padat," doplnil.

Bělorusové, poslední tým tabulky, prakticky nezahrozili a za celý zápas nevystřelili mezi tyče. Český celek zvítězil poprvé po třech duelech. "Do druhého poločasu jsme přeskupili sestavu a myslím, že se to zlepšilo. Už jsme dominovali. Mohli jsme přidat více gólů, ale vítězství 2:0 bereme," uvedl Šilhavý

Utkání skupiny E kvalifikace mistrovství světa 2022 ve fotbale v Kazani:

Bělorusko - ČR 0:2 (0:1)

Branky: 22. Schick, 65. Hložek. Rozhodčí: Letexier - Mugnier, Rahmouni - Willy (video, všichni Fr.). ŽK: Bykov, Pečenin, Judenkov - Hložek, Zima. Bez diváků.

Bělorusko: Pavljučenko - Běgunov, Seljava (46. Sadovničij), Judenkov, Pečenin - Seďko, Bykov, Klimovič (78. Solovej), Antilevskij (68. R. Lisakovič) - Ebong, V. Lisakovič. Trenér: Kondratěv.

ČR: Vaclík - Wiesner, Čelůstka, Zima, Matějů - Sadílek (88. Zmrhal), Souček - Pešek (81. Kopic), Hložek (88. Kuchta), Vydra (46. Pavelka) - Schick (90.+2 Král). Trenér: Šilhavý.

před 6 minutami

První kolo v Söldenu vyhrál domácí lyžař Leitinger, Krýzl byl osmapadesátý

Nečekaným lídrem úvodního závodu Světového poháru mužů v Södenu je po prvním kole domácí lyžař Roland Leitinger. Obří slalom zahájil nejrychlejším časem s vysokým startovním číslem 19. Třicetiletý vicemistr světa z roku 2017, jehož kariéru poznamenala zranění a v minulé sezoně se dostal jedinkrát do elitní desítky, má náskok 19 setin na francouzského mistra světa Mathieu Faivrea. Třetí je Švýcar Marco Odermatt s mankem 21 setin.

Pětatřicetiletý český reprezentant Kryštof Krýzl zůstal daleko za postupem do bodované třicítky. Se startovním číslem 51 dosáhl 58. času, na vedoucího Leitingera ztratil téměř čtyři sekundy (3,83). Ze 71 lyžařů byli tři pomalejší, zbývající do cíle nedojeli.

Druhé kolo začne ve 13:30.

Na Jihlavsku srazilo auto muže, ten na místě zemřel. Policie hledá svědky nehody

Na silnici I/38 na Jihlavsku v noci na neděli, asi půl hodiny po půlnoci, srazilo v pravém jízdním pruhu ve směru jízdy chodce a ujelo. Zraněný pětačtyřicetiletý muž na místě zemřel. Auto jelo po silnici ve směru od Dlouhé Brtnice na Stonařov. Policie hledá řidiče, kteří tam mezi půlnocí a 01:00 projížděli a mají ve vozech palubní kamery. Zavolat mají na tísňovou linku 158. ČTK to sdělila mluvčí krajské policie Dana Čírtková. "Současně se obracíme na všechny řidiče, kteří místem projížděli a mohli by poskytnout informace k pohybu chodce po této silnici," dodala.

před 2 hodinami

Na Českobudějovicku zemřel v sobotu sedmdesátiletý cyklista, zřejmě nezvládl jízdu na elektrokole

Při jízdě od obce Jílovice k Hluboké u Borovan muž jedoucí na elektrokole zřejmě částečně vyjel z komunikace a narazil do betonového hranolu. Policii přivolal člověk, který náhodou našel bezvládného muže u kola na silnici. Policie se o nehodě dověděla v sobotu nad ránem. Cyklista podle policie neměl na hlavě přilbu, na kole měl zařazený nejvyšší stupeň. Zřejmě nepřizpůsobil rychlost jízdy svým schopnostem a vlastnostem elektrokola.