Famózní Mbappé srazil nepříjemné Dány. Francie už má jistý postup

26. 11. 2022 19:01
Francouzští fotbalisté vyhráli dnes na mistrovství světa ve skupině D v Dauhá nad Dánskem 2:1 a jako první si zajistili s předstihem účast v osmifinále.
Kylian Mbappé.
Kylian Mbappé. | Foto: Reuters

Obhájcům titulu vystřílel druhé vítězství dvěma góly Kylian Mbappé. Na jeho první branku dokázal za sedm minut odpovědět Andreas Christensen, podruhé už Dánové nevyrovnali.

Francouzi ve středu zakončí skupinu zápasem s Tuniskem, Dánové nastoupí v paralelně hraném utkání proti Austrálii a ve hře o postup je udrží jedině vítězství.

Francouzský trenér Didier Deschamps ve srovnání s výhrou nad Austrálií vyměnil v základní sestavě tři ze čtyř defenzivních hráčů, místo si udržel jen Upamecano. Brankář Lloris, chytající na čtvrtém světovém šampionátu, nastoupil ke 141. mezistátnímu zápasu a k rekordu Liliana Thurama mu chybí jedno utkání.

Dánský kouč Kasper Hjulmand udělal po bezbrankové remíze s Tuniskem čtyři změny a mimo jiné nasadil nové útočné trio Lindström, Cornelius, Damsgaard.

Dánové také začali ofenzivněji, ale první šanci měl v 10. minutě Giroud, který dvěma góly proti Austrálii vyrovnal francouzský střelecký rekord 51 branek Thierryho Henryho. Těžil ze hry křídel Mbappého a Dembélého. Po jednom z centrů hlavičkoval Rabiot a Schmeichel vytáhl skvělý zákrok.

Ve 36. minutě si zaběhl za obranu Cornelius, který v červnu v St. Denis jako náhradník rozhodl dvěma góly během půlhodiny o výhře nad Francií v Lize národů 2:1, ale tentokrát branku netrefil.

Na začátku poslední půlhodiny si Mbappé naběhl na přihrávku Thea Hernandeze a svoji třetí šanci v zápase proměnil ve třicátý gól v reprezentaci. Vedení Francouze až příliš ukolébalo, obrana v 68. minutě poprvé zaváhala a Christensen vyrovnal. Byla to vůbec první střela Dánů mezi tři tyče.

Do té doby oboustranně opatrný zápas nabral obrátky a útoky se rychle střídaly. Francouzi měli další šance a čtyři minuty před koncem po Griezmannově centru dotlačil Mbappé stehnem míč do sítě. Byl to jeho už třetí zásah na šampionátu a v tabulce střelců dostihl Valenciu z Ekvádoru.

Francouzi Dánům oplatili dvě letošní porážky z Ligy národů a na čtvrtý pokus neoblíbeného soupeře porazili. Na minulém šampionátu v Moskvě skončil vzájemný zápas ve skupině 0:0.

Mistrovství světa ve fotbale v Kataru - skupina D (Dauhá, 974):

Francie - Dánsko 2:1 (0:0)

Branky: 61. a 86. Mpappé - 68. A. Christensen. Rozhodčí: Marciniak - Sokolnicki, Listkiewicz - Kwiatkowski (video, všichni Pol.). ŽK: Koundé - A. Christensen, Cornelius, Diváci: 42.860.

Francie: Lloris - Koundé, Varane (75. Konaté), Upamecano, T. Hernandez - Tchouaméni - Griezmann (90.+2 Fofana), Rabiot - Dembélé (75. Coman), Giroud (63. Thuram), Mbappé. Trenér: Deschamps.

Dánsko: Schmeichel - Andersen, A. Christensen, Nelsson - Kristensen (90.+2 Bah), Eriksen, Höjbjerg, Mähle - Lindström (85. Nörgaard), Cornelius (46. Braithwaite), Damsgaard (74. Dolberg). Trenér: Hjulmand