reklama
 
 

Duel těžkých vah Anglie a Belgie bude vizitkou Premier League, rozhodnout o vítězi skupiny může los

28. 6. 2018 16:10
Finanční síla Premier League se začíná projevovat na mezinárodním poli. Zápas Anglie s Belgií rozhodnou hráči z klubů na Britských ostrovech.

Kaliningrad - Poslední hrací den základních skupin na MS v Rusku přinese souboj titánů. Narazí na sebe Anglie a Belgie. Hráči těchto výběrů z velké části působí na Britských ostrovech.

Může jít o duel, který se atraktivitou vyrovná přestřelce Portugalska se Španělskem z úvodu turnaje.

Zatímco v případě Portugalska a Španělska šlo hlavně o show hráčů z klubů Pyrenejského poloostrova, tentokrát tomu bude jinak.

Nejbohatší kluby a nejlepší hráči

Romelu Lukaku, Eden Hazard, Kevin De Bruyne, Vincent Kompany, Thibaut Courtois a další. Páteř belgické reprezentace hráči Premier League. Ne náhodou.

Z Premier League se díky prodeji televizních práv stala v posledních letech nejbohatší soutěž planety. Příliv financí pociťují jednotlivé ostrovní kluby, polovina z deseti nejbohatších klubů je podle společnosti Deloitte z Anglie. Jsou jimi Manchester United, Manchester City, Arsenal, Chelsea a Liverpool. Působí v nich i všech pět výše zmiňovaných klíčových hráčů Belgie.

Vzestup anglických klubů je patrný i v Lize mistrů. Do letošní jarní fáze se propracovalo všech pět kvalifikovaných anglických zástupců, Liverpool se propracoval až do finále. Jen ztěží lze považovat za náhodu, že čtyři z pěti těchto týmů jsou zároveň ve zmiňované top 10 nejbohatších.

Ekonomická síla stahuje do soutěže nejlepší hráče na trhu, včetně belgických. Třináct ze třiadvaceti hráčů belgické reprezentace kope v Anglii, Albion dokonce ze své domácí ligy povolal kompletní tým.

Nejofenzivnější týmy turnaje

Výhodou obou týmů před vyřazovací fází je fakt, že oba se mohou spolehnout na hrotového útočníka. Harry Kane je aktuálně s pěti góly nejlepším střelcem turnaje před Romelem Lukakem se čtyřmi zásahy.

I díky střelecké chuti ofenzivních hvězd Tottenhamu a Manchesteru United propluly Anglie i Belgie na rozdíl od jiných favoritů svou skupinou bez potíží a už před čtvrtečním utkáním mají zajištěný jistý postup do osmifinále. Ve vzájemném duelu tak půjde spíš o to, do jaké míry oba týmy naplní svůj potenciál před klíčovou vyřazovací fází turnaje.

Co se týče jmen na soupisce, patřili Angličané i Belgičané na posledních velkých mezinárodních akcích ke špičce. Jenže ani jeden z týmů nedokázal svůj potenciál zdaleka využít. Tentokrát by se to mohlo změnit.

Překročí svůj stín?

Bilance Albionu za posledních deset let je tristní. Za posledních deset let se na velké mezinárodní akci dostal nejdál do čtvrtfinále, jednou skončil ve skupině a jednou se dokonce vůbec nekvalifikoval.

Belgie se vyloupla ve fotbalovou mocnost teprve v posledních letech, z pěti posledních velkých mezinárodních turnajů se kvalifikovala jen na poslední dva - brazilské MS 2014, a o dva roky později na Euro ve Francii. V obou případech skončili rudí ďáblové ve čtvrtfinále.

Tentokrát mohou reprezentace obou států překročit svůj stín, našlápnuto mají výborně. Hrají v pohodě, vstřelily každá ve dvou utkáních osm branek. Pomýšlet mohou úplně nejvýš.

Pikantní je, že před zápasem mají oba týmy skóre 8:2. V případě remízy může o vítězi ve skupině rozhodnout počet obdržených žlutých karet, potom dokonce i los. Jisté je, že jejich vzájemné utkání nabídne to nejlepší ze současného ostrovního fotbalu. Zápas začíná ve 20:00 středoevropského času.

autor: Marek Janoš | 28. 6. 2018 16:10

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama