Další zahozená penalta. Proč Messi při každé čtvrté selže?

Karel Häring Karel Häring
16. 6. 2018 20:01
Lionel Messi mohl v utkání s Islandem za stavu 1:1 nasměrovat Argentinu k vítězství. Jeho slabou střelu ale gólman Seveřanů lapil. A nebylo to poprvé, co Messi v podobné situaci selhal.
Lionel Messi a penalty. Překvapivě to nejde příliš dohromady.
Lionel Messi a penalty. Překvapivě to nejde příliš dohromady. | Foto: Reuters

Moskva - Měl výhru na noze. Mohl udělat to, co už v minulosti dokázal tolikrát - zachránit Argentinu. Jenže Lionel Messi penaltu proti Islandu neproměnil a potvrdil, že tahle disciplína je jeho slabinou. Důvod? Prý za to může změna stylu jejich zahrávání i nervy.

Legendární Diego Maradona držel v ruce doutník a jen se zklamaně zhoupl na židli. Napětí v jeho tváři vystřídalo zklamání. Stejně jako u více než pětadvaceti tisíc fanoušků Argentiny, kteří měli na tribunách stadionu Spartaku převahu.

Takhle Lionel Messi penaltu zahodil

Lionel Messi mohl v 64. minutě zápasu vrátit Argentině vedení, místo toho nechal špatně zahranou penaltou vyniknout islandského brankáře Hannese Halldórssona. A tým od La Platy už vítězný gól nedal.

"Tohle se občas stane, je to jenom člověk. Někdy se prostě nedaří tak, jak byste chtěli, ale my za ním samozřejmě stojíme. Věřme, že to proti Chorvatsku bude lepší," nechal se slyšet Sergio Agüero. Ten v 19. minutě zařídil svému týmu vedení, ale o čtyři minuty později vyrovnal Alfred Finnbogason.

A takhle klíčový okamžik zápasu prožíval Maradona

Opravdu to nebyl Messiho den. Jedenáctkrát vystřelil, vždy bez úspěchu. Od roku 1966, kdy se tato statistika počítá, si ještě neúspěšněji vedl pouze Luigi Riva, který na šampionátu v Mexiku (1970) vypálil třináctkrát, aniž by se alespoň jednou trefil.

Jestli ale nějaká statistika žere Messiho mnohem víc, je to nízká úspěšnost v penaltách. Z posledních sedmi neproměnil čtyři. A i z dlouhodobého hlediska je jeho bilance mizerná. Zahodí každou čtvrtou. Absolutní čísla se rozcházejí, podle některých zdrojů jich v dresu Barcelony a Argentiny zahrával celkem 103 a selhal ve 24 případech. Nicméně výsledek vychází podobně (77 procent).

Paradoxní je, že v období před šampionátem v Brazílii byla jeho úspěšnost vyšší. Ještě v roce 2015 si držel úspěšnost na 79 procentech. Pokud bychom však vzali v úvahu jen pokutové kopy zahrávané od února 2015, klesla úspěšnost ke dvaasedmdesáti procentům.

Ben Lyttleton, anglický novinář, který napsal knihu Umění a psychologie perfektní penalty, už v minulosti prohlásil, že za zhoršením může stát změna stylu exekuce. "Zatímco v minulosti vyčkával na pohyb brankáře, teď si častěji vybere svou stranu a vystřelí."

A svou roli může sehrávat i psychika, byť se to u jednoho z nejlepších hráčů historie jeví jako překvapivé. "V minulosti přiznal, že se před penaltou cítí nervózní, a to ho ovlivňuje. Tlak se může projevit i na těch nejlepších," uvedl Lyttleton.

Zahozená penalta proti Islandu nepřišla Argentince tak draho jako ta z finále Copa América 2016. V rozstřelu hned v první sérii nedal, a když na něj nechtěně navázal na konci 4. řady Lucas Biglia, Chile svou šanci na triumf využilo.

V Rusku Messiho selhání zatím Argentinu tolik nestálo, byť přišla hned na startu o dva body. Ovšem aby se dostala ze skupiny, musí zlepšit nejen střelbu z bílého bodu.