Cigareta a pivo. Neymara má uhlídat běžecký rekordman, který drží "balkánskou dietu"

Marek Janoš Marek Janoš
9. 12. 2022 6:16
Čtvrtfinálová klání na fotbalovém mistrovství světa v Kataru v pátek otevře souboj Chorvatska s Brazílií. "Vatreni" chtějí navázat na úspěšné tažení z předchozího šampionátu v Rusku, kde postoupili až do finále a cestou porazili Argentinu, Dánsko nebo Anglii.
Marcelo Brozovič, MS v Kataru 2022
Marcelo Brozovič, MS v Kataru 2022 | Foto: Reuters

Odrazem k pozdějšímu velkolepému úspěchu, kterým byl postup až do finále, bylo jasné vítězství v základní skupině nad Argentinou. Před zápasem se hodně řešilo, jak si chorvatská obrana poradí s Lionelem Messim.

Trenér Zlatko Dalič týmu nařídil přísnou taktiku, kdy se k Messimu stahovali defenzivní hráči ze středu hřiště a v zápase jej naprosto vymazali. Chorvatsko díky gólům Rebiče, Modriče a Rakitiče zvítězilo 3:0.

Chorvati teď spoléhají na to, že se podobně podaří zastavit i největší hvězdu "Kanárků" Neymara. S tím se totiž reprezentace od dalmatského pobřeží setkala už v roce 2014 na MS v Brazílii a vítězným krokem z trávníku odešel útočník domácích poté, co do chorvatské brány vsítil dva góly.

"Jak ho zastavit? Zamkl bych ho na hotelovém pokoji, pokud bych neměl jinou možnost," vzpomíná na střetnutí někdejší chorvatský kapitán Darijo Srna. 

"Kromě toho, že je to fotbalový génius, jeho chování řadu diváků štve. Jde především o to, jak se chová na hřišti. Není pochyb o tom, že přehání některé fauly na svou osobu. Nevadí mu ani, když se chová jako céčkový herec," rýpl si do brazilské hvězdy chorvatský deník Danas.

Před čtyřmi lety v Rusku už se Chorvati poučili a argentinskou hvězdu Messiho bedlivě střežili. Na starost si jej vzal Marcelo Brozovič a k nebezpečnému útočníkovi se bleskově stahoval také Ivan Rakitič, který dostal za úkol mít Messiho stále v zorném poli.

Právě Brozovič je důležitým hráčem ve středu hřiště. Patří k nejběhavějším plejerům na mistrovství a jen v zápase proti Japonsku mu čidla naměřila více než 17,7 kilometru. Tím překonal svůj vlastní rekord z minulého MS v počtu naběhané vzdálenosti v jednom zápase.

Zatímco Mateo Kovačič a Luka Modrič před ním tvoří hru, on obstará těžkou práci.

A to i přes svou ne úplně příkladnou životosprávu. Brozovič se nijak netají tím, že vítězství rád oslaví cigaretou a pivem. Tak jako po letní výhře Chorvatska nad Francií nebo finále Italského poháru, kdy s Interem zvítězil nad Juventusem. Internetem pak kolovaly jeho fotky s půllitrem v ruce a cigaretou v ústech.

"Cigareta a pivo, to pro Brozoviče není problém. Stejně uběhne 15 kilometrů," komentoval na Twitteru novinář věnující se převážně Serii A Siavoush Fallahi. "Balkánská dieta," přidal se s vtipnou glosou jeden z fanoušků. 

Zatímco třeba francouzskému snajprovi Mbappému hodně záleží na tom, jak se prezentuje, a nechce být spojován s alkoholem, sportovním sázením nebo nezdravým jídlem, Brozovič se svou náklonností k neřestem ještě chlubí.

V pátek se ukáže, zda mu to bude stačit i na uhlídání Neymara.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 34 minutami

ČOV nepodporuje účast Rusů a Bělorusů na olympijských hrách 2024 v Paříži

Český olympijský výbor (ČOV) nepodporuje účast Rusů a Bělorusů na hrách 2024 v Paříži. Je pro zachování platných sankcí, které by sportovce z těchto zemí o olympiádu připravily.

Zdůraznil to na svém webu v dalším vyjádření k aktuální snaze Mezinárodního olympijského výboru (MOV), který hledá cesty, jak by se někteří jednotlivci z těchto zemí mohli jako neutrální olympijských soutěží zúčastnit. I kdyby se tak stalo, ČOV o bojkotu neuvažuje a rozhodnutí o účasti na hrách chce nechat na jednotlivých sportovcích.

Úvahy MOV vyvolaly ostré reakce z okupované Ukrajiny i dalších zemí, které hovoří o možném bojkotu, pokud by sportovci z Ruska a Běloruska v Paříži startovali. Ani ČOV není těmto plánům nakloněn.

"Český olympijský výbor i nadále podporuje sankce vůči Rusku a Bělorusku, které Mezinárodní olympijský výbor přijal v loňském roce a jež jsou stále platné. Nevidíme důvod je měnit. Ruští a běloruští sportovci na olympijských hrách startovat nemohou," uvedl.

Bojkot ČOV odmítá. Olympijská charta ho zavazuje zajistit účast českých sportovců pod pěti kruhy a navíc nechce opakovat neblahou zkušenost z roku 1984, kdy tehdejší komunističtí politici rozhodli o tom, že se českoslovenští sportovci nezúčastní OH 1984 v Los Angeles.

Zdroj: ČTK
před 51 minutami

Čína přiznala, že balón nad Latinskou Amerikou je rovněž její

Čína přiznala, že balón, který byl pozorován nad Latinskou Amerikou a Karibikem, je její - stejně jako balón sestřelený v sobotu Spojenými státy. Peking dodal, že se do oblasti dostal nedopatřením a jeho využití je civilní, informovala britská stanice BBC. Létající objekt podobný balónu objevila ve svém vzdušném prostoru v pátek Kolumbie.

Kolumbie uvedla, že objekt nepovažuje za hrozbu pro národní bezpečnost a že jej sledovala do doby, než opustil její vzdušný prostor. Balón, který se vznášel nad Latinskou Amerikou, se podle mluvčí čínského ministerstva zahraničí Mao Ning odchýlil od své původní trasy. Důvodem podle ní byla jeho "omezená řiditelnost" a povětrnostní podmínky.

"Čína je zodpovědná země a vždy přísně dodržovala mezinárodní právo a informovala všechny zúčastněné strany a řádně s nimi jednala, aniž by představovala hrozbu pro jakoukoli zemi," dodala mluvčí.

Podle Washingtonu byl balón, který se vznášel minulý týden nad USA, vybavený špionážní technikou. USA v sobotu přistoupily k jeho sestřelení nad Atlantským oceánem.

Čína obvinění ze špionáže popírá a o obou balónech tvrdí, že se jednalo o civilní objekty používané k účelům meteorologického výzkumu. Incident vedl k diplomatické roztržce mezi Spojenými státy a Čínou a americký ministr zahraničí Antony Blinken kvůli němu odložil plánovanou návštěvu Pekingu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy