Chorvaté znovu zvládli penalty a po 20 letech si zahrají o medaile. Ruská jízda skončila

Domagoj Vida nejdříve přiblížili Chorvaty k postupu v prodloužení a uspěl také při penaltách.
Anglický fotbal se po 28 letech dočkal účasti v semifinále světového šampionátu.
Svěřenci elegána Garetha Southgata v prvním sobotním čtvrtfinále přehráli Švédsko 2:0.
Angličané se dvakrát prosadili ze vzduchu - v prvním poločase dal po rohovém kopu svou první reprezentační branku stoper Harry Maguire...
... a po hodině hry zvýšil znovu hlavou Dele Alli.
Aktualizováno 7. 7. 2018 23:13
Chorvatští fotbalisté zdolali ve čtvrtfinále světového šampionátu domácí Rusko 3:2 po penaltovém rozstřelu. "Kostkovaní" postoupili mezi nejlepší čtyřku po 20 letech, senzační tažení Rusů je u konce.

Soči - Fotbalisté Chorvatska postoupili poprvé od roku 1998 do semifinále mistrovství světa. Rusko porazili v Soči po penaltovém rozstřelu, v němž na straně domácí reprezentace zaváhali Fjodor Smolov a Mário Fernandes, zatímco z Chorvatů neproměnil pouze Mateo Kovačič. Po 120 minutách byl stav 2:2. O finále se Chorvatsko utká ve středu na stadionu Lužniki v Moskvě s Anglií.

"Gratuluji svému týmu, ale též soupeři, který bojoval. Nebyl to nádherný zápas, ale byla to bitva. Jsme šťastní my i lidé v Chorvatsku, emoce ze mě po rozhodující penaltě vytryskly. Často nebrečím, ale teď jsem měl dobrý důvod," řekl na tiskové konferenci dojatý chorvatský kouč Zlatko Dalič.

Ruský tým se podle očekávání oproti osmifinále se Španělskem vrátil k formaci 4-2-3-1, do základní sestavy se znovu zařadil Denis Čeryšev. Chorvaté udělali jedinou změnu po duelu s Dánskem, Brozoviče v záloze nahradil Andrej Kramarič.

Oběma trenérům se obměna vyplatila. Úvod se vyznačoval ofenzivním snažením obou týmů, pak ale intenzita opadla. Zvýšil ji znovu až v 31. minutě Čeryšev, který si vyměnil míč s Dzjubou a následně otevřel skóre parádní střelou zpoza vápna k tyči. Na šampionátu se Čeryšev trefil už počtvrté.

Chorvaté ale ještě do poločasu vyrovnali. Mandžukič rozběhl útok po levé straně a nacentroval před branku Kramaričovi, který po zaváhání ruských obránců hlavičkou překonal Akinfejeva. Útočník či záložník Hoffenheimu se stal už sedmým chorvatským střelcem na MS v Rusku, pouze Belgie rozložila góly mezi více hráčů (9).

"V prvním poločase nás Rusové překvapili, presovali velmi vysoko, takže jsme nemohli hrát naším stylem," poznamenal záložník a kapitán Chorvatska Luka Modrič.

V druhém dějství pokračovali Chorvaté v útočení a po hodině hry dostal Perišič obrovskou šanci dokonat obrat, když se k němu odrazil míč ve vápně, přízemní střelou však trefil pouze tyč.

Svěřenci trenéra Zlatka Daliče drželi domácí fotbalisty na jejich polovině, osmělili se akorát Dzjuba a Jerochin, jejich hlavičky ale nepřidělaly gólmanu Subašičovi práci. Až v nastavení mohl rozhodnout Smolov, brankář Monaka ale jeho střelu z úhlu zneškodnil, přestože chvíli předtím si musel nechat ošetřit nohu.

Zápas dospěl za stavu 1:1 do prodloužení a oba týmy si tak zopakovaly osmifinálovou zkušenost. Ve 101. minutě nacentroval od rohového praporku Modrič, poblíž penaltového puntíku hlavičkoval Vida a míč doskákal až za brankovou čáru. Byl to už 26. gól na MS po rohu, což je nejvíce od roku 1966.

Rusko mohlo také po této standardní situaci vyrovnat, Kuzjajevův pokus ale vychytal Subašič. Domácí fotbalisté i tak o chvíli později skórovali. Z přímého kopu nacentroval Dzagojev, který se jako střídající hráč objevil na hřišti poprvé od úvodního duelu se Saúdskou Arábií, Fernandes hlavou přesně zakončil a premiérovým gólem v reprezentaci posunul duel do penaltového rozstřelu.

Hned v první sérii zaváhal Smolov, jehož nepovedený kop Subašič chytil, Akinfejev ale vychytal druhý pokus Chorvatů v podání Kovačiče. Vzápětí však zaváhal Fernandes a další exekutoři už se nezmýlili.

"Věřím, že výsledek není špatný. Celkově jsme uspěli, ale myslím, že je čas se posunout dopředu. Věřím, že nám postupem turnaje začali lidé nejen věřit, ale i milovat. Vydali jsme se na maximum. Možná jsme mohli dojít dál, ale děkuji všem hráčům, kteří nastoupili dnes i v jiných zápasech." uvedl ruský kouč Stanislav Čerčesov, jehož tým nedosáhl na první semifinále od roku 1966.

Mistrovství světa ve fotbale v Rusku - čtvrtfinále:

Rusko - Chorvatsko 2:2 po prodl. (1:1, 1:1), pen. 3:4

Branky: 31. Čeryšev, 115. Fernandes - 39. Kramarič, 101. Vida. Penalty proměnili: Dzagojev, Ignaševič, Kuzjajev - Brozovič, Modrič, Vida, Rakitič. Neproměnili: Smolov, Fernandes - Kovačič. Rozhodčí: Ricci - De Carvalho, Van Gasse (všichni Braz.) - Irrati (video, It.). ŽK: Gazinskij - Lovren, Strinič, Vida, Pivarič. Diváci: 44.287.

Sestavy:

Rusko: Akinfejev - Fernandes, Kutěpov, Ignaševič, Kudrjašov - Zobnin, Kuzjajev - Samedov (54. Jerochin), Golovin (102. Dzagojev), Čeryšev (67. Smolov) - Dzjuba (79. Gazinskij). Trenér: Čerčesov.

Chorvatsko: Subašič - Vrsaljko (97. Čorluka), Lovren, Vida, Strinič (74. Pivarič) - Rakitič, Modrič - Rebič, Kramarič (88. Kovačič), Perišič (63. Brozovič) - Mandžukič. Trenér: Dalič.