Chorvaté nadále sní o finálové obhajobě. Japonci v osmifinále selhali v penaltách

5. 12. 2022 18:44
Fotbalisté Chorvatska udolali v osmifinále mistrovství světa v Kataru Japonsko až v penaltovém rozstřelu. Skóre otevřel ve 43. minutě Daizen Maeda, ale v 55. minutě srovnal na 1:1 Ivan Perišič. V úvodním prodloužení na probíhajícím šampionátu branka nepadla a o postupu obhájců stříbra rozhodly až pokutové kopy, v nichž třemi zákroky zazářil gólman Dominik Livakovič.
Dominik Livakovič a Mario Pašalič slaví postup Chorvatska do čtvrtfinále MS.
Dominik Livakovič a Mario Pašalič slaví postup Chorvatska do čtvrtfinále MS. | Foto: Reuters

Chorvaté uspěli v osmifinále až po penaltovém rozstřelu stejně jako před čtyřmi lety v Rusku. Ve čtvrtfinále si v pátek zahrají s Brazílií. Japonci ani na čtvrtý pokus nedokázali premiérově přejít přes osmifinále.

"Nedařilo se nám hrát na naší obvyklé úrovni, ale ukázali jsme charakter a povedlo se nám vyrovnat. Zdá se, že se neobejdeme bez trochy dramatu. Livi (Livakovič) se postaral o zázrak," řekl novinářům chorvatský kapitán Luka Modrič.

Chorvatům kvůli nemoci scházel levý bek Sosa a poprvé na turnaji dostal šanci Barišič. V základní sestavě chyběl také Livaja. Japonci postrádali rovněž nemocného Kuba a potrestaného Itakuru a stejně jako při vítězství v posledním duelu skupiny nad Španěly vyrukovali s třemi stopery.

Asijský celek překvapivě hrozil ze standardních situací. Ve třetí minutě po nakrátko rozehraném rohu hlavičkoval kousek vedle Taniguči. O pět minut později mohli jít do vedení Chorvaté. Perišič obral o míč nováčka v základní sestavě Tomijasua, z úhlu ale gólmana Gondu nepřekonal.

Po necelé půlhodině hry chyběl krok k zakončení Kramaričovi. V závěru první půle překvapivě převzali otěže Japonci. V 41. minutě si Kamada zasekl a zbavil se obránce, v dobré pozici ale zamířil hodně vedle.

O dvě minuty později už Japonci vedli. Po dalším nakrátko rozehraném rohu a Doanově centru se míč po nedůrazném zásahu chorvatské obrany odrazil míč na hranici malého vápna k Maedovi a ten se prosadil do odkryté branky. Útočník Celticu Glasgow si připsal teprve druhý reprezentační gól. I v pátém osmifinále v Kataru padla do přestávky branka.

Chorvaté vypadali otřeseni, ale po 10 minutách druhého dějství srovnali. Na Lovrenův centr z hloubi pole si naskočil Perišič a přesnou hlavičkou k tyči z prostoru až za penaltou srovnal. Třiatřicetiletý útočník se na velkých turnajích trefil podesáté a překonal národního rekordmana Šukera.

Japonci mohli rychle odpovědět, ale Endovu ránu pod břevno vytáhl gólman Livakovič na roh. Jinak ovšem po vyrovnání získali převahu Chorvaté. V 63. minutě mohl dokonat obrat Modrič, ale jeho povedenou střelu zpoza vápna vytěsnil Gonda. Poté hlavičkoval vedle střídající Budimir.

Asijský tým, který překvapivě ovládl skupinu se Španělskem a Německem, se po změně stran bránil a mohl být rád, že zápas dotáhl do prodloužení. I proto, že v 77. minutě po brejku Perišiče táhlou tečovanou ranou těsně minul.

Chorvaté v sedmi z posledních osmi zápasů vyřazovací fáze na velkých akcích museli do prodloužení, výjimkou bylo jen prohrané finále před čtyřmi lety. Na probíhajícím turnaji v Kataru se v pátém osmifinále hrálo nad rámec základní doby poprvé.

První patnáctiminutovka byla spíše opatrná, až v samém závěru vypálil střídající Mitoma a Chorvaty podržel Livakovič. Na konci druhé části prodloužení pak těsně minul střídající Majer a zápas dospěl až k penaltovému rozstřelu.

Na chorvatské straně překvapivě chyběly opory Modrič, Perišič, Kovačič a Kramarič, které trenér Zlatko Dalič vystřídal. Hrdinou se nakonec stal gólman Livakovič, proti němuž neuspěli tři ze čtyř japonských exekutorů. Z Chorvatů zaváhal jen Livaja.

Livakovič jako třetí gólman v historii zlikvidoval na mistrovství světa tři penalty v jednom rozstřelu. "Popravdě je lepší rozhodnout dříve, penalty jsou vždy riskantní. Díky bohu, že to skončilo dobře. Je to rozhodně největší moment kariéry," uvedl sedmadvacetiletý gólman Dinama Záhřeb.

"Nemyslím si, že by hráči při penaltách podlehli tlaku, to spíše soupeřův brankář byl skvělý. Rozstřel je o štěstí a tréninku. Ti, kteří na penaltu šli, byli odvážní a zaslouží pochvalu," uvedl japonský trenér Hadžime Morijasu, jemuž po mistrovství končí smlouva, ale podle médií by mohl pokračovat.

Chorvaté zvítězili i ve třetím penaltovém rozstřelu na světovém šampionátu a ani ve třetím vzájemném zápase na MS neprohráli. Balkánský celek uspěl i při třetí účasti v osmifinále, v předchozích dvou případech následně dokráčel až k medaili.

"Měli jsme skvělého gólmana. Livakovič vyřešil všechny naše problémy a penalty zneškodnil famózním způsobem. Před penaltami jsem byl klidný, věřil jsem mu," uvedl kouč Dalič. "Byl to těžký, velmi vyrovnaný a kvalitní zápas. Hráčům nemám co vytknout. Sice jsme malý národ, ale nikdo by nás neměl podceňovat," řekl Dalič.

Mistrovství světa ve fotbale v Kataru - osmifinále (Vakra):

Japonsko - Chorvatsko 1:1 po prodloužení (1:1, 1:0), na penalty 1:3

Branky: 43. Maeda - 55. Perišič. Penalty proměnili: Asano - Vlašič, Brozovič, Pašalič. Neproměnili: Minamino, Mitoma, Jošida - Livaja. Rozhodčí: Elfath - Parker, Atkins (všichni USA) - Gallo (video, Kol.). ŽK: Kovačič, Barišič (oba Chorv.). Diváci: 42.523.

Sestavy:

Japonsko: Gonda - Tomijasu, Jošida, Taniguči - D. Ito, Endo, Morita (106. Tanaka), Nagatomo (64. Mitoma) - Doan (87. Minamino), Maeda (64. Asano), Kamada (75. Sakai). Trenér: Morijasu.

Chorvatsko: Livakovič - Juranovič, Lovren, Gvardiol, Barišič - Brozovič - Modrič (99. Majer), Kovačič (99. Vlašič) - Kramarič (68. Pašalič), Petkovič (62. Budimir, 106. Livaja), Perišič (106. Oršič). Trenér: Dalič.