Beckham se má stát tváří MS v Kataru. Pohádková smlouva ho ale přijde draho

yac yac
26. 10. 2021 11:38
Bývalý fotbalista David Beckham údajně podepsal lukrativní smlouvu s Katarem, který bude za rok pořádat fotbalové mistrovství světa. Některým lidskoprávním organizacím se to ale nelíbí, neboť tím podle nich legitimuje pošlapávání lidských práv v zemi. Kontrakt s Katařany ho navíc může poškodit i obchodně.
David Beckham
David Beckham | Foto: Reuters

Na jedné straně tvrdé represe vůči sexuálním menšinám či nelidské zacházení se zahraničními dělníky. Na druhé straně usměvavá tvář někdejšího skvělého fotbalisty Davida Beckhama, kterého zná prakticky celý svět. 

Obojí má propojit lukrativní smlouva, kterou Beckham podle anglických médií podepsal se silně konzervativním katarským režimem.

Beckham se v ní zavázal, že Katařanům pomůže s propagací země a zejména fotbalového mistrovství světa, které asijská země příští rok pořádá. Na oplátku za to během následujících deseti let inkasuje 150 milionů liber (přibližně 4,6 miliardy korun). 

Jak ale upozorňují anglické lidskoprávní organizace, vydává se tím na hodně tenký led, nebo spíš tekutý písek. 

"Nepřekvapuje nás, že se David Beckham podílí na této velké fotbalové události, ale měl by si co nejrychleji zjistit, co se v Kataru děje, a začít o tom mluvit," uvedl Sacha Deshmukh z britské pobočky Amnesty International.  

A velice podobně mluví i zástupci dalších organizací, například Peter Tatchell z hnutí na podporu práv LGBT+ či organizace End Sportswashing, jež upozorňuje na praktiku totalitních režimů, které pořádáním velkých sportovních akcí zakrývají neutěšenou situaci ve své zemi.

"Katar má za sebou dlouhou historii pošlapávání lidských práv, od omezování svobody projevu přes kriminalizaci stejnopohlavních vztahů až po zacházení se zahraničními dělníky, což je obzvlášť znepokojivé, neboť právě oni pořádání mistrovsví světa svojí tvrdou prací umožní," dodal Deshmukh. 

Na stavbě stadionů zemřely už tisíce dělníků

Právě zahraniční dělníci, kteří pomáhají stavět nejen fotbalovou infrastrukturu, jsou z hlediska lidských práv asi nejprobíranějším tématem spojovaným s Katarem. Podle dostupných zpráv totiž pracují na stadionech a dalších stavbách v nelidských podmínkách a údajně jich už několik tisíc zemřelo. 

Katar se kvůli tomu stal terčem nevole nejen lidskoprávních organizací, ale také fotbalových asociací, jejichž týmy se turnaje chtějí účastnit. Kritiku si režim vysloužil zejména od zemí ze severu Evropy, přidali se ale i Belgičané či Němci. Všichni přitom apelují na to, aby se pracovní podmínky dělníků razantně zlepšily.

I proto mnohé zástupce neziskových organizací překvapilo, že právě Beckham, jenž je ambasadorem UNICEF a v minulosti se angažoval za práva LGTB+, svolil k tomu, aby se stal tváří mistrovství. 

Takto by měl vypadat stadion Lusail, kde by se mělo v roce 2022 hrát finále MS
Takto by měl vypadat stadion Lusail, kde by se mělo v roce 2022 hrát finále MS | Foto: Reuters

Jak ale tvrdí experti, důvod, proč Beckham své jméno s Katarem spojil, je velmi jednoduchý. "Jsem přesvědčený, že kdyby mu nenabídli takové obrovské peníze, nikdy by k tomu nesvolil," prohlásil Marcel Knobil, zakladatel globální organizace Superbrands, která hodnotí a oceňuje obchodní značky. 

"Jak je to pro Katar výhodné, tak je to pro Beckhama zlé, protože se budou chtít zaštítit jeho skvělou pověstí a s její pomocí skrýt všechny ty negativní dojmy, které jejich země vyvolává," říká Knobil. 

Katar pomůže zalepit Beckhamovy ztráty

Jak ale podotýkají obchodní experti, Beckham právě teď nutně peníze potřebuje. Jeho firma David Beckham Ventures Limited zaznamenala v posledních letech i kvůli covidové pandemii výrazné ztráty, stejně jako značka jeho ženy Victorie. 

Peníze od bohatého Kataru pomohou tyto ztráty zacelit, ovšem Beckham podle marketingových expertů může za tuto smlouvu zaplatit v budoucnu vysokou cenu. Potenciální zájemce o jeho služby může v budoucnu odrazovat právě skutečnost, že si "zadal" s Katařany. 

"Ono se možná bude tvrdit, že svým zapojením do kampaně chtěl upozornit na nespravedlnosti tamějšího režimu, ale mnohé značky si dost možná budou rozmýšlet, jestli se s takovou kontroverzí chtějí spojit," míní expert na sportovní kontrakty Conrad Wiacek z analytické firmy GlobalData. 

Sám Beckham se k celé věci zatím oficiálně nevyjádřil. 

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 3 hodinami

Vláda USA žaluje Texas, změnou volebních obvodů podle ní diskriminuje menšiny

Americké ministerstvo spravedlnosti dnes podalo žalobu na stát Texas, který podle něj překreslením hranic volebních obvodů diskriminuje tamní latinskoamerickou a černošskou populaci. Jedná se o první žalobu, která napadá nové volební hranice po jejich nedávné změně v souvislosti s se sčítáním lidu. Právní experti očekávají, že se podobných sporů povede celá řada.

Podle americké ústavy se přiděluje počet křesel ve Sněmovně reprezentantům jednotlivým státům podle počtu jejich obyvatel. Ten se zjišťuje každých deset let sčítáním lidu. Texas kvůli nárůstu svého obyvatelstva získal loni nárok na dvě křesla navíc, a bude tak mít 38 zástupců v dolní kongresové komoře. V horní komoře, Senátu, je zastoupení států rovné, každý tam má dvě křesla.

Zvýšením nebo snížením počtu obvodů vzniká nutnost znovu nakreslit jejich hranice, což je v USA předmětem dlouholetých politických sporů. Činitelé politických stran totiž mají k dispozici velice přesné voličské mapy, jež jim umožňují zvolit tvar tak, aby v nově vzniklém obvodu získal jejich kandidát rozhodující výhodu. Proces mají často v rukou komise, které ovládá strana, jež je ve státu zrovna u moci.

Podle žaloby pochází téměř veškerý populační přírůstek v Texasu z komunit Hispánců, černochů a Asiatů, nové mapy těmto skupinám obyvatelstva však nezajišťují možnost, aby si spravedlivě zvolili svoje politické zástupce. Tím stát podle ministerstva porušil některá ustanovení zákona o občanských právech z roku 1965.

Další zprávy