Bál jsem se, abych to Mírovi Bosákovi nekazil, ale užívám si to, říká spolukomentátor Zelenka

Karel Häring Karel Häring
20. 6. 2018 10:19
S komentováním už má dostatek zkušeností, ale na fotbalové mistrovství světa vyrazil Luděk Zelenka poprvé. Bývalý útočník Slavie či Jablonce rychle podlehl kouzlu atmosféry šampionátu a těší ho, že na turnaji ještě neviděl bezbrankový zápas.
Luděk Zelenka je na MS poprvé, ale podle svých slov si turnaj užívá.
Luděk Zelenka je na MS poprvé, ale podle svých slov si turnaj užívá. | Foto: Luděk Zelenka

První kolo mistrovství světa je za námi. Jaké jsou vaše dosavadní dojmy?

Asi bych to rozdělil na sportovní hledisko a to, co se děje okolo utkání, i když to k sobě patří. Zápasy, které jsem viděl, mě bavily, a možná ještě víc než samotná hra mě nadchla atmosféra, v jaké se hrají. Všude jsou mraky fanoušků, a přestože mám během přenosu na hlavě sluchátka, tak vnímám skvělou kulisu. Dostáváme se na stadion včas, takže před zápasy potkáváme fanoušky. Všichni si to chtějí užít. Baví mě sledovat, jak i rivalové spolu vycházejí, není tam nic nepřátelského, žádné nepokoje. A přenáší se to na stadion.

Světový šampionát ve fotbale změnil ruské ulice na karneval písní, tanců a divných kostýmů. | Video: Rádio Svobodná Evropa

Po utkání Německo - Mexiko jsem viděl, jak hlouček Mexičanů slaví přímo v sektoru soupeře, v epicentru fanoušků Němců! Troufli si na to, což zároveň potvrzuje, že atmosféra není nepřátelská. Taky mě překvapilo, kolik je k vidění starších fanoušků, bez rozdílu pohlaví. Obecně je jejich vynalézavost a kreativita neuvěřitelná. Musím přiznat, že to pozitivně ovlivňuje můj dosavadní dojem ze hry, která možná byla v úvodu v určitých fázích taktická. Na druhou stranu jsem to čekal horší a mám radost, že nevidíme výsledky 0:0. Navíc si myslím, že kvalitativně budou zápasy ještě gradovat.

Kdo na vás zatím zanechal největší dojem?

Zatím jsem dělal čtyři zápasy (Rusko - S. Arábie, Argentina - Island, Německo - Mexiko, Polsko - Senegal), každý nabídl něco jiného. Asi většina teď v superlativech hodnotí Mexiko, které porazilo Němce. Mně se líbila i Argentina a Island, byť se jejich styly liší. Všechno jsou to týmy, se kterými se musí počítat.

V úvodních dnech se hodně rozebíral souboj na dálku mezi Lionelem Messim a Cristianem Ronaldem. Jak ho vnímáte vy?

Všichni tihle hráči jsou v průběhu kariér připraveni na konfrontaci s jinými. Je to pořád dokola. Jednou má navrch ten, podruhé zase ten. Pro ně je to naprosto běžná věc, kterou znají z klubů. Ano, Ronaldo dal penaltu a Messi ne, ovšem nedokážu si představit, že by se tím výrazně stresoval. Žije v tom celý rok, akorát tady je to o něco sledovanější, protože je to akce jednou za čtyři roky.

Zaznívají názory, že Ronaldo má větší schopnosti rozhodnout zápas sám, zatímco Messi potřebuje k demonstraci své geniality o něco větší podporu spoluhráčů. Souhlasíte s tím?

Ne. Po prvním zápase to tak vypadá, jenže Argentina hrála proti Islandu. Jsem přesvědčen, že kdyby proti němu nastoupilo Portugalsko, tak se Ronaldo neprosadí tak výrazně jako se Španělskem. Je to zabiják, ale Island by mu svou hrou nedal takový prostor. A musím říct, že Messi byl skvělý. V této sezoně jsem viděl tři zápasy Barcelony živě a proti Islandu byl dvakrát aktivnější než ve svém klubu. Neříkám, že v lize hraje na půl plynu, ale stačí mu tam méně pohybu a stejně rozhoduje. Tady byl aktivní, vynikající, po té neproměněné penaltě to zkoušel strhnout. Smekám před ním, přestože teď je relativně pod palbou kritiky.

Je zajímavé vidět tyto hvězdy naživo, ale v čem jsou pro vás ty největší plusy oproti komentování ze studia?

Pro mě, coby bývalého hráče, který vnímá fotbal, je důležité, že mám lepší přehled. Vidím celé hřiště, jak obránci po nákopu vytlačují hru nahoru, jak se vracejí útočníci, což většinou v záběrech není. Vnímám i chování trenérů a celkově je to pro mě daleko jednodušší. Ve studiu jsem odkázaný na kamery a vidím jen to, co divák.

Jak se na zápasy připravujete?

Už jsem přijel trochu připravený. Věděl jsem, co mě čeká za zápasy, takže jsem sledoval i nominace a přípravná utkání, speciálně těch týmů, u kterých jsem věděl, že je budu komentovat. A samozřejmě čtu aktuální zprávy. Internet funguje skvěle, dokonce i v metru. Snažím se sledovat také zápasy, které nedělám, protože mě tyhle týmy ještě mohou v průběhu turnaje potkat. Během volných dní, které máme, je o nás skvěle postaráno, jsme v Českém domě, kde pobývají převážně Češi, a co chceme, to máme. Ředitel Jirka Podhola nám vychází ve všem vstříc. Je to nesrovnatelné, když to porovnám třeba s Francií, kde jsme si museli během EURO 2016 všechno vybojovat, a ne vždy se nám to podařilo. I doprava na stadiony funguje skvěle, zatím zůstáváme jen v Moskvě, ale organizace, kterou mě Míra Bosák trochu strašil, funguje fantasticky.

Luděk Zelenka při své cyklistické projížďce po Moskvě
Luděk Zelenka při své cyklistické projížďce po Moskvě | Foto: Luděk Zelenka

Během volného času si občas vyrazíte na projížďku na kole. Jak vás to napadlo?

Ve velkých městech většinou známe jen trasy metra a stadiony. Moskva je nádherná, což asi všichni vědí, a já jsem ji chtěl trochu poznat. Na kole mi to přišlo jako nejlepší varianta. Nejezdím po šestiproudých prospektech, ale můžu po chodníku, klidně bez helmy, nikdo to tady neřeší. Mám rád jízdu kolem řeky, kde jsou nádherné trasy pro cyklisty i na brusle a běhání.

V rámci komentování domácí nejvyšší soutěže se s kolegou Jaromírem Bosákem až tolik nepotkáváte. Jak se vám s ním nyní spolupracuje?

Komentátorsky je nejdál, ale na druhou stranu je to i svazující, abych mu nekazil práci. Měl jsem z toho trochu strach, protože je to přece jen něco nového, hrají tu mančafty, které neznám. Bál jsem se, aby ten rozdíl nebyl markantní. Ale Míra je pohodový, našli jsme si společná témata i mimo komentování a díky tomu je to i uvolněnější. Alespoň já to tak cítím. Je dobré spolu strávit i nějaký čas mimo, aby si ti dva sedli a vyhověli si.

Jak dlouho trvá, než si komentátorská dvojice "sedne"?

Nedá se to přesně říct, ono záleží i na zápasech. Některé jsou skvělé a jen doplňujete podívanou. Pak jsou ty slabší, do kterých musíte vstupovat, abyste diváka udržel. A tam vynikne víc, jak na tom oba jsou. První zápas na turnaji byl těžký, týmy jsme moc neznali, ještě k tomu předzápasový ceremoniál, navíc se řešily nějaké technické problémy. Ale celkově z toho mám dobrý pocit a užívám si to.

Měl jste před turnajem svůj tip?

Finále Francie - Belgie. Jsou to týmy, jejichž hráče pravidelně vídáme a známe. Ani jeden herně tolik nepřesvědčil, ale oba vyhrály. Každopádně celkově je tady asi dvanáct až čtrnáct mužstev, která mají kvalitu na finále. Kdo z nás před dvěma lety tipoval Portugalce, kteří se navíc rozjížděli pomalu? Tohle je strašně těžké odhadovat.

 

Právě se děje

před 6 hodinami

Na Aljašce udeřilo zemětřesení, úřady varují před vlnou tsunami

Americké úřady vydaly varování před ničivou vlnou tsunami poté, co Aleutské ostrovy ležící u Aljašky postihlo silné zemětřesení, dosahující podle americké geologické služby síly 7,5 stupně. Oznámily to dnes tiskové agentury.

Výstraha amerického střediska pro varování před tsunami se týká měst Sand Point a Cold Bay na Aleutách a města Kodiak na stejnojmenném ostrově, poznamenala agentura Reuters s tím, že tato města leží v řídce osídlené oblasti.

Epicentrum zemětřesení se nalézalo 94 kilometrů jihovýchodně od Sand Point. Otřesy vycházely z hloubky 41 kilometrů.

Zdroj: ČTK
Další zprávy