Austrálie živí naději na postup. Výhru nad Tuniskem zařídil v první půli Duke

26. 11. 2022 13:11
Fotbalisté Austrálie ve svém druhém vystoupení na mistrovství světa v Kataru udolali Tunisko 1:0 a po úvodní porážce s Francií oživili šance na postup do vyřazovací fáze. Zápas skupiny D na stadionu ve Vakře rozhodl ve 23. minutě povedenou hlavičkou Mitchell Duke.
Tunisko - Austrálie, MS v Kataru 2022
Tunisko - Austrálie, MS v Kataru 2022 | Foto: Reuters

Australané na světovém šampionátu vyhráli teprve potřetí a poprvé po sedmi zápasech. Po porážce 1:4 od obhájců zlata Francouzů získali svěřenci trenéra Grahama Arnolda v Kataru první body a o svůj druhý postup ze skupiny si ve středu zahrají s Dánskem.

Tunisko po úvodní bezbrankové remíze se Seveřany ani v druhém duelu neskórovalo. Africký tým má na kontě jediný bod, před závěrečným kolem skupiny s Francií ale ještě neztratil naději na premiérový postup do vyřazovacích bojů. V druhém dnešním utkání skupiny nastoupí vpodvečer Francie proti Dánsku.

"Dnes nemůžu být na kluky pyšnější. Hráčům jsem řekl, že jsme vyhráli, ale ještě to nic neznamená. Ještě musíme vyhrát i poslední zápas skupiny. Máme před sebou obrovskou příležitost," řekl v televizním rozhovoru trenér Arnold.

Oba týmy nastoupily s jednou změnou v sestavě oproti úvodnímu utkání skupiny. Australané po porážce s Francií potřebovali k udržení postupových nadějí bodovat a začali aktivněji. Několik náznaků ještě neproměnili, ale ve 23. minutě už otevřeli skóre.

Goodwinův tečovaný centr z levé strany si našel Duke a z poměrně obtížné pozice zády k brance poslal balon hlavou přesně ke vzdálenější tyči. Gólově se prosadil ve druhém z posledních tří zápasů za reprezentaci a Australané stejně jako s Francií dali první branku.

"Tohle byl největší moment mé kariéry, ten nejlepší pocit. Nemám slov, skoro brečím," uvedl Duke. "Musíme ale zůstat nohama na zemi, ještě není hotovo," prohlásil jednatřicetiletý útočník.

Tunisané, kteří v devíti z posledních 10 duelů udrželi čisté konto, byli viditelně zaskočeni a do tempa se dostali až před přestávkou. V 41. minutě ale Drádžirovu střelu zblokoval obránce Souttar a už v nastavení kousek zpoza malého vápna minul nabíhající kapitán Msakní. Australané ve svém 18. utkání na mistrovství světa poprvé v poločase vedli.

Po změně stran Tunisané přidali a chvílemi soupeře zatlačili, do šancí se ale příliš nedostávali. Naopak v 71. minutě po brejku na malém vápně těsně nedosáhl ve skluzu na míč Leckie. Vzápětí na opačné straně brankář Ryan vyrazil Msakního střelu k bližší tyči.

Poslední výraznější šanci měl střídající Chazrí, nejlepší střelec v tuniské nominaci, ale v 88. minutě zamířil jen do Ryana. Australané na MS zvítězili po 12 letech a neinkasovali dokonce poprvé od roku 1974.

"Oba týmy byly velmi hladové. Myslím, že jsme si nezasloužili prohrát, jen jsme nebyli dostatečně efektivní," řekl trenér Tunisanů Džalíl Kadrí. "Ale ještě máme jednu šanci. Samozřejmě Francie je nesmírně silná, ale na tomhle šampionátu už velké týmy prohrály," připomněl.

Mistrovství světa ve fotbale v Kataru - skupina D (Vakra):

Tunisko - Austrálie 0:1 (0:1)

Branka: 23. Duke. Rozhodčí: Siebert - Foltyn, Siedel - Dankert (video, všichni Něm.). ŽK: Laidúní, Abdí, Sasí (všichni Tunisko). Diváci: 41.823.

Tunisko: Dahmán - Bronn (73. Káčrida), Maríá, Talbí - Drádžir (46. Sasí), Schirí, Laidúní (67. Chazrí), Abdí - Slití, Msakní - Džabálí (73. Chanísí). Trenér: Kadrí.

Austrálie: Ryan - Karacic (75. Degenek), Souttar, Rowles, Behich - Leckie (85. Baccus), Irvine, Mooy, Goodwin (85. Mabil) - Duke (64. Hrustic), McGree (64. Maclaren). Trenér: Arnold.