Islandská pohádka pokračuje, Messi zahodil penaltu. Chorvatsko slaví pohodovou výhru

16. 6. 2018 18:18
Argentina nezvládla svůj úvodní duel mistrovství světa, když jen remizovala s Islandem 1:1. Seveřané přitom hráli svůj vůbec první duel na MS v historii. V druhém utkání skupiny D porazilo Chorvatsko Nigérii 2:0.
Lionel Messi
Lionel Messi | Foto: Reuters

Moskva - Fotbalisté Argentiny vstoupili do světového šampionátu překvapivou remízou 1:1 s nováčkem Islandem ve skupině D. Hvězdný kapitán úřadujících vicemistrů Lionel Messi ve druhém poločase neproměnil penaltu.

Podívejte se na Messiho penaltový pokus

Favorit se v Moskvě dostal do vedení v 19. minutě zásluhou Sergia Agüera, už za čtyři minuty odpověděl Alfred Finnbogason. Jihoameričané měli hlavně ve druhém poločase jasnou převahu, ale pevný obranný blok a pozorného brankáře Hannese Halldórssona už podruhé nepřekonali.

"Island hrál hodně defenzivně a blokoval všechny volné prostory. Přesto jsme udělali všechno pro to, abychom vyhráli," řekl na tiskové konferenci trenér Argentiny Jorge Sampaoli. "To, že Leo udělal chybu a nedal penaltu, je pouze další statistika a minulost," dodal.

Druhé utkání ve skupině Argentinci odehrají ve čtvrtek proti Chorvatsku, která dnes porazilo Nigérii i díky penaltě a vlastnímu gólu soupeře 2:0. Islanďany o den později čeká právě Nigérie.

Argentina velký tlak nevyužila

Argentinci v úvodu hrozili hlavně z Messiho standardek a po jedné z nich Tagliafico hlavičkoval těsně vedle. V deváté minutě ještě větší šanci neproměnili Islanďané, když Bjarnason z dobré pozice minul branku.

Jihoamerický tým častěji držel míč a obléhal pokutové území soupeře. Messiho střelu z dálky ještě vyrazil Halldórsson. V 19. minutě ale už islandský gólman poprvé inkasoval. Agüero se v šestnáctce obtočil okolo obránce Ragnara Sigurdssona a trefil horní růžek. Argentinci na světovém šampionátu skórovali po 340 minutách, útočník Manchesteru City na MS zaznamenal premiérovou trefu.

Seveřané už za čtyři minuty potrestali zaváhání argentinské obrany a dočkali se historicky první branky na světovém šampionátu. Brankář Caballero nezkrotil Sigurdssonův centr a Finnbogason z dorážky nezaváhal.

Po Salviově centru zahrál ve vápně Ragnar Sigurdsson ve skluzu rukou, ale rozhodčí Marciniak penaltu pro Argentinu nenařídil. Na druhé straně v závěru poločasu ještě ránu Gylfiho Sigurdssona zneškodnil Caballero.

Argentinci zahájili druhý poločas očekávaným náporem, ale dlouho naráželi na pevnou defenzivu soupeře. Po hodině hry Magnússon v pokutovém území srazil Mezu, ale Messi nařízený pokutový kop neproměnil. Nepříliš umístěnou ránu barcelonské hvězdy vyrazil brankář Halldórsson.

"Hodně jsem se doma připravoval a sledoval spoustu Messiho penalt. Měl jsem tušení, kam dnes bude mířit," uvedl Halldórsson, který tak stylově oslavil 50. reprezentační start.

Sampaoliho svěřenci se dál marně snažili překonat houževnatý islandský val. Deset minut před koncem si Messi mohl napravit reputaci, jenže z dálky těsně minul. Islandský hrdina Halldórsson na konci ještě reflexivně vyrazil Pavónův centr a v nastavení Messi vypálil nad břevno.

"V defenzivě jsme hráli brilantně. Věděli jsme, že budou mít držení míče na 60 nebo 70 procentech a že se budou špatně bránit. Smekám před tím, jakou tvrdou práci náš tým odvedl," ocenil trenér Islandu Heimir Hallgrímsson.

Argentina poprvé od roku 1934, kdy prohrála se Švédskem, neporazila na úvod mistrovství světa nováčka. "Musíme být silní jako tým, věřit si a vědět, že dokážeme porazit každého soupeře. Máme dostatek ofenzivní kreativity, abychom postoupili do další fáze," prohlásil Sampaoli.

Chorvatsko si poradilo s Nigérií

Ve večerním duelu skupiny D porazili fotbalisté Chorvatska 2:0 Nigérii a po třech předchozích porážkách prolomili prokletí úvodních zápasů na světových šampionátech. Mladému nigerijskému celku se příliš nedaří, už pět utkání čeká na vítězství.

Svěřenci trenéra Zlatka Daliče vedli od 32. minuty po vlastní brance Oghenekara Eteba, v 71. minutě zvýšil z pokutového kopu záložník Realu Madrid Luka Modrič.

Luka Modrič spolu s Ante Revičem slaví svůj gól v síti Nigérie na MS 2018
Luka Modrič spolu s Ante Revičem slaví svůj gól v síti Nigérie na MS 2018 | Foto: Reuters

"Jsme zklamaní, ale musíme uznat, že Chorvatsko bylo lepším týmem. Hráli jsme organizovaně, neinkasovali jsme ze hry, jen ze standardních situací, což není věcí taktiky či systému. Rohové kopy jsme si ale měli pohlídat. Máme nejmladší tým na MS, nechme jej poučit se z tohoto zápasu," řekl trenér Nigérie Gernot Rohr.

První šanci viděli diváci v Kaliningradu ve 14. minutě, kdy Mario Mandžukič předložil míč Ivanu Perišičovi a útočník či záložník Interu Milán vystřelil nad branku. O chvíli později minul z dálky Andrej Kramarič. V 32. minutě pak znovu Mandžukič zkoušel najít před vápnem spoluhráče, Rebičovu střelu ale zblokovala nigerijská obrana na roh.

Z toho už Chorvaté s výrazným přispěním soupeře udeřili. Prodloužený centr hlavou nasměroval Mandžukič a nigerijský středopolař Etebo si míč srazil do vlastní branky. Poslední dva góly si "Superorli" na světových šampionátech dali sami: tím předchozím Joseph Yobo definitivně rozhodl o postupu Francie do čtvrtfinále v červnu 2014 v Brazílii.

Krátce poté mohl po Rakitičově centru zvýšit Kramarič, hlavou však těsně přestřelil. Nigérie se do první větší příležitosti dostala až v závěru poločasu, Alexi Iwobimu do střely ale skočil stoper Dejan Lovren. Chorvatsko tak po úvodním dějství vedlo 1:0, přestože ani jeden z týmů přímo neohrozil brankáře.

Druhý poločas odstartovala série nigerijských rohových kopů, z nichž však africký celek nic nevytěžil. V 59. minutě první střelu na branku zaznamenal Odion Ighalo, Danijela Subašiče však hlavičkou příliš neprověřil a nedopřál si povedenou oslavu 29. narozenin.

Větší rozruch přinesla situace ze 70. minuty, kdy William Troost-Ekong stáhl v pokutovém území na zem Mandžukiče a nařízenou penaltu s přehledem k tyči umístil Modrič. Sobotní program v Rusku nabídl pět pokutových kopů. Více (6) jich bylo na MS nařízeno v jeden den pouze 24. června 1998.

"I v opačném vápně bylo mnoho zákroků, které mohly skončit penaltou. Musíme ale tuto porážku přijmout a vyhrát proti Islandu. Pokud se nám to povede, pořád se můžeme kvalifikovat. Ztrácíme jen bod," řekl Rohr.

V nastavení mohl na 3:0 zvýšit střídající Mateo Kovačič, devatenáctiletý gólman Francis Uzoho byl ale na zemi včas. "Od začátku jsme předváděli disciplinovaný výkon. Mohli jsme ale bezpochyby hrát lépe. Myslím však, že jsme ve všech fázích zápas měli pod kontrolou. Je to důležitý krok na cestě do osmifinále," uvedl kouč Chorvatska Dalič.

Mistrovství světa ve fotbale - základní skupina D:

Argentina - Island 1:1 (1:1)

Branky: 19. Agüero - 23. Finnbogason. Rozhodčí: Marciniak - Sokolnicki, Listkiewicz (všichni Pol.) - Geiger (video, USA). Bez karet. Diváci: 44.190.

Sestavy:

Argentina: Caballero - Salvio, Otamendi, Rojo, Tagliafico - Mascherano, Biglia (54. Banega) - Meza (84. Higuaín), Messi, Di María (75. Pavón) - Agüero. Trenér: Sampaoli.

Island: Halldórsson - Sävarsson, Árnason, R. Sigurdsson, Magnússon - J. B. Gudmundsson (63. Gíslason), Gunnarsson (76. A. Skúlason), Hallfredsson, Bjarnason - G. Sigurdsson - Finnbogason (89. Sigurdarson). Trenér: Hallgrímsson.

Chorvatsko - Nigérie 2:0 (1:0)

Branky: 32. vlastní Etebo, 71. Modrič z pen. Rozhodčí: Ricci - De Carvalho, Van Gasse (všichni Braz.) - Orsato (video, It.). ŽK: Rakitič, Brozovič - Troost-Ekong. Diváci: 31.136.

Sestavy:

Chorvatsko: Subašič - Vrsaljko, Vida, Lovren, Strinič - Rakitič, Modrič - Rebič (78. Kovačič), Kramarič (60. Brozovič), Perišič - Mandžukič (86. Pjaca). Trenér: Dalič.

Nigérie: Uzoho - Abdullahi, Balogun, Troost-Ekong, Idowu - Ndidi, Etebo - Moses, Mikel (88. Nwankwo), Iwobi (62. Musa) - Ighalo (73. Iheanacho). Trenér: Rohr.