Anglie si na Walesu smlsla, Rashford je mezi nejlepšími střelci. Postup slaví i USA

29. 11. 2022 22:12
Angličtí fotbalisté porazili na mistrovství světa 3:0 Wales a do vyřazovací fáze postoupili se sedmi body z prvního místa skupiny B. V osmifinále se utkají v neděli se Senegalem. Wales zakončil skupinu s jediným bodem na poslední příčce. Američtí fotbalisté porazili Írán 1:0 a také postoupili mezi 16 nejlepších Zápas ve 38. minutě rozhodl Pulisic.

Vicemistři Evropy a semifinalisté posledního MS rozhodli ostrovní derby na stadionu v Rajjánu třemi brankami po změně stran. Dvěma góly v 50. a 68. minutě se blýskl Marcus Rashford, jenž se na turnaji prosadil už třikrát a dotáhl se do čela tabulky střelců. Další zásah přidal v 51. minutě Phil Foden.

Anglie porazila svého rivala posedmé za sebou a do play off MS prošla na 12. z posledních 13 turnajů. Wales naopak nenavázal na čtvrtfinálovou účast při dosud jediném startu mezi elitou v roce 1958.

Anglický kouč Southgate udělal oproti bezbrankové remíze s USA čtyři změny v sestavě, na lavičce zůstal i autor dvou branek na šampionátu Saka. Na druhé straně se postavil do branky Ward, jenž nahradil vykartovanou jedničku Hennesseyho.

Favorizovaný Albion v prvním poločase dominoval, vypracoval si ale jen jednu velkou příležitost. V 10. minutě Kane vyslal kolmicí do šance Rashforda, Ward ale včas vyběhl a přidal i skvělý zákrok.

Po přestávce se na hřiště překvapivě nevrátil kapitán a hvězda velšského týmu Bale, kterého nahradil Johnson. Obraz hry se ale nezměnil, ačkoliv Wales potřeboval hrát na vítězství, které mu dávalo naději na postup. Naopak v 50. minutě si postavil míč k přímému kopu Rashford a střelou ke vzdálenější tyči otevřel skóre. Útočník Manchesteru United stylově oslavil první start v základní sestavě od loňského června a utkání s Rumunskem.

Vzápětí navíc Kane třetí asistencí na turnaji našel na zadní tyči Fodena, který zakončil pohodlně do prázdné brány. Také Foden oplatil trenéru Southgateovi důvěru a při premiérovém startu v zahajovací jedenáctce na MS zaznamenal třetí reprezentační trefu.

V 68. minutě se Rashford uvolnil na pravé straně a střelou mezi nohama podruhé prostřelil nejistého Warda. Pětadvacetiletý útočník v součtu s gólem proti Íránu dostihl v čele tabulky střelců Francouze Mbappého, Ekvádorce Valenciu a Nizozemce Gakpa. Rashford skóroval třikrát na velkém turnaji jako první anglický hráč Manchesteru United od roku 1966 a legendárního Bobbyho Charltona.

Velšané se na žádnou odpověď nezmohli a nevyhráli poosmé v řadě. Ward zachránil svůj tým od vyšší porážky při dalších šancích Rashforda a Bellinghama.

Zápas zemí, mezi nimiž panuje velká politická rivalita, rozhodl na stadionu Sumáma v Dauhá ve 38. minutě americký záložník Christian Pulisic.

USA čeká bitva s Nizozemskem

Američané na světovém šampionátu zvítězili po pěti zápasech, v předchozích dvou duelech v Kataru uhráli remízu. Tým USA prošel do vyřazovacích bojů při posledních třech účastech na MS a v osmifinále si zahraje v sobotu s Nizozemskem. Íránci na premiérový postup ze skupiny na mistrovství světa nedosáhli a s turnajem se rozloučili s bilancí dvou porážek a jednoho vítězství.

Obě země od roku 1980 neudržují diplomatické vztahy, na hřišti ale mezi týmy výraznější napětí nepanovalo. Íráncům by k postupu stačila i remíza, Američané potřebovali zvítězit a od úvodu byli aktivnější.

Do íránské branky se vrátil Baíranvánd, který se zranil v úvodním utkání šampionátu s Anglií a v druhém zápase nenastoupil. Třicetiletý gólman měl více práce než jeho protějšek. Nejprve zlikvidoval Pulisicovu hlavičku a v 17. minutě vyrazil Destův ostrý centr z pravé strany.

Ve 34. minutě po Sargentově přiťuknutí těsně přestřelil Weah, za další čtyři minuty už ale Američané vedli. Na McKennieho centr si naběhl Dest, poslal míč hlavou před branku a Pulisic jej zblízka dostal do sítě. Záložník Chelsea se ale srazil s gólmanem a do druhého dějství už nenastoupil.

V závěru pětiminutového nastavení první půle ještě překonal s pomocí tyče brankáře Weah, ale jeho trefa kvůli ofsajdu neplatila. Američané vyhráli úvodní dějství na střely 8:0.

Íránci poprvé zahrozili až v 52. minutě, kdy střídající Ghoddos hlavičkoval kousek nad. V 65. minutě pálil stejný hráč těsně vedle, ale španělský rozhodčí Lahoz už předtím odpískal faul.

Íránci se tlačili za vyrovnáním a v nastaveném čase měli několik možností. Púralígandží hlavičkoval po centru v pádu kousek mimo a těsně před koncem bránící Zimmerman odkopl míč za již překonaným gólmanem. Íránci se marně dožadovali penalty. Američané ve třetím vzájemném souboji poprvé vyhráli a zvítězili po pěti duelech a třech remízách za sebou.

Mistrovství světa ve fotbale - skupina B (Rajján):

Wales - Anglie 0:3 (0:0)

Branky: 50. a 68. Rashford, 51. Foden. Rozhodčí: Vinčič - Klančnik, Kovačič (všichni Slovin.) - Fritz (video, Něm.). ŽK: James, Ramsey (oba Wales). Diváci: 44.297.

Wales: Ward - N. Williams (36. Roberts), Mepham, Rodon, B. Davies (59. Morrell) - Ampadu, Allen (81. Colwill) - Bale (46. Johnson), Ramsey, James (77. H. Wilson) - Moore. Trenér: Page.

Anglie: Pickford - Walker (57. Alexander-Arnold), Stones, Maguire, Shaw (65. Trippier) - Henderson, Rice (57. Phillips) - Rashford (75. Grealish), Bellingham, Foden - Kane (57. C. Wilson). Trenér: Southgate.

Írán - USA 0:1 (0:1)

Branka: 38. Pulisic. Rozhodčí: Lahoz - Devís, Pérez del Palomar - Munuera (video, všichni Šp.). ŽK: M. Hosejní, Džalalí, Kanaaní (mimo hřiště) - Adams. Diváci: 42.127.

Írán: Baíranvánd - Rezajíán, M. Hosejní, Púralígandží, Mohammadí (45.+2 Karímí) - Núrollahí (71. Torabí), Ezatolahí - Gholízadé (77. Ansárífárd), Taremí, Hadžsáfí (71. Džalalí) - Azmún (46. Ghoddos). Trenér: Queiroz.

USA: Turner - Dest (82. Moore), Carter-Vickers, Ream, Robinson - Adams - Musah, McKennie (65. Acosta) - Weah (82. Zimmerman), Sargent (78. Wright), Pulisic (46. Aaronson). Trenér: Berhalter.