Morganová vystřelila Američankám postup do finále MS

2. 7. 2019 23:24
Americké fotbalistky porazily v semifinále mistrovství světa Anglii 2:1 a v neděli budou ve Francii obhajovat zlato. Jedenáctou výhrou na MS navíc vylepšily rekord šampionátů, o který se dosud dělily s Norskem. Jejich finálovým soupeřem bude Nizozemsko, nebo Švédsko.
Američanka Alex Morganová slaví vítězný gól v semifinále proti Anglii na MS fotbalistek. | Foto: Reuters

Američanky nastoupily před více než 50 tisíci diváky v Lyonu bez zraněné kapitánky Megan Rapinoeové, která dala všechny čtyři góly svého družstva ve vyřazovacích bojích. Angličankám zase ze stejného důvodu chyběla brankářská jednička Karen Bardsleyová.

Skóre utkání otevřela v 10. minutě hlavou Američanka Christen Pressová, o devět minut později vyrovnala Ellen Whiteová, pro kterou to byl šestý gól na turnaji. Po půl hodině hry se opět hlavou prosadila Američanka Alex Morganová a dotáhla se na Whiteovou v čele tabulky střelkyň.

Ve druhé půli se podruhé trefila Whiteová, ale kvůli těsnému ofsajdu branka po konzultaci s videorozhodčím neplatila. Podruhé VAR zaúřadoval osm minut před koncem, kdy potvrdil faul na Whiteovou ve vápně. Penaltu anglické kapitánky Stephn Hougtonové ale brankářka Alyssa Naeherová chytila. Pro Angličanky to byl už třetí neproměněný pokutový kop na turnaji.

V závěru byla ještě po druhé žluté kartě vyloučena Angličanka Millie Brightová a Američanky ve zbytku utkání těsný náskok udržely. Ve Francii útočí celek USA na čtvrtý titul, ze zlata se Američanky radovaly v letech 1991, 1999 a 2015.

USA - Anglie 2:1 (2:1)

Branky: 10. Pressová, 31. Morganová - 19. Whiteová.