A nedá si říct. Kritizovaný "karbaník" z MS řádil i při barcelonském derby

Rudolf Černík Rudolf Černík
1. 1. 2023 12:16
Španělský sudí Antonio Mateu Lahoz, jenž na fotbalovém MS v Kataru čelil kritice za výkon při utkání Argentina - Nizozemsko, se převedl i v sobotním duelu španělské ligy. Ve čtvrtfinálovém klání v Kataru rozdal rekordních devatenáct karet, v barcelonském derby mezi FC a Espaňolem, prvním od vystoupení na šampionátu, ukázal jen o jednu méně.
Antonio Mateu Lahoz v kontroverzi s útočníkem FC Barcelona Robertem Lewandowským, jenž překvapivě vyvázl bez žluté karty | Foto: Reuters

Arbitr měl na Silvestra na Camp Nou na své karbanické představení méně času, duel Argentiny s Nizozemskem se totiž v Kataru prodlužoval a kopaly se i penalty.

Lahoz se v utkání La Ligy držel až do 25. minuty. Pak karetní kolotoč odstartoval domácí útočník Ansu Fati a během šesti minut měli žlutou hned čtyři hráči.

Ještě rychleji rozdával sudí poté, co hostující Joselu v 73. minutě vyrovnal z penalty na konečných 1:1. To Lahoz během šesti minut ukázal sedm žlutých, přičemž po dvou z nich následovaly červené karty, po jedné na každé straně.

A v nastavení vytasil rozhodčí další čtyři karty během minuty, žlutou přišil i vzteklému trenérovi domácích Xavimu.

Problémy s udržením kázně na hřišti měl Lahoz i v Kataru. Naprostá většina z devatenácti karet totiž nebyla za fauly, ale za nesportovní chování a nesouhlasné reakce na jeho verdikty.

Se sudím a jeho výkonem měl problém i Lionel Messi, jenž rovněž kartě neunikl. "Jsem naštvaný. Ale rozhodčí nechci víc komentovat, abych nedostal trest. Všichni viděli, co se na hřišti odehrávalo," krotil se argentinský hrdina z pochopitelných důvodů.

Mezinárodní fotbalová federace sice Lahozův výkon oficiálně nijak nehodnotila, nicméně pro Španěla to byl poslední zápas na šampionátu. V dalších utkáních už důvěru nedostal.

S píšťalkou a nachystanými kartami se znovu objevil až při barcelonském derby…

Ani hvězdný argentinský útočník Lionel Messi neunikl ve čtvrtfinále MS proti Nizozemsku karetní mánii rozhodčího Antonia Mateua Lahoze | Foto: Reuters