20:0. Ne, to není exotika, ale evropská kvalifikace. Radost neměl ani vítězný tým

1. 12. 2021 15:35
Gól skoro každé čtyři minuty, konečné skóre 20:0. Ne, to není výsledek nějakého fotbalového "pralesa" či mládežnického klání, ale evropské části kvalifikace o postup na mistrovství světa žen. Radost z něj ovšem neměly ani Angličanky, které takhle výrazně pokořily nebohé soupeřky z Lotyšska.
Góly v utkání Anglie - Lotyšsko | Video: Youtube.com

"Takové výsledky nejsou dobré," posteskla si dokonce i trenérka vítězek Sarina Wiegmanová. "Vím, že si to FIFA i UEFA uvědomují, a to je také dobře. Protože zápasy se skóre jako 20:0 nikomu ke zlepšení nepomůžou," citovala dvaapadesátiletou Nizozemku agentura Reuters.

Čtyři góly dala Lauren Hempová, tři další její spoluhráčky si připsaly hattrick včetně Alessie Russoové, která přitom na trávník přišla až po hodině hry a všechny své tři trefy vměstnala do rozmezí jedenácti minut.

"Samozřejmě, že chcete hrát vyrovnaná střetnutí a ne zápasy jako tenhle," uvedla Wiegmanová, jejíž tým se úterní výhrou v Doncasteru postaral o rekord evropské části kvalifikace.

"Chceme, aby všechny reprezentace byly na dobré úrovni a v některých zemích k tomu nemají daleko. Pořád ale musíme na růstu ženského fotbalu pracovat," řekla dvojnásobná vítězka ankety FIFA o nejlepší trenérku.

Anglie je po šesti kolech v kvalifikační skupině D stoprocentní se skóre 53:0.

Ve stejný den navíc v kvalifikaci vyhrály Irky 11:0 nad rivalkami z Gruzie, Španělky zdolaly 8:0 Skotsko a Švýcarky daly jen o gól méně Litevkám dokonce na jejich trávníku.

Češky v úterý nehrály, jejich zápas v Opavě byl odložen kvůli několika pozitivním testům na koronavirus v běloruském týmu. Utkání se odehraje až příští rok během jednoho z reprezentačních termínů. České fotbalistky jsou ve skupině C zatím třetí.

Na šampionát postoupí přímo týmy z prvního místa, celky na druhých příčkách čeká baráž.