18,6 metru. Hlavička Vertonghena byla nejdelší v historii MS

3. 7. 2018 9:59
Jan Verthongen sáhodlouhou hlavičkou nastartoval obrat Belgie, která osmifinále otočila z 0:2 na 3:2.
Nacer Chadli slaví třetí branku Belgie v zápase s Japonskem na MS 2018
Nacer Chadli slaví třetí branku Belgie v zápase s Japonskem na MS 2018 | Foto: Reuters

Rostov na Donu - Fotbalisty Belgie nastartoval k velkolepému obratu z 0:2 na 3:2 v pondělním osmifinále mistrovství světa proti Japonsku gól, který dosud na šampionátech ještě nikdy nebyl k vidění. Obránce Jan Vertonghen snížil v 69. minutě hlavičkou ze vzdálenosti 18,6 metru od branky, což se na MS předtím nikomu nepovedlo.

Od roku 1966, kdy se na mistrovství světa začaly detailněji měřit statistické údaje, ještě nikdo nedokázal dát gól hlavou z takové dálky. Vertonghen se položil do vysokého nákopu a oblouček z úhlu pokutového území zapadl k překvapení všech za japonského brankáře Eidžiho Kawašimu. Zvláštní trajektorií připomněl volej Marca van Bastena ve finále Eura z roku 1988, i když nizozemská legenda se tehdy prosadila z opačné strany.

Na Vertonghenův gól se můžete podívat zde.

"Balon po té hlavičce zaplaval. Potřebujete i trochu štěstí, abyste dali takový gól. Hodně nám pomohl a nastartoval nás k obratu," řekl španělský trenér belgické reprezentace Roberto Martínez.

Vertonghen dal ve 105. utkání za národní tým devátou branku, předtím se stoper anglického Tottenhamu naposledy trefil vloni v říjnu v kvalifikaci na hřišti Bosny a Hercegoviny. Jednatřicetiletý obránce s nejvíce starty za Belgii odstartoval obrat, který dokonali střídající spoluhráči. V 74. minutě srovnal Marouane Fellaini a ve čtvrté minutě nastavení rozhodl Nacer Chadli.