5. 9. 2009 23:40
Skotsko - Makedonie 2:0
Zápas Skotska a Makedonie provázely vypjaté okamžiky
Zápas Skotska a Makedonie provázely vypjaté okamžiky | Foto: Reuters

Kodaň - Nejen čeští fotbalisté mají problém s postupem byť i do baráže o mistrovství světa v Jižní Africe. Po sobotní remíze 1:1 v Kodani se postup vzdaluje i Portugalsku.

Podobný problém má Francie, která stejným výsledkem zaváhala ve svém domácím duelu s Rumunskem.

I pokud Češi postoupí alespoň do baráže, mohou narazit právě na tyto nepříjemné soupeře (stejně jako např. na Rusko, Chorvatsko či Řecko), zatímco třeba Švýcarsko a Dánsko míří za přímým postupem.

Právě první skupina, jíž vévodí Dánové, je podobně jako ta třetí hodně zamotaná.

Čtěte více: Zamotaná česká skupina, rovněž Polsko nevyhrálo

Na postup myslí i druzí Švédové, třetí Maďaři a čtvrtí jsou Portugalci. Před sobotou to vypadalo, že by do baráže mohlo jít senzačně Maďarsko, ale to si o víkendu zkomplikovalo situaci.

Doma prohrálo s fotbalisty "Tre Kronor" 1:2. Hosty poslal do vedení už v deváté minutě hlavičkou Mellberg, ale po penaltě vyrovnal v závěru Huszti. Euforie ovšem nevydržela Maďarům dlouho - v nastavení se trochu se štěstím prosadil Ibrahimovič.

Skotsko po výhře dál žije

Na Jižní Afriku mohou dál myslet i fotbalisté Skotska, kteří v sobotním kvalifikačním zápase porazili Makedonii 2:0.

Na domácí půdě v Glasgowu porazili výběr z Balkánu díky brankám Browna a McFaddena z druhé půle.

V deváté, jen pětičlenné skupině si už v červnu zajistilo postup na mistovství světa Nizozemsko. O možné pozici pro baráž se má rozhodnout právě mezi Skotskem, Makedonií a Norskem.

Nejlepší pozici má právě tým z britských ostrovů, ale ve středečním závěrečném zápase skupiny hostí lídra z Holandska. Skandinávci dnes jen remizovali s Islandem a poté je čeká bitva s Makedonií.

Rusko udrželo náskok před Finskem

Na poslední chvíli dosáhli na vítězství fotbalisté Finska.

"Suomi", kteří díky tomuto úspěchu dál drží naději na druhé místo ve čtvrté skupině, na půdě Azerbajdžánu prohrávali 0:1, když v Lankaranu poslal domácí do vedení Mammadov.

Jenže seveřané se nevzdali a po gólu Heikkinena vyrovnali. Obrat završil pět minut před koncem Pasanen. Nicméně ani tato výhra nepomohla Finsku k tomu, aby se přiblížilo vedoucí dvojici Německo, Rusko.

Rusové jsou totiž druzí o bod za Němci, Finové na první pozici ztrácejí šest bodů. Svěřenci Guuse Hiddinka si v sobotu bez problémů poradili s Lichtenštejnskem. Hlavní podíl na výhře 3:0 měl Pavljučenko, jenž dvakrát skóroval z penalty.

Snadný zápas viděli rovněž na Ukrajině. Ševčenko a spol. neměli problém s Andorrou, kterou rozstříleli 5:0.

Skupina 1:
Kodaň:
Dánsko - Portugalsko 1:1 (1:0)
42. Bendtner - 86. Liedson. Rozhodčí: Busacca (Švýc.).

Budapešť:
Maďarsko - Švédsko 1:2 (0:1)
79. Huszti z pen. - 8. Mellberg, 90. Ibrahimovic. Rozhodčí: Rizzoli (It.).

Švýcarsko - Řecko 2:0 (0:0)
83. Grichting, 88. Padalino. Rozhodčí: De Bleeckere (Belg.). ČK: 42. Vyntra (Řec.).

Skupina 3:
Chorzów: Polsko - Severní Irsko 1:1 (0:1)
80. M. Lewandowski - 38. Lafferty. Rozhodčí: Mejuto González (Šp.).

Rusko - Lichtenštejnsko 3:0 (3:0)
39. a 45. obě z pen. Pavljučenko, 17. V. Berezuckij. Rozhodčí: Constantin (Kypr).

Lankaran:
Ázerbájdžán - Finsko 1:2 (0:0)
49. Mamedov - 75. Heikkinen, 85. Johansson. Rozhodčí: Trifonos (Kypr).

Arménie - Bosna a Hercegovina 0:2 (0:1)
6. Ibričič, 73. Muslimovič. Rozhodčí: Braamhaar (Niz.).

Kayseri:
Turecko - Estonsko 4:2 (2:1)
29. a 73. Tuncay, 36. Yildirim, 63. Turan - 7. Voskobojnikov, 53. Vassiljev. Rozhodčí: Skjerven (Nor.).

La Coruňa:
Španělsko - Belgie 5:0 (1:0)
41. a 68. Silva, 49. a 85. Villa, 50. Pique. Rozhodčí: Layec (Fr.).

Ukrajina - Andorra 5:0 (2:0)
45.+2 a 90.+1 z pen. Milevskij, 18. Jarmolenko, 71. Ševčenko z pen., 90.+3 Selezňov z pen. Rozhodčí: Sipailo (Lot.

Záhřeb:
Chorvatsko - Bělorusko 1:0 (1:0)
Branka:
24. Rakitič. Rozhodčí: Plautz (Rak.). ČK: 80. Čorluka (Chorv.).

Rakousko - Faerské ostrovy 3:1 (2:0)
16. a 69. z pen. Janko, 1. Maierhofer - 83. Olsen. Rozhodčí: Borg (Malta).

Saint-Denis:
Francie - Rumunsko 1:1 (0:0)
Branky: 48. Henry - 56. vlastní Escudé. Rozhodčí: Bebek (Chorv.).

Kypr - Irsko 1:2 (1:1)
30. Elia - 5. Doyle, 83. Keane. Rozhodčí: Einwaller (Rak.).

Sofie:
Bulharsko - Černá Hora 4:1 (1:1)
45. Kišišev, 49. Telkijski, 85. Berbatov z pen., 90. Domovčijski - 9. Jovetič. Rozhodčí: Asumaa (Fin.).