MS: Španělé získali v bláznivém zápase premiérový titul

Jaroslav  Šindelář Jaroslav Šindelář
11. 7. 2010 23:10
Nizozemsko - Španělsko 0:1 (116. Iniesta)

Praha - Dobojováno. Světový fotbal zná svého nového vládce a nutno dodat, že zaslouženého. Španělé prokázali, že jsou nejlepším týmem posledních čtyř let, když ve finále 19. mistrovství světa porazili Nizozemsko 1:0 v prodloužení.

Vítězný gól fantastického a v některých chvílích i bláznivého zápasu vstřelil v 116. minutě, tedy pouhé čtyři minuty před koncem prodloužení, Andrés Iniesta.

Nizozemci tak i na třetí pokus odcházejí z finále MS s nepořízenou. Neuspěli v roce 1974 ani o čtyři roky později, a přestože měli v nedělním finále řadu šancí k rozhodnutí zápasu, stejně jako v předchozích finálových zápasech jim zůstaly jen oči pro pláč.

Zápas jsme sledovali v online reportáži
Ani Villa, ani Sneijder. Nejlepším hráčem MS je Forlán

Naopak Španělé, kterým v historii patřila nálepka nejlepších světových fotbalistů už několikrát, dokázali zlomit kletbu světových šampionátů. Jejich dosavadním maximem totiž bylo čtvrté místo z šampionátu v roce 1950.

Úřadující mistři Evropy v Jižní Africe přepsali historii. Stali se prvním evropským týmem, který vyhrál MS pořadané na 'cizím' kontinentě, a zároveň tím převážili vedení v zisku titulů z MS na evropskou stranu (Evropa 10 - Jižní Amerika 9).

Rozšířili také počet mistrů světa na osm. Brazilci získali titul pětkrát, Italové čtyřikrát, Němci třikrát, Uruguajci a Argentinci dvakrát a Angličani a Francouzi v jednom případě.

Španělům, kteří přerušili unikátní bilanci Nizozemců s 25 zápasy bez prohry, pomohlo vedle sílícího tlaku i vyloučení nizozemského obránce Johna Heitingy, který dostal v 109. minutě hlavního sudího Howarda Webba druhou žlutou kartu.

Přestože anglický sudí rozdal v zápase hned 14 žlutých karet, zápas se mu v řadě příkladů vymykal z rukou poté, co nepotrestal vyloučením brutální fauly Nizozemců Van Bommela a De Jonga, zdržování Robbena či oplácení španělského hrdiny Iniesty.

V prvním vzájemném soutěžním utkání od roku 1983 byli diváci na vyprodaném stadionu Soccer City v Johannesburgu (84 490 diváků) svědky hry, která předčila všech 63 předchozích duelů na šampionátu.

Jenže jak Villa a Ramos na jedné, tak dvakrát Robben na druhé straně v jasných gólových šancích neuspěli, a tak muselo stejně jako ve finále před čtyřmi lety (Itálie - Francie, 1:1, pen. 5:4) rozhodnout prodloužení.

Tam už jasně dominovali Španělé, ale Fábregas, Iniesta i Navas nezachovali v koncovce chladné nervy. Španělé tak museli čekat až na rozhodující Iniestův zásah.

Španělové, kteří budou obhajovat triumf světových šampionů za čtyři roky v Brazílii, tak mohli nad hlavu pozvednout putovní pohár. Ten jim předal před zápasem Ital Fabio Canavaro, kapitán mistrů světa z roku 2006.

Jako první se s ním mohl potěšit španělský kapitán a brankář v jedné osobě Iker Casillas.

Finále mistrovství světa ve fotbale:

Nizozemsko - Španělsko 0:1 po prodloužení
Branka: 116. Iniesta. Rozhodčí: Webb - Cann, Mullarkey (všichni Angl.). ŽK: Van Persie, Van Bommel, De Jong, Van Bronckhorst, Heitinga, Robben, Van der Wiel, Mathijsen - Puyol, Capdevilla, Sergio Ramos, Iniesta, Xavi. ČK: 109. Heitinga. Diváci: 84.490.
Nizozemsko: Stekelenburg - Van der Wiel, Heitinga, Mathijsen, Van Bronckhorst (105. Braafheid) - Van Bommel, De Jong (100. Van der Vaart) - Robben, Sneijder, Kuijt (71. Elia) - Van Persie. Trenér: Van Marwijk.
Španělsko: Casillas - Sergio Ramos, Piqué, Puyol, Capdevilla - Busquets, Xabi Alonso (87. Fábregas) - Pedro (60. Navas), Xavi, Iniesta - David Villa (106. Torres). Trenér: Del Bosque.