MS fotbal: Německo bude hrát s Anglií. Dál jde i Ghana

23. 6. 2010 23:35
Skupina D: Německo - Ghana 1:0, Austrálie - Srbsko 2:1
Fotbalisté Německa se radují z gólu
Fotbalisté Německa se radují z gólu | Foto: Reuters

Praha - Fotbalisté Německa se utkají v osmifinále mistrovství světa s Anglií. Rozhodly o tom zápasy skupiny D, ve kterých Němci porazili Ghanu 1:0 a Australani Srbsko 2:1.

Z druhého místa jde dál Ghana, která postoupila na úkor Austrálie díky lepšímu skóre.

Zřejmě jediný zástupce Afriky v osmifinále se poměří se Spojenými státy.

Němcům zajistil postup z prvního místa jedenadvacetiletý mladík s tureckými kořeny Mesut Özil, který vstřelil těsně před uplynutím hodiny hry jediný gól zápasu.

Výstavní ranou z hranice pokutového území se trefil přesně k tyči ghanské branky, a nechal tak zapomenout na svou neproměněnou gólovku z prvního poločasu, kdy se řítil sám na branku.

Ghaně vzhledem k vývoji druhého zápasu stačila k postupu i jednogólová porážka, přesto se až do konce hnala za vyrovnáním, ke kterému nebyla daleko.

Do osmifinále tak postoupí jako jediná africká země (šance Pobřeží Slonoviny je minimální). K postupu jí přitom stačily dvě proměněné penalty Asamoaha Gyana, navíc v zápasech, kdy hrála proti deseti hráčům.

Zajímavostí zápasu bylo i to, že v základních sestavách obou týmů nastoupili oba bratři Boatengové - záložník Kevin-Prince za Ghanu a obránce Jeróme za Němce.

Třiadvacetiletý Kevin-Prince, který hrál za Němce ještě ve výběru do 21 let, zranil ve finále Anglického poháru německého kapitána Michaela Ballacka, který kvůli zranění kotníku nemohl na MS odcestovat.

Kvůli tomu se strhl na Boatenga v Německu hon, sám se navíc rozkmotřil se svým o dva roky mladším bratrem.

Německo, jenž hrálo v útoku s naturalizovaným Brazilcem Cacauem místo distancovaného Miroslava Kloseho, začali lépe. Podolského centr si málem srazil do vlastní branky Jonathan Mensah, na poslední chvíli zasáhl brankář Kingsona.

V 16. minutě mohl skórovat ghanský střelec Gyan, který však v ideální pozici trefil před ním stojícího obránce. O deset minut později přišla zmíněná šance Özila, ten však trefil jen vyběhnuvšího Kingsona.

O minutu později pak naopak Němce zachránil kapitán Philipp Lahm, který vykopl z brankové čáry Gyanovu střelu. V závěru poločasu měli šanci opět Němci, Schweinsteigerův trestný kop však vyrazil Kingson.

Druhý poločas zase začali lépe Afričané, Asamoaha však tváří v tvář vychytal Neuer. Poté přišel Özilův gól, Němci se však stále museli obávat.

Tagoe po hrubce německé obrany hlavičkoval těsně vedle, v 66. minutě pak Lahm opět zabránil jistému gólu, když se postavil do střely Ayewa.

Němci si sice profesorskou hrou vedení udrželi, v závěru však přišli kvůli zranění o klíčového hráče Bastiana Schweinsteigera.

Ve druhém zápase Australané dvěma góly v rozmezí čtyř minut v druhém poločase zmrazili šance Srbů na postup, sami ale potřebovali vstřelit ještě dvě branky a to se jim nepovedlo.

Na góly Cahilla a Holmana navíc ještě v 84. minutě stihl zareagovat srbský útočník Pantelič, kýžený vyrovnávající gól se však Jihoslovanům vstřelit nepovedlo.

Srbové se po zápase velmi zlobili na uruguajské sudí, že přehlédli Cahillovu ruku v pokutovém území, a tím je obrali o penaltu, která by je mohla nasměrovat k postupu.

Trenér Radomir Antič se proto hned po zápase vydal vyčinit hlavnímu sudímu Larriondovi, někteří srbští hráči se dokonce po sudích sápali.

MS ve fotbale, skupina D:

Ghana - Německo 0:1 (0:0)
Branka:
60. Özil. Rozhodčí: Simon - Hausmann, Braatz (všichni Braz.). ŽK: Ayew - Müller. Diváci: 83.391.
Ghana: Kingson - Paintsil, John Mensah, Jonathan Mensah, Sarpei - K. Boateng, Annan, Asamoah - Tagoe (64. Muntari), Gyan (82. Amoah), Ayew (90.+2 Adiyiah). Trenér: Rajevac.
Německo: Neuer - J. Boateng (73. Jansen), Friedrich, Mertesacker, Lahm - Khedira, Schweinsteiger (81. Kroos) - Müller (67. Trochowski), Özil, Podolski - Cacau. Trenér: Löw.

Austrálie - Srbsko 2:1 (0:0)
Branka:
69. Cahill, 73. Holmann - 84. Pantelič. Rozhodčí: Larrionda - Fendino, Espinosa (všichni Urug.). ŽK: Beauchamp, Wilkshire, Emerton - Lukovič, Ninkovič. Diváci: 35.000.
Austrálie: Schwarzer - Wilkshire (82. Garcia), Neill, Beauchamp, Carny - Valeri (66. Holman), Culina - Emerton, Cahill, Bresciano (66. Chipperfield) - Kennedy. Trenér: Verbeek.
Srbsko: Stojkovič - Ivanovič, Lukovič, Vidič, Obradovič - Kuzmanovič (77. Lazovič), Stankovič - Krasič (62. Tošič), Jovanovič, Ninkovič - Žigič (67. Pantelič). Trenér: Antič.