MS fotbal: Drama až do konce, Anglie a USA jdou dál

23. 6. 2010 19:10
Skupina C už zná postupující do osmifinále

Praha - Anglie si oddechla. Jeji fotbalová reprezentace nakonec postoupila do osmifinále fotbalového mistrovství světa, když porazila Slovinsko 1:0.

Stejná výhra USA nad Alžírskem v druhém utkání skupiny C zároveň rozhodla o tom, že Albion doprovodí do osmifinále z druhého místa právě Američany.

Nevídané drama s tragickým koncem si tak prožili Slovinci, kteří ještě minutu po závěrečném hvizdu zápasu s Anglií postupovali, ale Landon Donovan svým gólem v druhé minutě nastavení jejich naděje zhatil.

Čtěte více:

O výhře Angličanů, kteří se v úvodních dvou zápasech na šampionátu prezentovali bezkrevným výkonem a dvěma remízami, rozhodl ve třiadvacáté minutě jediným gólem Jermain Defoe.

Anglie si ovšem vypracovala mnohem více šancí, především v první půli a na začátku druhé. Z nadějných pozic pálili Lampard, Terry a znovu Defoe, jenže všechny jejich pokusy zneškodnil gólman Samir Handanovič.

Ve vůbec největší šanci Albionu v druhém poločase pak selhal v 58. minutě Wayne Rooney, za nímž nesklapla ofsajdová past a sám před slovinskou bránou dokázal trefit jen tyčku.

Po zhruba hodině hry aktivita Anglie opadla a k několika šancím se dostali i soupeři českého týmu z kvalifikace. Asi tu největší měli v 69. minutě Milivoje Novakovič s Valterem Birsou, ale ani jeden z nich na Davida Jamese nevyzrál.

V poslední čtvrthodině si již Capellovi svěřenci vítězství zkušeně pohlídali, a zajistili si tak postup ze skupiny.

"Výkon týmu byl výborný a já jsem velmi, velmi šťastný. Tento tým hrál společně, snažil se společně a bojoval společně.

Konečně jsem znovu našel tým, co znám. Můžeme teď postoupit proti komukoli, protože mysl hráčů je teď volná. Bez strachu a pochyb," řekl kouč Angličanů Fabio Capello.

"Bylo to složité pro naše příznivce, protože nebyli spokojeni s našimi výkony. Na ostatních zápasech bylo vidět, že se tady hodně kvalitních týmů trápilo. Proto bylo důležité udržet týmový duch, a to se nám podařilo," svěřil se po zápase Jermaine Defoe.

Naopak slovinský trenér Matjaž Kek jen těžko zakrýval zklamání.

"Je těžké najít slova, ale to je prostě sport. Mohu pouze doufat, že náš sport bude moci z této porážky něco získat. Hráči by měli na chvíli zůstat o samotě, protože prožívají těžké chvíle."

Slovinci až do poslední chvíle mohli doufat, že i přes prohru postoupí také, tedy pokud USA s Alžírskem jen remizují. A dlouho to na tuto variantu vypadalo, když Alžírsko dlouho drželo bezbrankovou remízu.

Jenže Američané, kteří dohrávali s pěti útočníky, dokázali po mnoha šancích v devadesátédruhé minutě vstřelit rozhodující gól, a tím pádem Novakovič a spol. klesli na nepostupové třetí místo.

"Kluci se nikdy nevzdávají a dnes to znovu ukázali. Měl jsem obavy, že bychom mohli skončit a opustit šampionát s prázdnýma rukama. Jsme hrdí na to, že jsme postoupili, navíc z prvního místa. A nyní můžeme směle myslet na dalšího soupeře," řrkl kouč USA Bob Bradley.

"Chci pogratulovat týmu USA k postupu. V současné době máme dobrý tým, hlavně mladý s velkou budoucností. Můj tým si vypracoval řadu příležitostí, jen jsme je nedokázali proměnit. Pokud bychom byli soustředění v koncovce, mohli jsme vyhrát my," doplnil jej alžírský kouč Rabá Saadán.

MS ve fotbale, skupina C:

Anglie - Slovinsko 1:0 (1:0)
Branka: 23. Defoe. Rozhodčí: Stark - Salver, Pickel (všichni Něm.). ŽK: Jokič, Birsa, Dedič - Johnson. Diváci: 36.893.
Anglie: James - Johnson, Upson, Terry, A. Cole - Gerrard, Lampard, Barry, Milner - Defoe (85. Heskey), Rooney (72. J. Cole). Trenér: Capello.
Slovinsko: S. Handanovič - Brečko, Šuler, Cesar, Jokič - Birsa, Koren, Radosavljevič, Kirm (79. Matavž) - Ljubijankič (62. Dedič), Novakovič. Trenér: Kek.

USA - Alžírsko 1:0 (0:0)
Branka:
90.+2 Donovan. Rozhodčí: De Bleeckere - Hermans, Vromans (všichni Belg.). ŽK: Altidore, Beasley - Jibdá, Jahjá, Lasín. ČK: 90.+3 Jahjá. Diváci: 35.827.
USA: Howard - Cherundolo, DeMerit, Bocanegra, Bornstein - Donovan, M. Bradley, Edu (64. Buddle), Dempsey - Altidore, Gomez (46. Feilhaber, 80. Beasley)). Trenér: B. Bradley.
Alžírsko: Mbuhli - Búghirra, Hallíš, Jahjá, Belhadž - Matmúr (86. Sajfí), Jibdá, Lasín, Zjaní (69. Džuidúra) - Kádir, Džibbúr (65. Ghizzal). Trenér: Saadán.