United si zavázali Mourinha. Nesmí s nikým jednat, ale když ho nepodepíší, obdrží půl miliardy

David Janeczek David Janeczek
21. 3. 2016 10:06
Portugalský trenér José Mourinho téměř jistě povede od nové sezony Manchester United.
José Mourinho.
José Mourinho. | Foto: Reuters

Manchester - Španělský deník El País přišel o víkendu s tvrzením, že opěvovaný trenér José Mourinho podepsal s Manchesterem United předběžnou smlouvu, která Portugalci může vynést až 15 miliónů liber (520 miliónů korun).

United s Mourinhem počítají

Nejde však o podpisový bonus. Astronomickou částku Mourinho vyinkasuje v případě, že United od nové sezony nepovede. Manchester si tímto krokem pojistil bývalého trenéra Chelsea. Smlouva totiž také zakazuje Mourinhovi hledat si práci jinde.

Pět miliónů liber přibude na kontě Mourinha pokud mu United nepředloží finální podobu smlouvy do 1. května. Dalších deset miliónů liber bude na Mourinha čekat až do 1. června letošního roku.

O Mourinhovi se mluví, jako o možném nástupci dosavadního šéfa lavičky United Louise van Gaala snad už od loňského prosince, kdy skončil na lavičce Chelsea.

Dalším adeptem by mohl být také dosavadní asistent a legenda klubu Ryan Giggs. Proti Velšanovi však hovoří malé trenérské zkušenosti.

Znovu se rýsuje souboj Guardiola vs. Mourinho

Už dříve v letošním roce Mourinho pro televizi BT řekl, že mu fotbal chybí, ale nehodlá s návratem na trenérskou pozici spěchat. Portugalec také přiznal, že už odmítl několik dobrých nabídek a počká si až na novou sezonu.

Největší bombou zimního přestupového období byla zpráva o po sezonním příchodu Pepa Guardiolyna lavičku Manchesteru City. Současný trenér Bayernu Mnichov se tak pravděpodobně bude znovu potkávat s Mourinhem. Oba kohouti si zopakují vzájemné duely z doby, kdy Guardiola vedl Barcelonu a Mourinho Real Madrid.

Projděte si tabulky elitních fotbalových soutěží

Tabulky Premier League, Serie A, Bundesligy, La Ligy a Ligue 1 najdete zde.

 

Právě se děje

před 2 minutami

Vládní strany na Slovensku chtějí snížit penze představitelům komunismu

Vládní strany na Slovensku chtějí snížit penze představitelům někdejšího komunistického režimu a pracovníkům některých jeho bezpečnostních složek. Návrh příslušného zákona ve čtvrtek v prvním čtení schválila slovenská sněmovna. Podle poslankyně nejsilnějšího vládního hnutí Obyčejní lidé a nezávislé osobnosti a spoluautorky předlohy Anny Andrejuvové by zákon mohl postihnout kolem 7000 lidí.

Podle návrhu se zákon bude vztahovat kromě jiných na poslance parlamentu a členy vlády v komunistickém Československu, dále na příslušníky komunistické tajné policie StB, některé řídící pracovníky v oblasti bezpečnostních služeb či členy a zaměstnance ústředního výboru Komunistické strany Československa a Komunistické strany Slovenska, a to do pádu komunismu v roce 1989.

"Má napravit hlavní nespravedlnost, že ti, kteří byli pronásledování, často umírají v chudobě a jejich pronásledovatelé z doby totality mají specifické výsady," řekl k zákonu slovenský ministr životního prostředí Ján Budaj, který byl na podzim 1989 jedním z hlavních řečníků na protikomunistických mítincích v Bratislavě.

Zdroj: ČTK
před 49 minutami

Nákupy lidé stále spíše odkládají, čekají na otevření obchodů

Tržby v maloobchodě očištěné o kalendářní vlivy se podle dnes zveřejněných dat Českého statistického úřadu letos v březnu meziročně zvýšily o pět procent. V meziměsíčním srovnání měli obchodníci v březnu tržby o 1,6 procenta nižší.

Meziroční srovnání výsledků maloobchodu za březen ovlivnila podle analytiků nízká srovnávací základna z loňska, kdy už se čeští prodejci potýkali s uzavřením kamenných obchodů kvůli pandemii koronaviru. Stejná situace bude podle nich ještě v dubnu. Lidé nákupy ve třetím měsíci letošního roku stále spíše odkládali a čekají, až nebudou odkázáni jen na e-shopy. S uvolňováním opatření by se tak maloobchodní tržby měly zvyšovat. 

Proti loňskému březnu si podle hlavního ekonoma BH Securities Štěpána Křečka polepšily specializované prodejny s výrobky pro domácnost, kterým tržby vzrostly o 18,8 procenta. "Vyšší meziroční tržby ohlásily i prodejny s výrobky pro kulturu, sport a rekreaci či prodejny s počítači a komunikační technikou. Naopak pokles tržeb nadále trápil prodejny s oděvy a obuví. V následujících měsících proto možná skončí v bankrotu některé módní značky," uvedl.

Tradičně dobré výsledky zaznamenali internetoví prodejci, kterým tržby v březnu meziročně vzrostly o 36,2 procenta. Podle ekonoma Komerční banky Michala Brožky by se v dalších měsících rozdíl růstového tempa e-shopů a kamenných obchodů měl snižovat.

Ekonomka investiční skupiny LOGeco Jana Mücková ale nepředpokládá, že by se u veškerého zboží zákazníci vrátili do kamenných prodejen. Výjimkou podle ní pravděpodobně bude oblečení a obuv. Analytik společnosti Akcenta CZ Miroslav Novák dodal, že na očekávaném zpomalení meziroční dynamiky prodejů přes internet se projeví vysoká srovnávací základna z minulého roku.

Další zprávy