Morava je demokratičtější, Čechy jsou řízeny autoritářsky, tvrdí Fousek, kandidát na šéfa FAČR

Jiří Škuba Jiří Škuba, Rudolf Černík
8. 12. 2017 10:58
Znovu jde do boje o pozici šéfa českého fotbalu a opět je vnímán jako "protiberbrovský" kandidát. Petr Fousek se na úterní valné hromadě FAČR postaví při volbě předsedy proti Martinu Malíkovi, za nímž stojí kontroverzní současný místopředseda Roman Berbr. "Nejsem zastáncem planých slibů, nenabízím neomezené finance a vzdušné zámky," říká Fousek v rozhovoru pro Aktuálně.cz.
Petr Fousek
Petr Fousek | Foto: Milan Kammermayer

S jakým trumfem půjdete do úterní volby?

Nemyslím, že kandidatura je o tajných trumfech, můj program zná každý. Nejsem zastáncem planých slibů, nenabízím neomezené finance a vzdušné zámky. Už na červnové valné hromadě jsem tvrdil, že fotbal potřebuje krev, dřinu, slzy a pot. Jinak se ze současné situace dostat nemůže.

Co se změnilo od červnové valné hromady, na které se předsedu zvolit nepodařilo?

Filozofii mám pořád stejnou. U svého programu jsem jen více zdůraznil některé části, protože poslední vývoj ukázal, že fotbal převelice potřebuje demokratizaci a transparentnost.

A jak se změnila vaše pozice? V červnové volbě jste měl oporu pouze v moravské komoře, naopak Martin Malík získal hlasy většiny českých delegátů. A protože je česká část výrazně početnější, červnový výsledek by tentokrát pravděpodobně znamenal vítězství vašeho protikandidáta…

Velká část našeho fotbalu měla mnohem víc času na přemýšlení. Červnová valná hromada byla do značné míry reakcí na květnové události (zatčení předsedy FAČR Miroslava Pelty kvůli zneužívání dotací - pozn. aut.). Všechno bylo nesmírně hektické. V klubech a regionech nyní mnohem více vědí, co chtějí.

Cítíte tedy větší podporu?

Takhle se to říct nedá. Myslím, že zemské kry zůstávají na svých místech. Hlavní těžiště podpory pana Malíka je stále v Čechách a moje stále na Moravě, zvolení předsedy je otázkou dalšího vývoje. V červnu se volilo podle stanov, které charakterizují tři kola volby. Česká komora nyní navrhuje jejich změnu, aby ve čtvrtém kole rozhodovala prostá většina napříč oběma komorami. Moravská část požaduje, aby ještě předtím rozhodoval součet procentuálního zisku přítomných delegátů z každé komor. A o případné změně stanov se bude rozhodovat až na samotné na valné hromadě.

Petr Fousek
Autor fotografie: Milan Kammermayer

Petr Fousek

Narozen: 19. listopadu 1962 v Praze

Vzdělání: Vysoká škola ekonomická v Praze

Funkcionářská kariéra: předseda futsalové komise ČMFS (1990-2001), tiskový mluvčí a vedoucí mezinárodního oddělení ČMFS (1995-96), generální sekretář ČMFS (2001-07), člen futsalových komisí UEFA (od 1994, byl i místopředsedou a předsedou) a FIFA (1998-2016), člen expertního týmu ČOV (2012-16), šéf organizačního výboru ME do 21 let v Česku v roce 2015, konzultant UEFA a FIFA v Řecku (2017-2021).

Zajímavost: kandidaturu na předsedu svazu zvažoval již v roce 2011, nakonec ale kvůli nejednotě v domácím fotbalovém hnutí nekandidoval.

Není tajemstvím, že za Martinem Malíkem stojí například dosavadní současný místopředseda Roman Berbr. Vymezujete se proti jeho osobě? Nabízíte alternativu vůči jeho způsobu vedení asociace?

S panem Malíkem máme korektní vztahy lidsky i profesně. Ve svých kampaních jsme proti sobě nijak nešli, ani teď, ani v červnu. Ale co se týká názoru na fotbal, s kým by se měl řídit a kam by se měl ubírat, nejsme pochopitelně v úplné shodě.

Velkým hráčem, který za vámi v červnu stál, je Slavia. Platí to i nyní? Jste v kontaktu s jejím šéfem Jaroslavem Tvrdíkem?

Se Slavií máme podobnou filozofii a pohled na český fotbal. Ale nejde pouze o Slavii, i když majorita mé podpory je na Moravě.

Do České republiky na konci listopadu už podruhé dorazila delegace FIFA a UEFA. Mezinárodní federace tlačí na to, aby byly stanovy upraveny tak, aby byl kandidát tentokrát zvolen. Pokud se tak nestane, český fotbal údajně čekají drsné sankce…

Zaprvé: nechci a ani nemohu mluvit za UEFA a za FIFA. Zadruhé: je naprosto nepřijatelné, aby mě někdo zatahoval do střetu s UEFA, protože sám jsem jejím funkcionářem, ač účelově se to děje. Samozřejmě s jejími představiteli na různých úrovních komunikuji. Sankce v rovině suspendace federace, nuceného správce nebo vylučování reprezentací a klubů dosud nastávaly v případě zásadních defektů fotbalových svazů. Jako například v roce 2008 v Polsku, kdy se ministr sportu snažil dosadit svého pověřence do křesla předsedy fotbalového svazu, což je flagrantní zásah státu do chodu fotbalu. Anebo v Řecku, kdy předsedovi komise rozhodčích Bikasovi vypálili dům a došlo ke stávce profesionálního fotbalu. Tohle se u nás neděje. Měli bychom v komunikaci s FIFA a UEFA zdůraznit to, že jsme ještě nevyčerpali všechny vlastní interní možnosti. Neměli bychom mezinárodní federace uvádět v omyl tím, že každý bude říkat něco jiného. Pokud s nimi jedná zvlášť napřed česká, teprve pak až moravská komora, tak to také není dobře. Situaci je třeba řešit společně.

Vnímám podporu veřejnosti

Máte podporu moravských delegátů, ale česká komora je stále loajální k současnému vedení. Čím si to vysvětlujete?

Domnívám se, že je to způsobem řízení obou komor. V té české je režim více autoritativní, na Moravě je demokratičtější.

A jak se dá tato bariéra prolomit?

Ve hře nejsou pouze české a moravské regiony, ale například profesionální fotbal by do toho měl promluvit důrazněji, sílu na to má - jeho obrat je třikrát větší než rozpočet FAČR. Klubům by nemělo být jedno, jakým způsobem je fotbal vnímán veřejností, médii, sponzory, politiky. To jsou čtyři důležité segmenty, přestože ani jeden z nich nevolí.

Vnímáte podporu veřejnosti?

Vnímám. Ne proto, že bych se z ní chtěl radovat, ale cítím potřebu pracovat na změnách. Těší mě to, že lidé o těch věcech přemýšlejí, že jim není ukradený osud fotbalu jako největšího sportu v zemi.

Slýchávám: Udělejte se sebou v tom fotbale něco

Myslíte si, že v případě vítězství přivedete do fotbalu více sponzorů, než je tomu nyní?

Ochota společností investovat do fotbalu pochopitelně odpovídá jeho image a kredibilitě. Fotbal má dva základní zdroje příjmů - jednak jsou to finance od státu, tedy dotace z MŠMT, zadruhé sponzorské peníze. Jsem přesvědčený o tom, že každý předseda nebo vedení fotbalového svazu musí mít na paměti jak udržení stávajících partnerů, tak i vyvinoutí úsilí o sehnání nových.

Řada z nich ovšem byla vázána na osobu bývalého předsedy Miroslava Peltu…

… a já říkám, že by to mělo být primárně o systému a až pak o lidském faktoru. V Anglii nebo v Německu šéf svazu taky nechodí a neobíhá sponzory, federace ve vyspělých fotbalových zemích mají vytvořenou strukturu pro získávání nových partnerů. Nejsme sice Německo nebo Anglie, ale právě proto.

Už jste se setkal s tím, že potenciální sponzoři podmínili spolupráci s FAČR vaším jménem?

Nejen na celostátní, ale i na regionální úrovni se setkávám s tím, že kluby pořád slýchají to samé: Hele, dokud se sebou v tom fotbale něco neuděláte, my vám do něj peníze dávat nebudeme. Získat peníze do fotbalu je čím dál těžší a jeden člověk to nespasí. Je to o celkové změně.

A jak tedy budete v případě vašeho vítězství postupovat, abyste fotbalu vrátil důvěryhodnost?

Fotbal musí především tvrdě pracovat. Ale sportovní výsledky, o nichž si mnozí myslí, že se jimi spláchne všechno, jsou pouze jedním z mnoha předpokladů, byť důležitým. Ve svém programu mám řadu opatření a postupných kroků, pro které hledám podporu. Protože i když usednete do křesla šéfa fotbalové asociace, změny sám neuskutečníte, potřebujete spojence na všech úrovních, nejen ve výkonném výboru.

Myšlenka agentury pro sport je správná

Sledujete i vývoj v politice? Vítěz voleb ANO například připravuje restrukturalizaci financování sportu. Ten by už nespadal pod MŠMT, ale měla by být vytvořena specializovaná instituce…

Myšlenka vytvořit agenturu pro sport, tak jak ji razí ANO, je správná. Stoprocentně by vylepšila pozici sportu. A přiznejme si, že v minulosti hodně záleželo na tom, kdo byl ministrem školství. Pokud to byl někdo, kdo sportu rozuměl a navíc měl silného náměstka pro sport, bylo to pro sport lepší. Ale v případě ministrů ortodoxně orientovaných na školství, které je samozřejmě v resortu prioritou, se sport ocitl v pozadí. Události poslední doby jasně ukázaly, že mechanismus přerozdělování peněz ze státu musí být nastaven mnohem transparentněji.

A jak se toho dá podle vás dosáhnout?

Úlohou všech sportovních svazů, které čerpají peníze od státu, je to, aby postupovaly v jednom bloku a vyvinuly snahu v zájmu všech sportovců v této zemi. Bez ohledu na to, jestli dělají sport ten nebo onen. Aby tou transparentností nejen pomohli státu, ale aby ochránili i sami sebe a ještě vytvořili předpolí o jednání o navýšení zmiňovaných dotací. Podle statistik České unie sportu a Českého olympijského výboru o podfinancování českého sportu je za námi v Evropské unii snad už jen Malta a Kypr, všichni ostatní čerpají mnohem více. Je potřeba současný stav nejdříve stabilizovat a potom vylepšit. K tomu musí fotbal přispět, ať ho povede kdokoliv.

 

Právě se děje

Další zprávy