Sparta se v poháru probudila a pěti góly deklasovala Baník, ani Plzeň nezaváhala

Aktualizováno 4. 3. 2020 19:51
Fotbalová Sparta poprvé na jaře vyhrála, když ve čtvrtfinále MOL Cupu smetla Baník Ostrava 5:0. Postupuje také Plzeň, jež porazila Mladou Boleslav 4:2, Olomouc, která si poradila poměrem 3:1 s Jabloncem, a Liberec, jenž vyhrál na Slovácku po penaltách 1:0.
Fotbalisté Sparty si zahrají o finále MOL Cupu.
Fotbalisté Sparty si zahrají o finále MOL Cupu. | Foto: ČTK

Za Spartu se trefilo pět různých střelců

Za Pražany se postupně trefili Dávid Hancko, Benjamin Tetteh, David Moberg Karlsson z penalty, Martin Frýdek a Adam Hložek. Baník hrál od 61. minuty bez vyloučeného Ondřeje Šašinky. Sparta ve třetím zápase pod trenérem Václavem Kotalem poprvé zvítězila a připsala si nejvyšší soutěžní výhru od května 2016.

"Úleva je to určitě. Hlavně to bylo důležité pro hráče. Uvědomili si, že když budou pracovat s takovým nasazením, s jakým jsme od začátku do utkání vstoupili, mělo by jim to přinést úspěch. Kluci si nasadili laťku hodně vysoko. Zopakovat výkon je to nejdůležitější, co je potřeba, pokud chcete být dlouhodobě úspěšní," řekl Kotal na tiskové konferenci.

Na rozdíl od sobotního ligového duelu se Zlínem (2:2) nechyběl v základní sestavě domácích místo Kangy kapitán Dočkal. Od začátku nastoupil i obránce Štetina a záložník Krejčí. Na hostující straně udělal trenér Kozel oproti poslednímu duelu v lize jedinou změnu, když Kuzmanoviče nahradil Hrubý.

V 11. minutě si sparťanský brankář Heča poradil s Holzerovovým přímým kopem z úhlu. Na druhé straně zamířil Tetteh vedle a Dočkalovu střelu z vápna zblokoval Stronati. Po 20 minutách hry se Letenští dočkali vedení. Frýdek vrátil míč do šestnáctky a stoper Hancko hlavou překonal gólmana Laštůvku.

Před koncem poločasu se k Tettehovi odrazil míč a ghanský útočník jej patičkou zády otočený k brance poslal těsně nad břevno. Následně o sobě po dlouhé době dal vědět i Baník, jenže Fillo zamířil jen do Hečovy náruče.

Osm minut po přestávce přidali domácí druhou branku. Karlsson nacentroval do šestnáctky, Tetteh nastavil hruď a usměrnil balon do sítě. Po hodině hry stáhl útočník Slezanů Šašinka ve vápně Hancka a po druhé žluté kartě Baník oslabil. Pokutový kop s přehledem proměnil Karlsson.

"Když jsme chtěli střídat a se zápasem něco udělat, přišla penalta a červená karta, která definitivně zápas rozhodla. Přiznám se, že pak jsme spíš přemýšleli nad následujícím utkáním a Sparta mohla vyhrát klidně i víc," uvedl ostravský kouč Luboš Kozel.

V 76. minutě si Frýdek ve vápně přehodil míč z levé na pravou nohu a střelou k tyči rozradostnil sparťanské fanoušky počtvrté. Vzápětí se Laštůvka vyznamenal proti Hložkově hlavičce i následné Dočkalově dorážce.

Letenští přece jen vyslyšeli volání tribun a trefili se popáté, když si na Dočkalův centr v 81. minutě naběhl Hložek. Pražané vyhráli po čtyřech soutěžních zápasech a poprvé na jaře. Naposledy tak vysoko v soutěžním duelu zvítězili v květnu 2016 v lize nad Jihlavou.

"Ze hry jsem měl dobrý pocit hned od začátku. Jsem rád, že v zápase nebylo žádné zakolísání, že bychom měli nějaký výpadek třeba 15 nebo 20 minut, jak se nám to občas stávalo. Cítil jsem, že je zápas celou dobu pod kontrolou," prohlásil Dočkal. V neděli čeká Spartu ligové derby na hřišti Slavie.

Boleslav od debaklu zachránil Budínský

Plzeň nastoupila s třemi změnami oproti sobotnímu ligovému zápasu v Jablonci. V obraně hráli Řezník s Pernicou místo Havla a Hejdy, v útoku Kayamba nahradil Kovaříka. Za Boleslav v soutěžním utkání debutovali stoper Mazuch a brankář Mikulec.

Domácí si od začátku vytvořili tlak i velké šance. Beauguel hlavičkoval těsně vedle a hostující branku o kousek minul i Kopic. Plzeňský záložník byl přesnější ve 33. minutě, kdy otevřel skóre přízemní střelou po chybě hostujícího obránce Křapky.

Hned za šest minut přidal favorit druhý gól. Bucha, který na podzim v Boleslavi hostoval, posunul míč Kopicovi, ten našel Beauguela a francouzský útočník zblízka zamířil pod břevno.

Západočeši dominovali a o chvíli později Buchovu ránu vytáhl Mikulec. Hostující gólman potřetí kapituloval ve 45. minutě z Kayambovy výstavní střely do horního růžku. Druhou asistenci si připsal Kopic.

Plzeňští vstoupili dobře i do druhého poločasu a ve 49. minutě se po individuální akci prosadil Řezník. Domácí kontrolovali hru až do 77. minuty, kdy se jim cesta za jednoznačným triumfem začala mírně komplikovat. Brankář Hruška vyrazil před sebe Zeleného střelu z dálky, poradil si s první dorážkou, ale na další ránu Budínského už nestačil. Pro Boleslav to byl první gól v jarní části sezony.

Viktoria mohla znovu více odskočit v 84. minutě, střídající Chorý však z penalty nepřekonal gólmana Mikulce. Vzápětí na druhé straně Budínský další přesnou střelou snížil na rozdíl dvou branek. Větší drama už Plzeň nepřipustila a udržela stoprocentní jarní bilanci.

"Náš cíl byl jasný - postoupit, což se podařilo a to je perfektní," řekl Guľa na tiskové konferenci. "I když jsme skóre v závěru trochu vylepšili, tak průběh a výsledek utkání odpovídá současnému stavu a formě obou mužstev," doplnil mladoboleslavský trenér Jozef Weber.

Sigma překvapila Jablonec

Olomouc byla v úvodu aktivnější, ale první vážnější šanci měl Jablonec. Po Sýkorově přihrávce ze strany trefil Doležal patičkou pouze bránícího Jemelku. Ve 24. minutě otevřela skóre Sigma. Houska pasem za obranu vybídl do zakončení Hálu, který nekompromisně prostřelil brankáře Hanuše.

Jablonec, který je v lize na třetím místě, se do zápasu dostával jen těžko a Olomouc ve zbytku prvního poločasu kontrolovala vývoj. Hostům se nedařila předfinální fáze, Kubistovi při situaci tří na jednoho nevyšla přihrávka na Sýkoru.

Do druhého poločasu sice Severočeši vstoupili aktivněji, ale hned po pěti minutách znovu inkasovali. Chytil se dostal za hostující obranu a střelou do pravého horního rohu Hanušovy branky zvýšil na 2:0.

Brzy snížit mohl Kubista, ale jeho technický obstřel zamířil těsně nad. Svoji dominanci v zápase Olomouc vyjádřila dalším gólem v 69. minutě. Juliš dostal po Hálově centru z levé strany ve vápně dostatek prostoru na to, aby Hanuše prostřelil po zemi.

Snížit mohl vzápětí Chramosta, ale tváří v tvář domácímu brankáři Mandousovi neuspěl. Když už se zdálo, že se utkání bude jen dohrávat, promáchl ve vlastním vápně domácí Vepřek a nabídl v 88. minutě jednoduchý gól Pleštilovi. V poslední minutě nastavení mohl ještě snížit osamocený Chramosta, ale z hranice vápna těsně minul.

"Náš výkon nebyl takový, jak jsme si představovali. Věděli jsme, že pohár je jedna z cest do Evropy, bohužel jsme to nezvládli. Vypadli jsme, musíme se z toho vzpamatovat a v sobotu v ligovém zápase odčinit dnešní výkon," řekl na tiskové konferenci jablonecký trenér Petr Rada, jehož svěřenci se znovu představí na Hané v sobotním ligovém duelu.

Liberec zvládl penaltový rozstřel

Fotbalisté Liberce zvítězili ve čtvrtfinále domácího poháru MOL Cupu na půdě Slovácka až na pokutové kopy 4:2. Po 90 minutách i prodloužení skončil zápas bez branek. Dvě penalty chytil hostující gólman Filip Nguyen, který nastoupil do utkání minutu před koncem prodloužení. Liberec navázal na osmifinálové vítězství nad Slováckem z minulého ročníku MOL Cupu a v poháru postoupil do semifinále po pěti letech od celkového prvenství v sezoně 2014/15.

Nasazení brankáře Nguyena na penalty vymyslel trenér libereckých gólmanů Marek Čech. "Říkal mi na lavičce, že to prý bude mít psychologický efekt. A vyšlo to," řekl na tiskové konferenci liberecký hlavní kouč Pavel Hoftych, který by si přál v semifinále doma Spartu. "My jsme vypadli po nejhorším možném scénáři. Za 120 minut jsme nedali gól a poslaly nás ze hry penalty," litoval trenér Slovácka Martin Svědík.

Celý první poločas měli více ze hry domácí, kteří těžili z dobrého pohybu. Nicméně jejich aktivita ke gólu nevedla, akce Petržely, Zahustela a Klimenta byly jen náznaky šancí, které dobře fungující obranu Liberce nemohly zaskočit.

Hosté se k ohrožení domácí branky dostali až po půlhodině hry, nicméně Trmal Peškovu střelu vyrazil na roh, stejně jako ještě tvrdší a přesnější ránu Malinského ve 41. minutě.

I ve druhé půli měli zpočátku navrch hráči Slovácka. Zahustel ale hlavičkoval těsně nad, Sadílek vysoko překopl bránu a Petrželova slibná akce skončila špatnou finální přihrávkou.

Na druhé straně pálil tvrdě do břevna Malinský. Závěr poměrně jednoznačně patřil Liberci, gól však za celých 90 minut nepadl. Střelci se neprosadili ani v prodloužení, kdy kvůli ofsajdu neplatila branka domácích.

V penaltovém rozstřelu se vyznamenal liberecký Nguyen, který v závěru prodloužení nahradil mezi tyčemi Knoblocha. Ligová jednička Slovanu chytila střely Havlíka i Dvořáka, zatímco na hostující straně selhal jen Chaluš, který mířil do břevna. Postup Liberce stvrdil gól Malinského.

Čtvrtfinále českého fotbalového poháru MOL Cupu:

Sigma Olomouc - FK Jablonec 3:1 (1:0)

Branky: 24. Hála, 50. Chytil, 69. Juliš - 88. Pleštil. Rozhodčí: Julínek - Podaný, Novák. ŽK: Daněk - Kubista. Diváci: 2945.

Sestavy:

Olomouc: Mandous - Radek Látal, Štěrba, Jemelka, Vepřek - Hála, Houska (82. Greššák), Breite, Chytil (71. Falta), González - Juliš (78. Daněk). Trenér: Radoslav Látal.

Jablonec: Hanuš - Holík, Jugas, Plechatý, Krob - Kubista, Považanec - Matoušek (61. Pleštil), Hämäläinen (81. Pilík), Sýkora - Doležal (70. Chramosta). Trenér: Rada.

Viktoria Plzeň - FK Mladá Boleslav 4:2 (3:0)

Branky: 33. Kopic, 39. Beauguel, 45. Kayamba, 49. Řezník - 77. a 85. Budínský. Rozhodčí: Orel - Blažej, Koval. ŽK: Řezník - Tatajev, Budínský. Diváci: 4519.

Sestavy:

Plzeň: Hruška - Řezník, Pernica, Brabec, Limberský (55. Kovařík) - Bucha, Kalvach, Čermák (78. Herc) - Kayamba, Beauguel (55. Chorý), Kopic. Trenér: Guľa.

M. Boleslav: Mikulec - Křapka, Tatajev, Mazuch, Zelený - Hubínek, Hönig - Douděra (71. Ladra), Budínský, Fulnek (53. Auer) - Wágner (46. Jiří Klíma). Trenér: Weber.

Sparta Praha - Baník Ostrava 5:0 (1:0)

Branky: 20. Hancko, 53. Tetteh, 62. Karlsson z pen., 76. Frýdek, 81. Hložek. Rozhodčí: Berka - Kubr, Flimmel. ŽK: Hložek, Frýdek - Potočný, Šašinka, Reiter, Stronati. ČK: 60. Šašinka. Diváci: 9097.

Sestavy:

Sparta: Heča - Vindheim, Štetina, Hancko, Frýdek - Karlsson (69. Plavšič), Sáček (77. Trávník), Dočkal, Krejčí, Hložek - Tetteh (79. Kozák). Trenér: Kotal.

Ostrava: Laštůvka - Fillo, Pokorný, Stronati, Holzer - Kaloč, Jirásek (66. Fleišman) - De Azevedo (74. Smola), Hrubý, Potočný (46. Reiter) - Šašinka. Trenér: Kozel.

1. FC Slovácko - Slovan Liberec 0:0, na penalty 2:4

Penalty proměnili: Daníček, Juroška - Mara, Pešek, Karafiát, Malinský. Neproměnili: Havlík, Dvořák - Chaluš. Rozhodčí: Královec - Nádvorník, Mokrusch. ŽK: Kliment, Kadlec, Hofmann, Dvořák - Hybš, Malinský, Mikula. Diváci: 3043.

Sestavy:

Slovácko: Trmal - Juroška, Kadlec, Hofmann, Reinberk - Havlík, Daníček - Zahustel (89. Jurečka), Sadílek (84. Dvořák), Petržela (107. Kohút) - Kliment (66. Zajíc). Trenér: Svědík.

Liberec: Knobloch (118. Nguyen) - Mikula (100. Fukala), Chaluš, Karafiát, Hybš - Alibekov (102. Kačaraba), Mara - Malinský, Hromada (67. Beran), Pešek - Kuchta. Trenér: Hoftych.