Slavia před derby vyhořela v poháru, od Ústí schytala čtyři góly

22. 9. 2015 18:55
Fotbalová Slavia v sestavě z nově příchozím Michalem Frydrychem prohrála na stadionu druholigového Ústí nad Labem. Pro Pražany bylo pohárové utkání zároveň generálkou před nedělním derby se Spartou.
Slavia v poháru končí
Slavia v poháru končí | Foto: Milan Kammermayer

Praha - Prvoligové celky Zlína a Dukly ve třetím kole fotbalového poháru překvapení nedopustily a postoupily do osmifinále. Pražané dnes vyhráli 2:1 na hřišti třetího týmu druhé ligy Táborska, zatímco Moravané si poradili s třetiligovým Prostějovem 4:1. Třetí z dnešních prvoligových zástupců v poháru Pražská Slavia je po Ostravě a Slovácku třetím prvoligovým celkem, který vypadl z fotbalového poháru. V dnešním utkání 3. kola nezvládla generálku na nedělní ligové derby se Spartou a na hřišti druholigového Ústí nad Labem prohrála 2:4.

Slávistický trenér Dušan Uhrin mladší udělal oproti poslednímu ligovému duelu pět změn v sestavě, když se před derby rozhodl šetřit mimo jiné brankáře Berkovce i kapitána Latku. V útoku však nechyběl nejlepší střelec Pražanů Milan Škoda a poprvé dostala šanci posila z Ostravy obránce Frydrych.

Ústí se ujalo vedení ve 26. minutě, kdy se k odraženému míči na hranici vápna dostal Peterka a zamířil přesně k tyči. O deset minut později už pátý tým druhé ligy vedl o dvě branky. Piták fauloval Smolu a domácí útočník nařízený pokutový kop proměnil.

V 66. minutě přidal třetí gól Severočechů Hošek a vypadalo to, že o senzaci je rozhodnuto. Jenže v 71. se prosadil hostující Zmrhal a dvě minuty před koncem snížil na rozdíl jediné branky Škoda. Drama se ale nekonalo, protože vzápětí utekl Novotný a zpečetil čtvrtým zásahem výhru Ústí.

Slavia tak potvrdila, že v poháru se jí delší dobu nedaří, když počtvrté za posledních pět sezon nezvládla třetí kolo se soupeřem z nižší soutěže. V minulém ročníku nestačila Slavia na druholigový Žižkov, v sezoně 2013/2014 sice došla až do čtvrtfinále, ale před tím podlehla Ústí a v sezoně 2011/2012 ji dokonce vyřadil divizní Převýšov.

Dukla si v Sezimově Ústí po bezbrankovém prvním poločase vytvořila postupový náskok během jedenácti minut - v 50. poslal hosty do vedení Marek Hanousek a druhou branku krátce na to přidal Přikryl. Za Táborsko snížil v 86. minutě Ciku, na víc se však domácí nezmohli a poprvé v sezoně prohráli.

Prostějov dokázal Zlínu vzdorovat jen v prvním poločase. Na vedoucí branku Malého odpověděl Kroupa, ale těsně před přestávkou vrátil hostům vedení Jugas. Krátce po pauze přidal třetí zlínský gól Jordan a v závěru vysokou výhru zpečetil střídající Bartolomeu.

3. kolo MOL Cupu, fotbalového Poháru FAČR:

Táborsko - Dukla Praha 1:2 (0:0)

Branky: 86. Ciku - 50. Marek Hanousek, 61. Přikryl. Rozhodčí: Příhoda - Koval, Urban.

Sestava Dukly: Chudý - Jeřábek, Jurendič, Štetina, Miloševič - Marek Hanousek, Daniel Tetour (68. Čajič), Koval (46. Považanec), Krmenčík (80. Beauguel) - Mareš, Přikryl. Trenér: Kozel.

Prostějov - Zlín 1:4 (1:2)

Branky: 38. Kroupa - 25. Malý, 45. Jugas, 47. Jordan, 83. Bartolomeu. Rozhodčí: Orel - Hock, Antoníček.

Sestava Zlína: S. Dostál - Malý, Jugas, Hájek, Hubáček (74. Bartolomeu) - Kopečný (55. V. Vukadinovič), Strašák, Motal, Holík (84. Živulič), Koreš - Jordan. Trenér: Páník.

Ústí nad Labem - Slavia Praha 4:2 (2:0)

Branky: 26. Peterka, 36. Smola z pen., 66. Hošek, 90.+2 Novotný - 71. Zmrhal, 88. Milan Škoda. Rozhodčí: Pechanec - Wilczek, Černý.

Sestava Slavie: Hrubeš - Švec, Deli, Frydrych, T. Jablonský - Bazal (54. Černý), Souček, Piták (68. Mikula), Zmrhal - Kenija (46. Voltr) - Milan Škoda. Trenér: Uhrin

Vláda Zemanovi navrhla, aby jmenoval druhou generálku české armády

Armáda by měla získat druhou generálku. Vláda dnes schválila návrh na jmenování rektorky Univerzity obrany plukovnice Zuzany Kročové do hodnosti brigádní generálky. Kabinet odsouhlasil také návrh na jmenování dalších deseti generálů. Pokud prezident Miloš Zeman vládní doporučení odsouhlasí, povýšeni budou k 8. květnu. Sdělil to v pondělí Jakub Fajnor z tiskového oddělení ministerstva obrany.

Návrh vládě předložil ministr obrany Lubomír Metnar (za ANO). "Přestože je většina pozornosti věnována pomoci armády v opatřeních proti covidu-19, nebylo možné opomenout tradiční a významnou událost, jmenování nových generálů," uvedl. "Všichni nově jmenovaní i povýšení generálové si uznání zaslouží, protože dlouhodobě prokazují, že patří k nejlepším vojákům z povolání, které ozbrojené síly České republiky mají," dodal ministr.