Mokrý, to byl muž trapasů a také figurka na svazu

Sport Sport, Red Spo
21. 7. 2009 18:32
Kdo byl Pavel Mokrý? Figurka a muž samých přehmatů
Pavel Mokrý
Pavel Mokrý | Foto: Tomáš Adamec, Aktuálně.cz

Praha - Pavel Mokrý, kterého v úterý zatkla policie, byl sice čtyři roky šéfem fotbalového hnutí, nicméně oficiálně vládli jiní.

Říkalo se mu "figurka na Strahově". Zatímco o něm nebylo skoro vůbec slyšet, dvojice Vlastimil Košťál a Jaroslav Vacek se v Českomoravském fotbalovém svazu činila.

Také oni ale už na svazu skončili - Košťál na konci minulého roku, Vacek po volbách, kdy neobhájil svůj mandát.

Čtěte více: Bývalé vládce fotbalu v čele s Mokrým zatkla policie

Kdo to byl Pavel Mokrý a čím je teď? Nejdříve zkoušel hrát fotbal, poté se snažil prosadit jako rozhodčí.

Nakonec se brněnský rodák stal funkcionářem a do vyšších sfér poprvé nakoukl v polovině devadesátých let minulého století, kdy byl zvolen předsedou Jihomoravské župy.

Čtěte dále: Český fotbal šel ke dnu. Éra Koštála a spol. je pryč

Před deseti lety se poprvé dostal do výkonného výboru ČMFS, kam byl zvolen jako šéf moravské řídící komise.

A v roce 2001 se už ucházel o nejvyšší křeslo. Dosavadní vládce svazu František Chvalovský musel kvůli problémům v podnikání odejít z čela fotbalu, a proto bylo nutné najít nového předsedu - Mokrý byl jedním z kandidátů.

Z místopředsedy předsedou

V té době už zároveň šéfoval Jihomoravskému krajskému fotbalovému svazu, nejvyšším představitelem českého fotbalu se ale zatím nestal.

Ve volbách 2001 uspěl po dohadovacím řízení jeho protikandidát Jan Obst a Mokrý bral "pouze" funkci prvního místopředsedy.

V té také přečkal velkou korupční aféru, ve které do poslední chvíle podporoval svého kolegu z výkonného výboru Milana Brabce, jenž měl pod palcem rozhodčí. Sám první místopředseda ČMFS zase zodpovídal za delegáty.

Nikomu to příliš nevadilo, a tak znovu kandidoval na post předsedy.

Proti němu stáli tentokrát Vlastimil Košťál a nynější šéf svazu Ivan Hašek. Ač se zdálo, že Mokrý je mezi nimi největším outsiderem, na třetí pokus se stal novým šéfem české kopané právě on.

Mokrého zvolení budilo od první chvíle rozpaky. Sám nový předseda se na veřejnosti příliš neobjevoval a málokdy o něm bylo slyšet. Když už se tak ale stalo, bylo z toho pěkné pozdvižení.

Lustrační kauza

Velký rozruch vzbudily loni v červnu zprávy, které do světa hlásaly, že Pavel Mokrý byl v minulosti pracovníkem StB a má pozitivní lustrační osvědčení.

Kauza se nikdy nevyřešila a předseda ČMFS tyto informace nepotvrdil ani nevyvrátil.

Fotbalový svaz vyšel jen s nejasným prohlášením, podle kterého žádné předpisy nevyžadují, aby na jakékoliv funkce v rámci Českomoravského fotbalového svazu bylo třeba lustrační osvědčení.

Čtěte více: Mokrý: Zatčení Starky sleduji s obavami

Často se o Pavlu Mokrém mluvilo také o pár měsíců později. V říjnu 2007 totiž při jednání s představiteli slovenského fotbalu uvedl, že by se bývalí federální partneři mohli spojit za účelem pořádání závěrečného turnaje mistrovství Evropy dospělých.

Že společně se Slovenskem nemá Česká republika jediný stadion, který by vyhovoval náročným normám UEFA, nikomu příliš nevadilo.

Po několika dnech však Mokrý své optimistické prohlášení alespoň trochu mírnil: "Šlo čistě jen o teoretické úvahy. Podobný projekt v nejbližší době určitě z různých důvodů není reálný, možná až ve vzdálenější budoucnosti."

Torres, Houllier a ti další

V létě minulého roku se předseda ČMFS zase "vyznamenal" v otázce výběru nového kouče reprezentace.

Nejdříve spolu s Vlastimilem Košťálem s novináři na tiskové konferenci po posledním zasedání výkonného výboru čile probírali možnost angažování slavného Brazilce Parreiry.

Bohužel jen do té doby, než se ukázalo, že jde o jiného Carlose Alberta - Torrese.

O pár dnů později zase Mokrý šokoval celý národ emailem, ve kterém se mu na reprezentační lavičku hlásil Francouz Gérard Houllier. Nicméně šlo jen o podvrh a šedesátiletý kouč si vymohl omluvu.

Čtěte více: Houllier byl podvrh. Svaz se slavnému kouči omluvil

Poté si šéfové ze Strahova dosadili na lavičku Petra Radu, jenž ale dlouho nevydržel a po porážce se Slovenskem byl odvolán.

Navíc výkonný výbor v čele s Mokrým ihned potrestal šestici hráčů, kteří byli zachyceni bulvárním listem při večírku, aniž by s nimi o čemkoliv hovořil.

Čtěte také: Blamáž na svazu aneb jak Straka dostal asistenty

Pozn. Článek byl aktualizován z původního profilu, který najdete ZDE.

 

Právě se děje

před 21 minutami

Spotřebitelské ceny meziročně vzrostly o 3,1 procenta, nejvíc od září

Spotřebitelské ceny v dubnu meziročně vzrostly o 3,1 procenta, což bylo o 0,8 procentního bodu víc než v březnu a nejvíc od loňského září. Největší podíl na tom má hlavně zdražení pohonných hmot a tabákových výrobků. Vyplývá to z údajů, které v úterý zveřejnil Český statistický úřad (ČSÚ). Oproti březnu stouply ceny v dubnu o 0,5 procenta.

Analytici tak vysoký nárůst nečekali. Odhadovali, že dubnová meziroční inflace stoupne z březnových 2,3 procenta zhruba na 2,7 procenta.

Inflace vytrvale klesala od loňského července až do letošního března, kdy se zpomalování meziročního růstu spotřebitelských cen v Česku po sedmi měsících zastavilo. Podle ekonomů poroste inflace i v květnu, a to i kvůli otevření všech obchodů po několikaměsíční pauze způsobené epidemií koronaviru.

před 41 minutami

Bauer končí se svým týmem, soustředí se na trénování polských lyžařů

Tým Lukáše Bauera po sedmi sezonách v seriálu dálkových běhů na lyžích Ski Classics končí. Medailista z olympijských her a mistrovství světa se rozhodl soustředit na trénování polské mužské reprezentace, kterou vede už dva roky.

"Došel jsem k názoru, že ta kombinace není pro tým prospěšná, byť jsem na začátku věřil, že se podaří skloubit obojí. Nebylo to ale optimální a než přežívat, tak jsem se rozhodl činnost týmu ukončit - i s ohledem na úspěšnou historii. Nezavírá se mi to lehce, ale než lpět na něčem, co sám brzdím, je lepší to pro tuhle chvíli ukončit. Jestli je to konec definitivní, nebo půjde jen o přerušení, ukáže budoucnost," uvedl Bauer v tiskové zprávě.

Další zprávy