Mokrý: Fotbal byl skandalizován. Úspěchy se zlehčují

Václav Rojík
27. 6. 2009 12:15
Mokrý: S Lavičkou jsme udělali chybu
Pavel Mokrý
Pavel Mokrý | Foto: Tomáš Adamec, Aktuálně.cz

Praha - Jak zakončil odstupující předseda ČMFS Pavel Mokrý své působení na svazu? Projevem na sobotní valné hromadě, na níž uvedl, že čtyři uplynulé roky nebyly tak špatné, jak se obecně tvrdí.

Slyšet podle něj bylo hlavně jen to, jak se zhrzení funkcionáři mezi sebou hádali a také to, že média neoprávněně skandalizovala některé kauzy, a pokřivila tak úspěšné období.

Předsedovi stejně jako celému výkonnému výboru dnešním dnem končí funkční období ve svazových funkcích, na které fotbalová vláda rezignovala.

Čtěte více: Volby ŽIVĚ: Rozhoduje se, kdo povede český fotbal

"Máme za sebou úspěšné období," pochvaloval si Mokrý při přednesu zprávy o stavu rozvoje fotbalu v České republice a o činnosti výkonného výboru.

"Někteří funkcionáři se nesmířili s tím, že nenaplnili své ambice a práci svazu očerňovali. Fotbal fungoval stoprocentně. I když měl chyby," zlobil se odstupující předseda.

"Neustálá skandalizace poškodila image fotbalu. Mediální obraz byl horší než realita a po pozitivních věcech nebyla poptávka," pokračoval.

Mokrý vyzdvihl zejména úspěchy juniorských reprezentací i seniorského národního týmu, který se pod jeho vládou dostal na mistrovství světa do Německa i na Euro 2008.

Čtěte také: Držíme palce Ivane, vzkazují Haškovi fandové z Lipenců

"Juniorské triumfy na ME a MS však byly zlehčovány. Podle mnohých se jich dosáhlo svazu navzdory. S časovým odstupem ale zůstaneme u faktografických věcí," vyčítal kritikům.

Za velký úspěch označil i samostatný postup na Euro 2008, kde podle něho srazila mužstvo nepřízeň osudu.

Cesta na MS není ztracena

"Štěstí rozhodlo proti Turecku. Postupovou euforii zhatilo utkání s Tureckem, v němž rozhodlo spíše štěstí než sportovní kvalita," nepochyboval Mokrý. Záhy rozebral i neúspúěšnou probíhající kvalifikaci o MS 2010.

"Na probíhající kvalifikaci se podepsala absence lídrů, kteří se s reprezentací rozloučili. Porážka od Slovenska a následná večeře několika reprezentantů poškodila mediální obraz reprezentace. Proto byli někteří reprezentanti vyloučeni," zopakoval.

"Cesta na MS do Jižní Afriky ale ještě není ztracena," vyjádřil se k postupovým šancím na světový šampionát.

Mokrý rovněž připustil poslední neúspěch reprezentace do jedenadvaceti let, která se nedostala na ME a připustil svůj díl viny: "Uvolnění trenéra Lavičky do Sparty bylo citelnějším zásahem, než jsme si připouštěli."

Odstupující předseda se rovněž pozastavil nad horšící se mezinárodní konkurenceschopností českých klubů.

"Na mezinárodní konkurenceschopnost mají negativní vliv odchody mladých hráčů do zahraničí. Tomu nelze žádným administrativním nařízením zabránit. Musíme působit na rodiče, hráče i agenty, aby mladí fotbalisté neodcházeli předčasně," nastínil řešení situace.

Na závěr své zprávy Pavel Mokrý vyjádřil potěšení nad tím, že členská základna fotbalového hnutí v Česku neustále roste.

 

Právě se děje

před 5 hodinami

Fotbalista Procházka přestoupil z Plzně do Górniku Zabrze

Fotbalista Roman Procházka po sezoně a půl opustil Plzeň a přestoupil do Górniku Zabrze. Třicetiletý slovenský záložník podepsal s dvanáctým týmem polské ligy smlouvu do konce června 2021 s opcí.

Procházka přišel do Plzně v létě 2018 z Levski Sofia. V české lize odehrál 35 zápasů, v nichž vstřelil devět gólů. Celkově za Viktorii nastoupil ve 46 soutěžních utkáních. Nejvíce se blýskl předloni v listopadu v Lize mistrů na půdě CSKA Moskva, kde vyrovnávací brankou načal obrat na 2:1. Západočeši poté prošli do jarní fáze Evropské ligy.

V Plzni v prosinci skončil trenér Pavel Vrba a jeho nástupce Slovák Adrián Guľa před dnešním odletem na soustředění do Španělska zúžil kádr mimo jiné o Procházku.

"Na angažmá ve Viktorii budu velmi rád vzpomínat, zejména pak na fanoušky, kteří byli vždy skvělí. Plzeň budu i nadále sledovat a přeji jí hodně štěstí," uvedl Procházka pro web plzeňského klubu.

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

Íránský ministr: Írán připravuje místo na vyslání satelitu. Podle USA se snaží ukrývat svůj balistický program

Írán připravuje místo, ze kterého vyšle satelit. Na twitteru to napsal íránský ministr pro informační a komunikační technologie Mohammad Džavád Azarí Džahromí. Informovala o tom agentura Reuters, která připomněla, že podle USA se Teherán takto snaží skrývat svůj balistický program.

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

Katalánský premiér přišel o mandát poslance, region možná čekají nové volby

Do centra Barcelony vyšly skupiny separatistů, z nichž někteří zapalovali kontejnery. Policie několik osob zadržela. Impulsem k demonstracím bylo bouřlivé zasedání regionálního parlamentu, jehož vedení oznámilo pozastavení mandátu katalánskému premiérovi Quimu Torrovi. Premiérem tohoto španělského regionu Torra zůstává, podle místních médií ale hrozí Katalánsku předčasné regionální volby kvůli dnes vyostřenému rozkolu mezi stranami katalánské vlády.

Další zprávy