Mohou Afričané s přírodním fotbalem vyhrát? Už brzy

Zdeněk John
9. 6. 2010 6:00
Na šampionátu v JAR chtějí africké týmy poprvé uspět
Didier Drogba v dresu Pobřeží slonoviny
Didier Drogba v dresu Pobřeží slonoviny | Foto: Reuters

Johannesburg - Smělé tvrzení jihoafrického prezidenta Jacoba Zumy, že se letos může první tým z černého kontinentu stát fotbalovým šampionem, je třeba brát s nadhledem.

Zuma stojí v čele země, která pořádá šampionát, a tak nemůže pár dní před jeho zahájením mluvit jinak.

Ale na druhou stranu není sám, kdo předpovídá africkému fotbalu velký úspěch právě na domácím mistrovství. Ke stejným závěrům ve svých prognózách došla třeba CNN.

Přišel už čas hráčů s přírodním talentem, jimž se dostalo zkušeností v nejlepších evropských ligách?

Mnohé tomu nasvědčuje.

Čtěte také:

Hvězdy z britské Premiere League, jednoznačně nejpopulárnější zábavy v celé Africe, oblečou hrdě dresy svých zemí. Nebude mezi nimi ke škodě fanoušků nejdražší fotbalista Afriky, kterým je stále Michael Essien, Ghaňan, za kterého Chelsea zaplatila do pokladny francouzského Lyonu v přepočtu přes miliardu korun.

Silní hoši z Pobřeží (slonoviny)

Ještě nikdy v historii šampionátů se nestalo, aby tým z pořadatelské země nepostoupil ze základní skupiny do vyřazovacích bojů. To samé se čeká od mužstva JAR. Díky jeho účasti je poprvé na šampionátu šest afrických států.

Nejsilnější výběr však nesestaví ani JAR, ani Ghana, ale patrně Pobřeží slonoviny. Projevuje se to i v kurzech sázkových kanceláří. Zatímco na celkové vítězství na turnaji jsou u Ghany vypsány kurzy 1:70 až 1:80, Pobřeží slonoviny má u bookmakerů lepší zvuk: 1:32.
Abyste měli srovnání: Brazílie, hlavní favorit, jede na šampionát s kurzem 1:6 a Argentina s nepřekonatelným kouzelníkem Lionelem Messim s 1:7. A třeba Slováci mají 1:180.

To, že Pobřeží slonoviny postoupí mezi poslední čtyři, se považuje málem za samozřejmost (s kursem 1:7,5).

Proč to všechno? Sestavu Pobřeží slonoviny vyztuží hráči, které každý víkend obdivují angličtí diváci na vyprodaných tribunách v Londýně, Manchesteru či dalších městech, kde se hraje nejuznávanější liga světa. Didier Drogba z Chelsea si sice zlomil ruku, ale stále zůstávají ve hře Emanuel Eboue z Arsenalu, Salomon Kalou z Chelsea, Kolo Touré z Manchesteru City. Navíc další z bratří Touréových, Yaya, hraje za Barcelonu.

1990: Kamerunský šok

Když Kamerun poprvé porazil na MS 1990 Argentinu, byl to fotbalový šok. Tehdy hrála v Evropě jen hrstka Afričanů, kteří museli snášet rasistické pokřiky a sem tam na trávník přilétla slupka od banánu.

Dnes ve Francii, v zemi, od které se přesně před půlstoletím osvobodilo 14 jejích bývalých afrických kolonií, hraje 80 profesionálních fotbalistů, a to jen z jediné africké země - ze Senegalu. Připomíná to Steve Bloomfield ve své knize Spojená Afrika.

Jiný znalec fotbalu na tomto kontinentu, africký korespondent The Economist Jonathan Ledgard soudí, že africké týmy mají opravdu velkou šanci. A také jmenuje Pobřeží slonoviny.

Přes všechny potíže, které jsou s pořadatelstvím šampionátu v JAR spojeny - hlavně obavy o bezpečnost - je fotbalové mistrovství požehnáním nejen pro Afriku, ale i pro fotbal samotný.

Odhaduje se, že šampionát budou sledovat miliardy lidí, v afrických státech skoro každý. Takovou pozornost na sebe nestrhl dosud žádný turnaj světa.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 15 minutami

Ministerstvo neodhalilo chyby v zakázkách Horské služby a CzechTourism, uvedl Nejvyšší kontrolní úřad

Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) neodhalilo chyby v zakázkách Horské služby ČR a agentury CzechTourism za skoro 100 milionů korun. Vyplývá to ze zprávy Nejvyššího kontrolního úřadu (NKÚ). Ministerstvo podle něj dostatečně nekontrolovalo hospodaření organizací. NKÚ prověřoval zakázky z doby, kdy m ministerstvo vedly ministryně za hnutí ANO Karla Šlechtová a Klára Dostálová. Kvůli podezřelým zakázkám CzechTourism policie stíhá několik lidí. Současný ministr Ivan Bartoš (Piráti) v reakci na kontrolu uvedl, že MMR v řízení organizací selhávalo. Bartoš proto nařídil interní audity a změnil strukturu vedení ministerstva.

Nejvyšší kontrolní úřad prověřoval hospodaření centrály cestovního ruchu CzechTourism, Horské služby ČR a Centra pro regionální rozvoj ČR, které spadají pod MMR, v letech 2015 až 2020. U Centra pro regionální rozvoj nezjistil žádné nedostatky, ale u ostatních dvou organizací odhalil pochybení v zakázkách i v kontrole hospodaření ze strany ministerstva.

Horská služba ČR chybovala v devíti z deseti zakázek, které kontroloři prověřili. Například nezrušila zadávací řízení, ve kterých byla podána pouze jedna nabídka, nebo dokonce s vybraným uchazečem uzavřela kupní smlouvu ještě před uplynutím lhůty pro podání námitek proti tendru. Tyto nedostatky vyhodnotil NKÚ jako porušení rozpočtové kázně celkově za zhruba 96,5 milionu korun.

U CzechTourismu zjistil NKÚ nedostatky u 19 z 60 kontrolovaných zakázek. Organizace třeba porušila zákon tím, že zaplatila dodavateli za služby, aniž s ním uzavřela písemnou smlouvu. Také opakovaně prodlužovala smlouvu na ostrahu svého sídla, a to prostřednictvím sedmi dodatků celkem o 45 měsíců. Zaplatila za to 2,3 milionu. Porušení rozpočtové kázně u CzechTourism vyhodnotil NKÚ na 2,97 milionu korun. Od roku 2019 také policie stíhá několik lidí kvůli údajné korupci a manipulaci se zakázkami CzechTourism. Ve vedlejší větvi kauzy policisté prověřovali i bývalou ministryni pro místní rozvoj Dostálovou, ale tuto větev případu nakonec odložili.

Zdroj: ČTK
před 59 minutami

Drony objevily v Českém Švýcarsku šest míst s vyšší teplotou, hasiči je prolévají vodou

Drony opět našly v Českém Švýcarsku šest míst se zvýšenou teplotou u Pravčické brány, Gabrieliny stezky a Borového dolu. Místa prolévají hasiči vodou. Na twitteru o tom v pondělí ráno informoval mluvčí ústeckých hasičů Lukáš Marvan. Noc podle něj byla klidná.

Poslední hašené území si správa národního parku, kde se 24. července rozhořel nejrozsáhlejší lesní požár v České republice, převzala v pátek odpoledne. Hasiči už od počátku minulého týdne postupně opouštěli České Švýcarsku, vystřídalo se jich tam zhruba šest tisíc.

Předané oblasti hlídají dobrovolní hasiči, které si zajistila správa. Na Mezní Louce, kde vznikla provizorní zbrojnice, je 40 profesionálních hasičů. Marvan v pondělí sdělil, že se střídají po 24 hodinách.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Epidemie koronaviru v Česku stále zpomaluje, za neděli přibylo 277 pozitivních lidí

V neděli přibylo v Česku 277 potvrzených případů koronaviru. Je to stejný počet jako před týdnem. Méně se ale testovalo, pozitivita tak byla u všech třech typů testů vyšší. V nemocnicích stále zůstává více než 800 hospitalizovaných. Za posledních sedm dní připadá na sto tisíc obyvatel 117 nakažených, takzvané incidenční číslo se proti sobotě nezměnilo, vyplývá z údajů ministerstva zdravotnictví.

Od konce července epidemie v zemi zpomalovala, o víkendu se ale mezitýdenní pokles nových případů zastavil. V sobotu přibylo asi o desetinu případů více než před týdnem. Víkendové nárůsty bývají pravidelně nejnižší z celého týdne, protože je nejmenší zájem o testování.

Zdroj: ČTK
Další zprávy